۱۱ لغت انگلیسی که به اشتباه تلفظ می‌شوند

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به شما ۱۱ لغت انگلیسی که به اشتباه تلفظ می‌شوند را معرفی می کند. شاید باورتان نشود اما حتی برخی از انگلیسی زبان ها هم در تبفظ برخی لغات دچار مشکل هستند.

11 لغت انگلیسی که به اشتباه تلفظ می‌شوند
11 لغت انگلیسی که به اشتباه تلفظ می‌شوند

لیستی از ۱۱ لغت انگلیسی که به اشتباه تلفظ می‌شوند

وقتی زبان دوم را یاد می‌گیرید و کلمه‌ای را مکتوب می‌بینید، بعضی وقت‌ها سخت است که بدانید آن را چگونه باید تلفظ کرد. اما این فقط آدم‌های در حال یادگیری انگلیسی نیستند که کلمات را اشتباه تلفظ می‌کنند: یک تحقیق نشان داد که ۸۲ درصد از بریتانیایی‌ها اغلب لغات ما را اشتباه تلفظ می‌کنند.

همه‌ی ما هر چند وقت یکبار در هنگام صحبت می‌توانیم مرتکب اشتباهاتی شویم. برخی مردم حتی اعتقاد دارند که تلفظ اشتباه لغات می‌تواند به اضافه کردن بر و شکل دادن به زبان انگلیسی کمک کند. این یکی از دلایلی است که چرا امروزه انگلیسیِ صحبت شده دیگر شبیه انگلیسی (سده‌های) میانی نیست.

ما به متداول‌ترین کلمات انگلیسی که به اشتباه تلفظ می‌شوند نگاهی می‌اندازیم و از چگونگی گفتن آن‌ها پرده بر می‌داریم…

Picture – photo یا image

به جای آنکه “pitch-er” تلفظ شود، pic-shur”  یا  “pic-tchurتلفظ می‌گردد. آیا مایل هستید یه عکس با قاب قشنگ یا یک کوزه‌ی شیشه‌ای دوست‌داشتنی (یک کوزه‌ی بزرگ) داشته باشید؟ مطمئن شوید که حرف «c» را محکم تلفظ می‌کنید تا همه مطمئناً بدانند.

Specific – به وضوح مشخص شده;

مشخص نیست که چرا اما بسیاری از مردم سریعاً حرف “s” را به حرف “p” رد می‌کنند. این یعنی specific”   به “pecific تبدیل می‌شود… و یکباره اینطور به نظر می‌رسد که انگار می‌گویید “pacific”. آیا منظورتانparticular”  و  “clearly defined” می‌باشد یا مقصودتان “peaceful” است.

Suite – یک گروه از چیزها یا اتاق هتل

بیشتر به نظر می‌رسد که باید “suit” یا “soot” تلفظ شود بجای آنکه “sweet” تلفظ گردد. آن را به درستی تلفظ کنید وگرنه ممکن است به جای داشتن اتاق هتل برای اقامت، یک دست کت شلوار اضافه برای مهمانی عروسی داشته باشید.

Queue – در صف ایستادن

برای تلفظ درست این کلمه تنها به حرف “q” در ابتدا فکر کنید و بگویید “kyoo”. قسمت “ueue” اصلاً تلفظ نمی‌شود.

Clothes – اقلامی که بر تن می‌کنید

“th” به قدری نرم تلفظ می‌شود که انگار از قلم افتاده است اما اگر آن را نگویید، یک کلمه‌ی کاملاً متفاوت را خواهید گفت یعنی: “close”. اگر قرار باشد کمی لباس بخرید گفتن این ممکن است عجیب باشد.

Almond – یک نوع آجیل

این آجیل خشک رسماً “ah-mund” تلفظ می‌شود- با تلفظu”” در کلمه‌ی sun. با اینحال تنوع‌های زیادی در میان گویشوران انگلیسی هست، مانند “aa–mund” و “aal–mund”.

Houmous/hummus – یک مایع غذایی درست شده از نخود

املای فرق کرده نتیجه‌ی لغتی است که از عربی قرض گرفته شده است. ما همه از این مخلوق نخود خوشمان می‌آید و باید به جای     “hoo-mus”، “hum-mus” تلفظ شود.

Height – اندازه‌گیری چیزی

املای این کلمه باعث سختی تلفظ آن شده است- شیوه‌ی درست “hiyt” است.

Ikea – مغازه‌ی وسایل خانگی

بحث‌ها در مورد تلفظ درست این مغازه‌ی محبوب فرق می‌کند، تا حدی که احتمالاً فرقی ندارد چگونه آن را می‌گویید. بسیاری از مردم می‌گویند “eye-ki–yah”, اما رسماً و ظاهراً باید بگوییم: “ee-key-ah”.

Prescription – دستورالعمل برای داروها

اگر یک پزشک را دیده‌اید و به مقداری دارو نیاز دارید می‌توانید این لغت را بگویید که باید “prih-skrip-shun” تلفظ شود نه “per-skrip-shun”.

Particularly – very much or especially

ترکیب مصوت‌های “l” و “r” به سمت پایان کلمه ممکن است برای گویشوران غیر بومی زبان انگلیسی عجیب به نظر برسد. فریب نخورید که بلافاصله سراغ پایان بروید و بجای “par-tic-you-lar-ee” بگویید “par-tic-you-lar-lee”.

آیا کلمات انگلیسی دیگری هستند که به نظر شما به سختی تلفظ می‌شوند؟ بگذارید در قسمت نظرات پایین صفحه‌ی‌تان آن‌ها را ببینیم و به شما با نصیحت‌هایی پاسخ خواهیم داد…