۱۴ نکته که چگونه زبان بیاموزیم

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برای زبان آموزان عزیز به ۱۴ نکته که چگونه زبان بیاموزیم اشاره می کند. این نکات بسیار مهم هستند و اگر به کار بسته شوند می توانند تحولی بزرگ در روند آموزش زبان ایجاد کنند.

14 نکته که چگونه زبان بیاموزیم
14 نکته که چگونه زبان بیاموزیم

پس به ۱۴ نکته که چگونه زبان بیاموزیم توجه کنید

تنظیم هدف- محیط و انگیزه

شما احتمالا از قبل تصمیم گرفته اید که می‌ خواهید کدام زبان را بیاموزید، و این حقیقت که با خواندن نوشته ی بلاگ یعنی شما به اندازه ی کافی باانگیزه هستید که این راه را شروع کنید. با این حال، برای سلیس ‌شدن، شما باید آمادگی ذهنی مناسب را ایجاد کنید.

خواه انگیزه ی شما ذاتی یا بیرونی باشد،‌ در شروع، خواهید توانست هر کاری را که لازم است برای یادگیری زبان جدید خود از طریق بلندپروازی محض و انرژی انجام دهید. با این حال، قبل از این که خیلی جلو بروید، شما به یک سری موانع لغزنده و لحظات شک داشتن به خود خواهید رسید.

به جای نادیده گرفتن این مشکلات و فقط امید واهی داشتن، آماده شدن از قبل، ایده ی خوبی است.

بهانه آوردن را تمام کنید

گفته می شود که طبیعت انسان به همکاری، خلاقیت و آزادی گرایش دارد. مزخرف است! چیزی که ما را از دوستان حیوانمان جدا می کند، بیش تر از همه توانایی باورنکردنی ما در‌ توجیه این است که چرا نمی توانیم کاری را انجام دهیم- مخصوصا توجیه خودمان.

پس، ما ‌‌قبل از این که درباره ی برنامه های درسی، ‌عادات یادگیری و منابع صحبت کنیم، بیایید یک بار برای همیشه به همه ی افسانه های یادگیری زبان پایان دهیم.

‘من سنم برای یادگیری زبانی جدید بسیار زیاد شده است.’– تئوری هایی که می گویند بهترین زمان یادگیری زبان قبل از دوران بلوغ است، به طور گسترده ای رد شده اند، و تحقیقات جدید نشان می دهند که هیچ وقت برای یادگیری زبانی خارجی دیر نیست.

‘… و من در یادگیری زبان ها خوب نیستم.’– استعداد فقط نقش کوچکی در یادگیری ایفا می‌کند. متمرکز بمانید، وقت بگذارید، گروه یادگیری حمایت کننده ای پیدا کنید، و آن وقت شما به روان شدن در زبان خواهید رسید!

‘اما من وقت ندارم!’– شما فقط باید روزی ۱۵ دقیقه مطالعه کنید، و ۱۰ دقیقه ی دیگر برای دوره پیدا کنید. آن چه که اهمیت دارد تمرکز و استمرار است، چرا که این ها در طی یادگیری به شما کمک خواهند کرد.

‘اگر شکست بخورم چه؟’‌– همه مدل T هنری فورد را به یاد دارند. اما آن چه که پیشی گرفت یک مدل A بسیار ناتمام بود. به اشتباهات به عنوان شکست نگاه نکنید، بلکه آن ها را به عنوان موقعیت هایی بی درنگ برای تقویت توانایی های زبانی خود در نظر ‌بگیرید.

و آخرین اما نه کم ترین، ‘الان وقت مناسبی نیست.’ خب، هرگز نخواهد بود… مگر این که شما دیگر به ‌خود نگویید چرا نمی توانید، و شروع به یادگیری‌ کنید! سال بعد همین موقع، پشیمان خواهید شد که امروز شروع نکردید.

هدفی مشخص داشته باشید

آن هایی که اهدافشان را می‌نویسند به طور قابل توجهی بیش تر از آن هایی که نمی نویسند موفق می شوند. ما این را به طور غریزی می دانیم، و تحقیقات بسیار زیادی وجود دارند که آن را اثبات کردند.

تعیین هدف به ویژه برای زبان آموزان مهم است چون باید در تمام مدتی که برای حرفه ای شدن در زبانی لازم است، با انگیزه بمانیم.

یک هدف خوب‌ برای یادگیری زبان این است:

مشخص– به طور دقیق بگویید که می ‌خواهید به چه چیزی برسید. بد: خواندن کتابی به زبان روسی. خوب: خواندن کتاب آنا کارنینا به زبان روسی.

با معنی– علاقه‌های شما چیست؟ از انجام چه فعالیت‌هایی لذت می ‌برید؟ بد: به ژاپن بروید. خوب: به زبان ژاپنی در TEDx در توکیو کنفرانس دهید.

چالش برانگیز– هدفی ‌سخت باعث‌ می‌‌شود موثرتر یاد ‌بگیرید. بد: به زبان فرانسوی frappuccino سفارش دهید. خوب: تهیه‌ی کتاب برای عروسی ام در پاریس.

سازماندهی و ساختن عادات

داشتن هدفی مشخص و برنامه ی مطالعه ی مشخص شده عالی است، اما شما باید واقع‌گرا باشید و سعی ‌نکنید یک دفعه چیزهای بسیار زیادی را یاد بگیرید. در واقع این تقریباً مثل برنامه‌ریزی برای یک رژیم حساس است. همان اشتباهاتی‌ را نکنید که بیشتر زبان آموزان مرتکب می‌شوند و چند روز را به دنبال منابع جدید می‌گردند و خود را مشغول یادگیری می‌کنند، سپس سریع فروکش می‌کند، و همه‌ی آن چه که خوانده‌اند را به زودی فراموش می‌کنند.

شما زبانی را در یک هفته یاد نخواهید گرفت، پس ضروری است برنامه‌ای برای مطالعه بچینید که چالش برانگیز باشد اما در طولانی مدت تحمل پذیر.

از حواس پرتی‌ها اجتناب کنید

اولین گام ها به سمت برنامه ی یادگیری زبان موثر محیط مطالعه‌ای است که به شما اجازه دهد روی تمرین پیش روی خود تمرکز کنید.

حتی کوچک‌ترین وقفه‌ها می‌توانند یادگیری شما را از مسیر خارج کنند، وقتتان را هدر دهند، و حتی منجر به اشتباهات شوند.

هر روز کمی مطالعه کنید

شما فضای مطالعه‌ی خود را آماده کردید و از هر آن چه که می‌تواند حواس شما را پرت کند خلاص شدید. حالا نفس عمیقی بکشید، چون در هر کدام از هفت روز آینده، شما باید خودتان را مجبور به یادگیری کنید، سپس یک ساعت بعد خود را مجبور به توقف کنید.