۳ نکته ی گرامر برای مبتدی ها برای زبان فرانسه

گرامر زبان فرانسه برای مبتدی ها

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به ۳ نکته ی گرامر برای مبتدی ها برای زبان فرانسه اشاره می کند که اگر تازه شروع به آموزش زبان فرانسه کردیه اید مطمئنا بسیار برایتان مفید خواهد بود. پس با ما همراه باشید.

۳ نکته ی گرامر برای مبتدی ها برای زبان فرانسه
۳ نکته ی گرامر برای مبتدی ها برای زبان فرانسه

۳ نکته ی گرامر برای مبتدی ها برای زبان فرانسه را ببینید:

۱جنسیت را با مسئولیت خود نادیده بگیرید

در زبان فرانسه، لغات یک یا دو جنسیت دارند: مذکر و مونث.

هر اسمی که شما یاد می گیرید با یک جنسیت همراه است، و یکی از مفاهیم سخت تر برای گویشوران انگلیسی این است که چنین چیزی حتی برای لغاتی که بی جان هستند هم صدق می کند. اَکه هِی، این حتی در مورد چیزهایی که اشیا نیستند هم صدق می کند!

Amour (عشق)

Jalousie (حسادت)

Chômage (بیکاری)

این ها تنها تعدادی از لغات مفهومی هستند که هنوز با جنسیت می آیند. حالت مشابه برای این لغات هم صدق می کند:

Chaise (صندلی)

Bouteille (بطری)

Sac (کیف)

در زبان فرانسه، استثنائات کمی وجود دارد و به عنوان یک مبتدی مهم است که از همان اول آگاه باشید که یادگیری جنسیتِ لغت یکی از آن قوانینی نیست که به راحتی نادیده گرفته شود.

برای دیدن جدیدترین روش های یادگیری فرانسه، مطلب آموزش زبان فرانسه را ببینید

چرا چنین است؟

در جملات فرانسه، حرف تعریفِ یک لغت (این معادل لغت انگلیسیِ شما the است) همیشه گفته می شود.

حروف تعریف بسته به جنسیتِ لغت عوض می‌ شوند. حتی مهم تر از آن، به محض این که شما شروع کنید به توصیف لغات، اثر جنسیت باز می گردد.

صفات فرانسه وقتی با یک اسم همراه شوند عملی به اسم “مطابقت” را انجام می دهند، یعنی عوض می شوند تا جنسیت را منعکس کنند.

نتیجه گیری: اگر شما بخواهید جمله ی درستی بسازید حروف تعریف باید با جنسیت لغت مطابقت داشته باشند.

نکته ی کمک کننده

خوشبختانه، تعدادی نظم وجود دارد که موقع پیش بینی جنسیت لغات فرانسه بعدیِ خود به آن ها اتکا می کنید. به این الگوهای قابل پیش بینی رجوع کنید و برای هر لغتی که در این الگو قرار بگیرد شما به راحتی قادر خواهید بود تا جنسیت لغت را پیش بینی کنید. یا طبق آن چیزی که معلم فرانسه دوست داشتنی من می گفت عمل کنید: “اگر چیز بدی باشد، احتمالاً مذکر است!”

۲با افعال با قاعده ارتباط دوستانه ای داشته باشید

اگر شما زبان آموز جدید فرانسه هستید، دو فعل بسیار سخت وجود دارد که شما باید از روز اول استفاده کنید.

Avoir (داشتن)

Être (بودن)

خیلی محتمل نیست که بدون استفاده از آن ها مقدمه ی اساسیِ بسیار زیادی را همراه کنید، پس فقط باید این ها را ببلعید و یاد بگیرید.

اما نهراسید. این دو فعل بیش از حد بی قاعده هستند – آن ها واقعاً خیلی الگوی قابل پیش بینی ای برای تغییر در جملات ندارند و زبان آموزان را با ترسی واقعی نسبت به جدولِ افعال رها می کنند. اما به جز آن دو تا، مسائل در واقع در جهان افعالِ فرانسه بسیار منظم و قابل پیش‌ بینی است.

پس عملکرد افعال چه طور است؟

مساله ی مهم که باید بفهمید “صرف” است، که روشی را توصیف می کند که یک فعل (لغت انجام دهنده) عوض می شود تا کننده ی اصلی کار را در هر جمله بازتاب دهد. صرف آن چیزی است که در پسِ تغییر از “I do” به “he does” در زبان انگلیسی وجود دارد، پس باز این مفهوم در واقع یک مساله ی فرانسه نیست. این در بیش تر زبان های اروپایی روی می دهد.

شما در زبان فرانسه می توانید افعال خود را در سه گروه مختلف طبقه بندی کنید که در حالت انتهایی خود تکرار می شوند و مطمئناً در روشی مشابه تغییر می کنند. آن ها از طریق چگونگی حالت انتهایی خود در مصدر شناسایی می شوند، این حالتی است که یک فعل در دیکشنری ظاهر می شود. برای این که متوجه شوید، این سه لغت را پیدا کنید:

“To finish”, “to love”, “to wait”.

شما متوجه خواهید شد که این ها سه حالت انتهاییِ مختلف دارند. آن حالات انتهایی (ir، -er-، و re-) کدهای حروفی هستند که به خانواده ی تلفظی که افعال به آن تعلق دارند رجوع می کنند. به محض این که شما خود را برای تشخیص کدها و حالات انتهایی که در خانواده ی افعال دوباره ظاهر می شوند آموزش دادید، کنار هم قرار دادن جملات دقیقاً مشابه یک گویشور بومی کمکی بسیار باارزش خواهد بود.

۳ضمایر همیشه بهترین چیزهایی هستند که شما می توانید درباره شان یاد بگیرید

هیچ جمله ای هرگز بدون یکی از آن دو تا کار نمی کند.

اما قبل از این که من شما را تنها بگذارم تا برای خود یک “un café au lait” (مذکر!) بخرید، بیایید برای یک دقیقه کمی بیش تر به آن بپردازیم. ما گفتیم که گرامر قوانین و ساختاری را برای ما فراهم می کند که توصیف جهان اطراف‌ ما را خیلی راحت تر می سازد. به این دلیل است که همیشه در جداول تمیز و مرتب آورده می شود.

برای این که همه ی احتمالات را در این مورد پوشش دهیم که شما چه طور می خواهید صحبت های خود را ابراز کنید، یکی از مهم ترین ابزارها جدول ضمایر است. ضمایر در زبان انگلیسی هم وجود دارند – باز هم این ها قسمت مهمی از زبان ها هستند و من نمی توانم به هیچ کدام از زبان انسان ها فکر کنم که آن لغات کوچک را لازم نداشته باشد.

پس ضمیر چیست؟

ضمیر لغتی است که نمایان کننده ی چیزی بدون اسم در جمله است. اگر من ضمیر مربوط به خودم (me) را نداشته باشم، برای مثال جمله ی “I’m hungry” به این شکل خوانده می شود:

“Kerstin hungry”

شما باید خودتان بفهمید که Kerstin چه کسی است. یک دیالوگ بین دو دوست احتمالاً به جای “Are you hungry” این خواهد بود “Gareth ask John hungry”. خیلی عصر حجریه، درسته؟

پس هفت لغتی که به ما کمک می کنند تا با پیچیدگی ارتباط برقرار کنیم این ها هستند:

I, you, he, she, it, we, they.

و شما در زبان فرانسه آن ها را هم لازم دارید. یک جدول مربوط به ضمیر ساختاری در مرکز یک جدول مربوط به فعل است، و این چیزی است که به شما اجازه می دهد تا همچنان که موقع صحبت لازم دارید دیدگاه های خود را عوض کنید.

در زبان فرانسه به یاد داشته باشید

هرگز روش غلطی برای یادگیری یک زبان وجود ندارد، و من مسلماً می خواهم تا شما در ذهن بسپارید که گرامر در مسیر یادگیری جایگاه مخصوص به خود را دارد.

این که درست از روز اول شروع کنید به یادگیری قوانین کمک کننده نیست، اما وقتی شما به آن نقطه رسیدید که شروع‌ کردید به تفکر درباره ی این مساله که “این چرا آن کار را انجام می دهد؟ من چرا این را غلط متوجه شدم؟”، آن موقع وقتش رسیده است که کتاب را بردارید.

وقتی گرامر توسط شخصی به شما توضیح داده شود که می داند درباره ی چه چیزی صحبت می کند و می تواند مثال های زیادِ مرتبط با موقعیت خودتان را ارائه کند تبدیل به راحت ترین مساله می شود. پس چرا یادگیری با معلم را امتحان نکنید؟