۴ تکنیک برای لیسنینگ زبان چینی

آموزشگاه زبان ایران اکسفورد به ۴ تکنیک برای لیسنینگ زبان چینی اشاره می کند که می توانید برای پیشرفت سریع تر این مهارت بسیار استفاده کنید. پس ب ما همراه باشید تا بهترین نتیجه رااز کلاس های زبان چینی بگیرید.

به ۴ تکنیک برای لیسنینگ زبان چینی توجه کنید:


صدای ضبط شده را با سرعت آهسته پخش کنید – با استفاده از برنامه هایی مانند Audacity آهسته پخش کردن هر صدایی که ضبط کرده باشید راحت می شود. انجام این کار از لحاظ فنی تا جایی که می خواهید امکان پذیر نیست، اما کاهش سرعت تا یک سوم معمولاً نتایج خوبی به همراه دارد و فهمیدنش تا حد قابل توجهی راحت تر می شود. مطمئن شوید از عملکردی استفاده می کنید که “تغییر گام” نامیده می شود و نه “تغییر سرعت” (قبلی زیروبمی صدا را عوض نمی کند، اما آخری این کار را می کند، و باعث می شود هر گویشور مشابه یک آدم غیر بومی به نظر برسد). برنامه ها و سرویس های دیگر هم این را ارائه می کنند، از جمله یوتیوب.
دفعات زیادی گوش کنید – این باید واضح باشد، اما بعضی از شاگردان هنوز این واقعیت را نادیده می گیرند که وقتی خودتان مطالعه می کنید، می توانید دفعات زیادی گوش کنید. آنها بعد از یک دفعه گوش کردن تسلیم می شوند، و فکر می کنند که محتوا بسیار سخت است. احتمالاً همین طور است، حداقل برای عادی گوش دادن، اما اگر شما در هر حال می خواهید مطالعه کنید، پنج، ده یا بیست دفعه به آن گوش کنید. شما به تدریج بیشتر و بیشتر متوجه می شوید مگر اینکه واقعاً در آن عمیق نشده باشید.
از جملات پشتیبان نوشتاری استفاده کنید – قسمتی از سختیِ لیسنینگ به دلیل سریع بودن آن است؛ اگر شما چیزی را متوجه نشوید بعد از چند ثانیه از دستتان رفته است. شما نمی توانید آن قدر روی یک لغت مخصوص معطل کنید تا مشابه حالتی که در ریدینگ برایتان وجود دارد آنرا متوجه شوید. دقیقاً به همین دلیل، استفاده از جملات پشتیبانِ نوشتاری می تواند گاهی ایده ی خوبی باشد. این می تواند زیرنویس های یک فیلم، ترانه های یک آهنگ یا رونوشت یک پادکست یا پخش خبر باشد.
صدای ضبط شده را مجسم کنید – این یک نسخه ی غیرِ زبان شناسی از حالت بالا است. به جای اتکا بر جمله ی پشتیبانِ نوشتاری، شما بر ورودی های بصریِ دیگر اتکا می کنید، مانند تصاویر، ویدئو یا مشابه آنها. فهمیدن یک فیلم خیلی راحت تر از برنامه ی رادیویی است، پخش اخبار در تلویزیون به سختیِ پخش خبر در رادیو نیست، و غیره. این قضیه می تواند تا مسائل خیلی خاص مانند آهنگ کلام هم پیشروی کند.