۴ کاری را که نباید در یادگیری لغات زبان انجام دهید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد بخشی مهمی از زبان را یادگیری لغات می داند. اما ۴ کاری را که نباید در یادگیری لغات زبان انجام دهید در زیر مورد اشاره قرار می دهیم. پس با ما همراه باشید.

4 کاری را که نباید در یادگیری لغات زبان انجام دهید
4 کاری را که نباید در یادگیری لغات زبان انجام دهید

۴ کاری را که نباید در یادگیری لغات زبان انجام دهید

۱- بافت متنی را فراموش نکنید

متنی که یک لغت در آن به کار می‌رود نه تنها برای کمک به شما در فهمیدن چگونگی کاربرد آن کلمه، استفاده می‌شود بلکه به شما کمک می‌کند تا آن واژه را بهتر به ذهن بسپارید؛ در مقایسه با زمانی که آن مورد را به تنهایی می‌خوانید. بنابراین، مهم است که نه تنها لغت تکی را بخوانید بلکه جملات مثالی خوبی هم پیدا کنید، برای مثال در Tatoeba.

۲- درباره‌ی تلفظ کوتاهی نکنید

وقتی با لغتی در یک نوشته روبرو می‌شویم، معمولاً نه تنها آن را می‌خوانید بلکه آن را می‌شنویم. این خصوصاً برای مبتدیان می‌تواند مشکل‌ساز باشد که تنها لغات را بخوانند چون اغلب درباره‌ی تلفظ صحیح مطمئن نیستند.

اما اگر لغتی را با تلفظ اشتباه یاد بگیرید، ممکن است بعداً که می‌خواهید واژه را به طرزی فعال به کار ببرید برایتان سخت باشد. پس مطمئن شوید که تلفظ هر لغتی که می‌خوانید را بلد هستید. به راحتی می‌توانید تلفظ لغات تکی را در سایت forvo بررسی کنید.

۳- در مورد اولویت یادگیری خود کوتاهی نکنید

وقتی از شیوه‌های مناسب با سبک یادگیری‌مان استفاده می‌کنیم، می‌توانیم بیشترین بهره را از زمان مطالعه‌ی خود ببریم. اگر چیزهایی را که می‌شنوید به راحتی به یاد می‌آورید، باید بر روی شنیدن کلمات تمرکز کنید. اگر ترجیح می‌دهید با دست بنویسید، لغات جدید را یادداشت کنید. اگر دوست دارید نقاشی کنید، می‌توانید تصویر یا غیره بسازید.

۴- فکر نکنید که همه‌ی روزها باید شبیه باشند

ما اغلب اهدافی داریم مثل «من می‌خواهم هر روز ۳۰ لغت جدید بخوانم». در برخی روزها این هیچ ایرادی ندارد اما در روزهای دیگر برای حفظ کردن ۳۰ لغت در روز مشکل خواهیم داشت. اگر احساس می‌کنید که پس از ۲۰ کلمه، ظرفیت روزانه‌ی‌تان پر شده است، دیگر دست بردارید.

هیچ منطقی در تقلا برای ۱۰ کلمه‌ی دیگر وجود ندارد چون بهرحال وقتی مغزتان خسته‌ است، آن‌ها را حفظ نخواهید کرد. روزهای دیگر هم هستند که قادر خواهید بود ۴۰ کلمه را یاد بگیرید.