۴ نکته برای تمرین لیسنینگ زبان انگلیسی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به ۴ نکته برای تمرین لیسنینگ زبان انگلیسی می پردازد که برای همه می تواند مفید باشد.

4 نکته برای تمرین لیسنینگ زبان انگلیسی
4 نکته برای تمرین لیسنینگ زبان انگلیسی

به این ۴ نکته برای تمرین لیسنینگ زبان انگلیسی توجه کنید:

مضطرب نشوید!

وقتی شروع به وحشتزدگی می‌کنید، مغزتان از کار می‌افتد و توانایی تمرکز بر روی حرف‌هایی که  فرد دیگر می‌گوید را ندارد. پس اولین نکته‌ی ما برای همه‌ی دانش‌آموزان این است که: آرام باشید. عمیق و آهسته نفس بکشید و به یاد داشته باشید: اگر چیزی را متوجه نشدید، همیشه می‌توانید از فرد دیگر بخواهید که حرفش را تکرار کند. عیبی ندارد!

گوش کردن و تماشا کردن را تمرین کنید.

شما چه طور گوش کردن را تمرین می‌کنید؟ خب، شما به چیزهای زیادی گوش می‌دهید: به پادکست‌ها، آهنگ‌ها و فیلم‌ها. اگر ‌فهمیدن چیزی بدون زیرنویس برای شما سخت باشد، آن وقت اول با زیرنویس تماشا کنید و وقتی دانستید که موضوع صحبت چیست، تعداد دفعات زیادی بدون زیرنویس تماشا کنید. با این روش، شما واقعاً در حال گوش کردن به صحبت آن شخص هستید.

با زبان تنظیم شوید

بسیار خب، پس هر چه بیشتر گوش کنید، بیشتر می‌فهمید. اما این برای شنیدن هم صدق می‌کند. گوش کردن و شنیدن با هم مشابه نیستند:

اولی غیر آگاهانه و دومی آگاهانه است، اما هر دو مهم هستند. در نکته‌ی #۲ من از شما می‌خواهم که گوش کردن را تمرین کنید. در نکته‌ی #۳ من از شما می‌خواهم که شنیدن را تمرین کنید. در پس زمینه فیلم‌ها یا مستندات انگلیسی یا کانال های رادیویی انگلیسی را بگذارید. گوش‌های شما به شنیدن زبان عادت می‌کنند و به آرامی فهمش راحت‌تر می‌شود.

خود را (در زبان) غوطه‌ور سازید

مهم است که به یاد داشته باشید یادگیری یک زبان، نیازمند بیش از یک ساعت تمرین در هفته است. اگر در مورد یادگیری انگلیسی یا هر زبان دیگری مصمم هستید، مهم است که خود را در آن زبان غوطه‌ور سازید. این یعنی چه؟ یعنی همانطور که در نکته‌ی شماره‌ی ۲ ذکر شد تماشای مرتب فیلم‌ها به زبان انگلیسی، خواندن کتاب‌های انگلیسی، گام به گام با اطلاعات و جریان رخدادها در جهان انگلیسی‌زبان پیش رفتن، و چنان‌چه می‌توانید سفر کردن به یک کشور انگلیسی‌زبان با منظور غوطه‌ور شدن کامل در محیطی انگلیسی زبان. کار نیکو کردن از پر کردن است!