۴ نکته مهم در استفاده از کتاب های آموزش زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به ۴ نکته مهم در استفاده از کتاب های آموزش زبان اشاره می کند که خیلی در روند یادگیری آموزش زبان زبان آموزان موثر است. پس با ما همراه باشید.

به این ۴ نکته مهم در استفاده از کتاب های آموزش زبان توجه کنید:

4 نکته مهم در استفاده از کتاب های آموزش زبان
4 نکته مهم در استفاده از کتاب های آموزش زبان

۱) خود را با منابع خسته نکنید
آیا شما می دانستید که به راحتی می توانید خود را به طرف شکست در زبان سوق دهید؟
بله، این می تواند اتفاق بیفتد. شما می توانید آن قدر خود را با منابع زیاد، خسته کنید که بعد شروع کنید به فکر کردن درباره ی این موضوع که یادگیری زبان در واقع غیر ممکن است. امروزه و در این دوره، وقتی دسترسی به تعداد بی نهایت کتاب خیلی راحت شده است، یک زبان آموز سخت کوش به راحتی می تواند در میان انبوهی از کتب گم شود بدون این که هرگز امیدی داشته باشد که تمام آن ها را مطالعه خواهد کرد.
تفکر پشت آن قضیه این است، ‘هر چه بیش تر، بهتر. من باید تمام اصول را پوشش دهم.’
قبل از این که زمان زیادی سپری شود، شما شروع می کنید که خود را با این فکر بترسانید، ‘این سخت تر از چیزی است که فکر می کردم.’
اظهارات مربوط به شکست خودن در زبان تقریباً همیشه با چیزی مانند این همراه است، ‘من تمام آن ها را امتحان کردم…’ خب، احتمالاً قسمتی از دلیل شکست آن ها این است که از یک کتاب به کتابی دیگر پریدند.
خود را با منابع زیاد، خسته نکنید. با یک کتاب عمومی شروع کنید. بعد از آن، مطمئن شوید که برای مساله ای مشابه از بیش از یک کتاب استفاده نمی کنید. برای مثال، شما در واقع فقط به یک عنوان گرامر احتیاج دارید. فقط وقتی که شما فکر کنید کاملاً ضروری است باید برای عنوانی مخصوص تر از کتابی متفاوت استفاده کنید، برای مثال صرف فعل. و این فقط برای موقعی است که شما کتاب عمومی را تمام کرده باشید.
پس، شما چه طور با کتابی که در دستان خود دارید سر می کنید؟ آن قدر آن را می آموزید تا ملکه ی ذهنتان شود. شما روز و شب آن را مطالعه می کنید. کتاب را سر قرار با خود ببرید، و موقع ایستادن در صف عابر بانک آن را بخوانید.

۲) سطح مناسبی از محتوا را انتخاب کنید
پس اگر قرار است که شما فقط با یک کتاب شروع کنید، با کدام یکی شروع می کنید؟
شما چه طور از بین انبوهی از کتاب های مقابل خود انتخاب می کنید؟ اجازه دهید تا لیست ارائه شده در قسمت بعدی راهنمای شما باشد، اما این جا تعدادی مشخصه ها آورده شده است که باید در نظر گرفت.
شما به طور مسلم باید قیمت را در نظر بگیرید، اما در آخر روز، کتابی که به طور موثر زبان مقصد را به شما آموزش می دهد، دفعات زیادی ارزش خود را نشان می دهد  صرف نظر از این که در ابتدا چه قدر گران بوده است.
شما به جای آن باید بپرسید، ‘بعد از آن من در چه سطحی از مهارت زبانی یا موضوعی خواهم بود؟’

۳) کتب می توانند سرگرم کننده باشند، اما هدف اصلی آن ها عمقی تر است.
کتب زبانی که سبک نوشتاری ملایم، فونت گیرا و تصاویر دارند، باحال هستند. این ها می توانند جلسات مطالعه را کاملاً مؤثر سازند.
اما برای قضاوت در مورد آن عناوینی که مردم اغلب به عنوان ‘خیلی خشک و خسته کننده’ یا ‘خیلی آکادمیک’ توصیف می کنند، زیاد عجله نکنید. این­ها در اصل منابع خوبی هستند. این ها در هر صفحه چیزهای بیش تری را به شما تعلیم می دهند چون مستقیم سر اصل مطلب می روند و آن چه را که باید بدانید به شما می گویند.
سرگرمی خوب است، و خدا می داند که ما در تحصیل خیلی آن را لازم داریم. اما فقط به دلیل این که کتاب ها تصاویر واضح و رنگ و بو ندارند از آن ها ایراد نگیرید. فقط به این دلیل که کتاب ها مشابه آن هایی هستند که شما در کتاب خانه ی خود دارید، آن ها را به کناری نیندازید.

۴) ادغامی درست از منابع زبان داشته باشید
حتی مایکل جردن هم به هم تیمی هایش احتیاج داشت. هیچ کتاب زبانی، صرف نظر از این که چه قدر خوب باشد، به خودی خود کافی نیست.
کتاب زبان شما نقش مهمی در اهداف زبانی تان ایفا می کند، اما چیزهای زیاد دیگری هم این کار را انجام می دهند. همین ترکیب محتوای متفاوت و دارای اشتراک مساعی است که یک گویشور غیر بومی را به گویشوری سلیس تبدیل می کند. علاوه بر کتاب، خود را در ویدئوها، اپلیکیشن ها، وبلاگ ها و وبسایت هایی غوطه ور سازید که برای هر زبان آموز قابل دسترس است.
از ابزارهای مختلفی استفاده کنید. آن ها در یادگیری شما نقش مخصوصی را ایفا می کنند. آن ها حس های متنوعی را شبیه سازی می کنند، و هر چه در زبان باتجربه تر باشید، این تجربه بیش تر و زبان مقصد خاطره انگیزتر می شود.