۵ کاری که زبان آموزان چینی باید در فاصله بین ترم‌ها انجام دهند

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به ۵ کاری که زبان آموزان چینی باید در فاصله ی بین ترم‌ها انجام دهند اشاره می کند. بسیاری از زبان آموزان بین ترم ها را فرصتی برای استراحت و سرگرمی می داند اما بهتر است در کنار این مسائل کارهای زیر را نیز انجام دهید تا نتیجه بهتری بگیرید.

به ۵ کاری که زبان آموزان چینی باید در فاصله بین ترم‌ها انجام دهند توجه کنید:

  1. لذت را بالاتر از نتیجه ی یادگیری قرار دهند

به طور معمول، اینکه شما چه قدر یاد می گیرید باید مهم ترین راهنما برای آن فعالیت هایی باشد که در آنها مشارکت می کنید. مطمئناً شما باید تلاش کنید تا سرگرم هم شوید (وگرنه)، اما این اغلب به عنوان یک امتیاز اضافه در نظر گرفته می شود نه امتیاز اصلی.

آنچه من از شما می خواهم انجام دهید این است که لذت را در صدر قرار دهید. هر فعالیتی را پیدا کنید که از آن لذت می برید و  به طریقی شامل زبان چینی می شود. این می تواند چیزهایی باشد که فقط از راه دور با یادگیری زبان مرتبط هستند، مانند بازیِ Mahjong به انگلیسی با دوستانی که حتی به زبان چینی صحبت نمی کنند، به موسیقی چینی گوش کنید یا فیلم یا مستندی را درباره ی چین تماشا کنید، حتی اگر به چینی نباشد یا شما فقط زیرنویس ها را به زبان انگلیسی بخوانید.

هدف در اینجا یادگیریِ بیشتر چینی نیست، بلکه تقویت علاقه ی خود در موضوعات مرتبط با چینی است که می تواند یادگیری شما را برای ماه ها و سال ها به جلو براند.

  • به چین سفر کنید، به زبان چینی معاشرت کنید

سفر و معاشرت بسته به اینکه با چه کسی هستید یا می تواند خیلی نشاط دهنده باشد یا خیلی دشوار. برای بعضی مردم یک سرگرمی فوق العاده و تقویتِ انگیزه ی شگفت انگیزی است؛ برای دیگران خسته کننده است.

با این حال، اگر شما در محیطی تحصیل می کنید که مردم به زبان ماندارین صحبت می کنند، وقتی زمان خالی دارید مسلماً باید فرصت را بقاپید و به سفر بروید. گاهی در جایی که زندگی می کنید گردشگر بودن سخت است، اما فرصت خود را از دست ندهید!

احتمال دارد که شما تا سال نوی چینی زمان خالی نداشته باشید، پس نزدیکِ آن زمان حواستان به رفت و آمد خود باشد. اگرچه شما احتمالاً نسبت به هفته ای که همه وقت خالی دارند تعطیلات زمستانی طولانی تری دارید، پس مطمئن شوید که از فرصت استفاده می کنید و کمی به گردش می روید.

  • آنچه را که یاد گرفته اید دوره کنید

دوره کردن مهم است! فقط به این دلیل که امتحان را خوب دادید به این معنا نیست که بعد از چند هفته نخواندنِ مطالب همه چیز را به یاد خواهید داشت. مطمئناً، اگر شما روی آن کار کنید یادتان خواهد آمد، اما چرا از اول عقب عقب بروید؟ شما با دوره کردن مطمئن می شوید که برای ادامه ی یادگیری در ترم بعد پایه ای قوی دارید.

این برای خواندن لغات و گرامری که وقتی در کلاس با آنها روبه رو شدید واقعاً متوجه نشدید هم فرصت خوبی است. من شرط می بندم که نکات و لغات گرامری زیادی وجود دارد که شما چگونگیِ کاربرد و معنایشان را تا حدی می دانید، اما نمی توانید فعالانه از آنها استفاده کنید. با به کارگیریِ دوباره ی اینها، بعد از یادگیری منفعلانه ترِ آنها، اینکه یاد بگیرید چه طور فعالانه از آنها استفاده کنید خیلی راحت تر می شود.

  • بی هدف گشتن خارج از شرایط؛ دنبال کردن چیزهایی که کامل نشده اند

شما احتمالاً در طول ترم تعدادی سوال داشتید که تلاش برای یافتن جواب هایش در آن زمان منطقی نبود. احتمالاً از بیرون مثل یک هیولا به نظر می رسید، شاید فقط در آن زمان خیلی مهم به نظر نمی رسید.

اگرچه بعضی از این چیزها خیلی جالب هستند، و الان زمانش است تا به سیم آخر بزنید و شم درونی خود را دنبال کنید! اگر شما دفتر یادداشت چینی دارید، باید چیزهای زیادی برای کامل کردن داشته باشید.

  • منتظر ترم بعد باشید

این نباید تعجب آور باشد، اما اگر شما ترم دشواری را پیش رو دارید، باید مقداری زمان را به آماده سازی خود اختصاص دهید. این شامل از پیش خواندن متون، آشنا سازی خود با لغات و غیره است.

من این مورد را در آخر آوردم چون اصلاً احساس راحتی و آرامش را تداعی نمی کند و در واقع روشی برای کوتاه کردن تعطیلات خود است. فقط وقتی انرژی داشتید انجامش دهید! از قبل خواندن مهم است، اما عاقل بودن و حفظ انگیزه برای یادگیری همچنان مهم تر است.

فراموش نکنید که اول و مهم تر باید از زمانِ بین ترم ها برای شارژ خود استفاده کنید.