۵ راه برای یادگیری لغات زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد 5 راه برای یادگیری لغات زبان به صورت سریع و موثر به شما ارائه می دهد. حتما این راه ها را در یادگیری خود انجام دهید.

5 راه برای یادگیری لغات زبان
5 راه برای یادگیری لغات زبان

لیستی از ۵ راه برای یادگیری لغات زبان

۱- واژگان را در متن مطالعه کنید

تحقیقات نشان می‌دهد که اکثریت غالب کلمات از درون متن آموخته می‌شوند. به اندازه‌‌ای که باید نمی‌توانم بر این مطلب تأکید کنم، چراکه یادگیری در بافتِ موقعیت‌ها  و جملات فواید بزرگی برای تمام سه جنبه‌ی یادگیری واژگان دارد: آموزش، یادآوری و به خاطرسپاری.

این یعنی هرگز نباید واژگان را از فهرست‌های جداگانه‌ی لغات بی‌ربط و بدون دیدن آن‌ها به عنوان بخشی از تصویر بزرگتر یاد بگیرید.

۲- واژگان را شخصی و احساسی کنید.

احتمالاً داستان‌هایی شنیده‌اید درباره‌ی نجات‌یافتگان از تصادف‌های رانندگی که جزئیات اندکی پبیش از تصادف را به خاطر می‌آورند. به علاوه همه‌ی ما نیز این تجربه را داشته‌ایم که که فراموش کردن چیزی که به ما گفته‌اند چقدر سخت است، تا آن‌جا که به شدت در ما تأثیر گذاشته است.

عصب‌پژوهان لغات و جملات مختلفی را در مقابل اشیاء قرار داده و فعالیت مغز را رصد کردند. جای تعجبی نداشت که مغز هربار که موضوعات مرتبط شخصی و اطلاعات برجسته‌ی احساسی نشان داده می‌شدند مثل درخت کریسمس نورانی می‌شد.

۳- مرتباً و از منابع مختلف بخوانید

خواندن، شما را در معرض واژگانی مشابه در فواصی زمانی منظم می‌گذارد، آن را با متنی از یک داستان بلندتر یکپارچه کنید… همه‌ی این‌ها مشخصات یادگیری مؤثر واژگان است.

۴- واژگان را با یادیارها و ارتباطات لغوی مرتبط کنید

وقتی به تسلطی از زبان دست یافتید، یادگیری لغات جدید همزمان که لغات جدید را با همنام آن‌ها، ریشه‌ها و سایر اجزایی که از قبل می‌دانید مرتبط کنید، آسان‌تر و آسان‌تر می‌شوند. اما اسامی و موقعیت‌های داده شده چه می‌شوند؟ چگونه به خاطر می‌سپارید که دسته‌های اتفاقی حروف چه هستند؟

 

۵- با لغاتی که یاد می‌گیرید خوش بگذرانید

بازی‌های لغوی ممکن است به تنهایی کافی نباشند اما راهی جالب و بدون زحمت برای افزایش سرعت یادآوریِ لغاتی هستند که از قبل می‌دانید، همینطور به منظور یادگیری لغات جدید گاه و بیگاه از دوستانتان مفید است. جدول کلمات متقاطع و اسکرابل نقطه‌ی شروع خوبی برای شروع هستند اگر در حال یادگیری زبان‌های عربی یا هند و اروپایی هستید.