۵ راه برای یادگیری چند زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برای کسانی که قصد یادگیری چند زبان را دارند و در سر آرزوی چند زبانه شدن را می پرورانند به ۵ راه برای یادگیری چند زبان اشاره می کند که می توانند از آنها استفاده کنند.

5 راه برای یادگیری چند زبان
5 راه برای یادگیری چند زبان

به ۵ راه برای یادگیری چند زبان توجه کنید:

بیش تر آمریکایی ها یک زبانه هستند. آن ها با صحبت به فقط یک زبان بزرگ شده اند، که انگلیسی است. آن ها با تماشای مردمی از فرهنگ های دیگر بزرگ شده اند که زبان بومی شان را به همراه انگلیسی می دانند. نه تنها جذاب بودن صحبت به چند زبان به مردم انگیزه می دهد تا چند زبانه شوند، بلکه چند زبانه بودن همچنین به فرصت های شغلی کمک می کند و آن ها را به طور قابل توجهی به جلو می راند.

تفاوت کوچکی بین چندزبانه بودن و متکلم به چند زبان وجود دارد. یک شخص چند زبانه زبان های مختلف را به دلیل ملزومات می آموزد. از طرفی دیگر، یک متکلم به چند زبان عاشق زبان ها، فرهنگ های مختلف، و کنجکاویِ عقلانی است. در این جا پنج نکته آورده شده است که سریع به یک متکلم به چند زبان تبدیل شوید:

یک کتاب را به زبان های متعدد بخوانید

شاید این موثرترین و راحت ترین روش افزایش تخصص در خواندن در زبان های مختلف باشد. به جای خواندن کتاب های مختلف به زبان های متفاوت، یک کتاب ساده را به چند زبان بخوانید. بعضی از کتاب ها مخصوصاً برای متکلمان به چند زبان طراحی شده اند، که در صفحات فرد به انگلیسی و در صفحات زوج به زبان دیگری نوشته شده اند‌. این حقه به شما اجازه می دهد تا دو زبان را در فاصله ی کوتاهی متوجه شوید. شما همچنین قادر خواهید بود تا ساختار گرامر و جملات را تفسیر کنید. برای شروع شما می توانید به کتاب هایی مانند هری پاتر، بازی های مرگبار، گرگ و میش و خیلی کتاب های بیش تری رجوع کنید. این کتاب ها به راحتی در زبان های مختلفی قابل دسترس هستند.

از زمان فعال خود برای یادگیری استفاده کنید

شما باید برای تبدیل شدن به یک شخص چند زبانه تلاش زیادی کنید. شما می توانید یک زنگ یادآوری تنظیم کنید تا دو بار در روز موقع ساعات کاریِ خود ۱۰ دقیقه را به یادگیری یک یا دو لغت اختصاص دهید. صرف ۱۰ دقیقه به این روش هر هفته ۳-۴ ساعت می افزاید. برای مثال، اگر شما می خواهید چینی را در سنگاپور بیاموزید، می توانید طی ورزش، رفت و آمد، یا حتی آشپزی به آهنگ های چینی یا زبان های مقصد دیگری هم گوش کنید. آن ۲۴ ساعت بازدهی بیش تری را برای شما فراهم می کند.

پتانسیل خود را برای یادگیری تعداد زبان ها تحلیل کنید

تبدیل شدن به یک شخص چند زبانه کاری یک روزه نیست. شما احتمالاً نکاتی را درباره ی یادگیریِ به نوبتِ زبان های مختلف شنیده اید. این اولویت بعضی از مردم است، اما نه همه ی آن. اگر شما در یادگیریِ به نوبتِ یک زبان راحت هستید، غریزه ی خود را دنبال کنید. اگر شما بتوانید همزمان بدون گیج شدن درباره ی لغات از عهده ی حجم زیاد چند زبان بربیایید، برای انجامش آزاد هستید. با این حال، مطمئن شوید که توجه لازم را به هر زبان دارید. یادگیری یک باره ی چیزهای زیاد و مسلط نشدن در هیچ کدام از آن ها فایده ای ندارد. فراموش نکنید که صحبت به لغات یا جملات را که یاد گرفته اید بلند تمرین کنید. صحبت کردن در پیشرفت یادگیری زبان جدید کمکتان می کند.

زبان های خانواده ی مشابه را بیاموزید

یادگیری زبان های مختلف از خانواده ی مشابه به طور قابل توجهی راحت است. به محض این که شما در یک زبان مسلط شدید، تسلط بر زبان های مرتبط که خواستگاه مشابهی دارند راحت تر می شود. برای مثال، اگر شما اول اسپانیایی را بیاموزید، می توانید به راحتی ایتالیایی را یاد بگیرید. سپس، شما می توانید اقدام به یادگیری زبان فرانسوی کنید، که باز هم به ایتالیایی مرتبط است. سپس، شما می توانید زبان پرتغالی را بیاموزید. همه ی این زبان ها به خانواده ی لاتین تعلق دارند. هر موقع شما زبانی جدید را یاد می گیرید، زمان صرف شده روی سلیس شدن کاهش می یابد. با انگیزه بمانید و آن گاه به زودی در مسیر چند زبانه بودن قرار می گیرید!

علاقه ی زیادی داشته باشید

فقط به این دلیل که باحال است چند زبان نیاموزید. شما باید علاقه ی زیادی به زبان و فرهنگ داشته باشید یا واقعاً درباره ی یادگیری موثر زبان کنجکاو باشید. شما باید تلاش زیادی کنید و اگر به اندازه ی کافی با انگیزه نباشید احتمال دارد دلسرد شوید.