۵ راه برای افزایش تفکر مثبت در آموزش زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به مثبت فکر کردن بسیار معتقد است. امروز به ۵ راه برای افزایش تفکر مثبت در آموزش زبان اشاره می کنیم که می تواند برایتان بسیار مفید باشد.

5 راه برای افزایش تفکر مثبت در آموزش زبان
5 راه برای افزایش تفکر مثبت در آموزش زبان

پس به این ۵ راه برای افزایش تفکر مثبت در آموزش زبان دقت کنید

شما احتمالاً درباره‌ی قدرت خود تلقینی مثبت در ارتقای اثرگذاری شخصی شنیده‌اید اما این تکنیک چه‌طور می‌تواند به شما کمک کند تا زبان‌آموزی موفق شوید؟ این مقاله را بخوانید تا بفهمید چه طور با خود تلقینی مثبت زبان یاد بگیرید!

خودتلقینی‌ها چه هستند؟

خودتلقینی‌ها یا خودتلقینی‌های مثبت، گذاره‌هایی قوی و کوتاه هستند که برای خود می‌سازید تا باور خود بر توانایی‌تان در کسب چیزی را تقویت کنید. می‌توانید آن‌ها را هر صبح یا هر عصر تکرار کنید یا بر روی کاغذ بنویسیدشان و با برنامه‌ای منظم به سراغشان باز گردید.

مثلاً در هنگام یادگیری یک زبان می‌تواند گذاره‌های زیر باشد:

  • نسبت به معرفی خودم به زبان مقصدم و برقراری مکالمه‌ی روان پنج‌ دقیقه‌ای درباره‌ی شغلم احساس اعتماد به نفس دارمو
  • تلفظم در مصدرهای زبان مقصدم از همین الان خیلی خوب است، و نسبت به توانایی‌ام برای یادگیری چگونگی تلفظ حالت‌های دیگر فعل هم حس اعتماد به نفس دارم.

استفاده از خود تلقینی چه فایده ای دارد؟

خود تلقینی مثبت لزوماً مغز شما را برنامه‌ریزی می‌کنند تا روی چیزهای مثبت تمرکز کند و نقاط قوتی که شما از قبل دارید را شناسایی کند به جای این که بخواهد روی نقاط منفی و چیزهایی که هنوز به دست نیاورده‌اید، تمرکز کند. شما می‌توانید از این تکنیک برای تقویت اعتماد به نفس خود، ارتقای انگیزه‌ی درونی و تحکیم بلند پروازی خود استفاده کنید.

۱- خودتلقینی باید برای ذهن (ضمیر ناخودآگاه) باورپذیر باشد

هیچ سودی در انجام خود‌تلقینی نیست اگر به آن‌ها اعتقاد ندارید. همچنین باید مطمئن شوید که آن‌ها برای ذهن (ضمیر ناخودآگاه) باورپذیر هستند. برای مثال اگر به تازگی شروع به یادگیری زبان ژاپنی کرده‌اید، باور کردن خود‌تلقینی زیر برای ذهنتان خیلی سخت خواهد بود:

من از توانایی‌ام مطمئنم که می‌توانم هفته‌ی بعد به روانی ژاپنی صحبت کنم.

در عوض باید واقع‌گرا باشید و همچنین کمی مدرک برای ذهن ناخودآگاه خود تأمین کنید. برای مثال:

من در حال حاظر در صحبت کردن راجع به شغلم به ژاپنی خیلی خوب هستم. از توانایی‌ام مطمئنم که می‌توانم دفعه‌ی بعدی که فردی ژاپنی را می‌بینم، خودم را معرفی کنم.

۲- خودتلقینی‌های خود را در زمان حال تنظیم کنید

همان طور که مشاهده می‌کنید، مثال‌هایی‌ که تا الان برای شما آورده‌ایم به جای این که زمان آینده باشند، حال هستند. این کار آن‌ها را واقعی‌تر می‌کند و شما را تشویق می‌کند تا پروژه‌ی یادگیری زبان خود را به عنوان چیزی که الان اتفاق می‌افتد در نظر بگیرید، به جای این که منتظر بمانید تا در آینده به آن برسید.

۳. با خود تلقینی احساسات را فعال کنید

اگر خود تلقینی را با احساس همراه کنید، مؤثرتر خواهد بود. به این فکر کنید که شما راجع به چیزهایی که درباره‌ی خودتان می‌گویید چه احساسی دارید. آیا باعث می شود احساس افتخار، انگیزه، هیجان، قدرت کنید؟ احساسات را توصیف کند و سعی کنید وقتی خود تلقینی را انجام می‌دهید آن‌ها را احساس کنید. این باعث می‌شود شما متعهدتر و با انگیزه‌تر شوید.

۴- در کنار خود‌تلقینی از تصویرسازی استفاده کنید

یک راه مفید دیگر برای واقعی‌تر کردن و باورپذیرتر کردن خود‌تلقینی‌هایتان برای ذهن ناخودآگاه، استفاده از تصویرسازی به همراه آن‌هاست.

اساساً این ایده برای شماست تا خود را در موقعیتی مجسم کنید که از زبان مقصد استفاده می‌نمایید. تلاش به تصویر‌سازی آن تا حد ممکن کنید. برای مثال: درباره‌ی چه صحبت می‌کنید؟ چه حسّی دارد؟ مردمی که با آن‌ها صحبت می‌کنید، چگونه به حرف‌های شما عکس‌العمل نشان می‌دهند؟ این به شما چه حسی می‌دهد؟ هرچه بیشتر تصویرسازی ذهنی کنید، بیشتر خود را به ایده‌ی انجام آن در زندگی واقعی عادت می‌دهید.

۵- آن‌ها را بر روی کاغذ بیاورید تا واقعی‌تر شوند

نوشتن خود تلقینی روش دیگری برای قابل باور ساختن آن‌ها در ذهن ناخودآگاه شما است. فعالیت نوشتن شامل تمرکز و حضور داشتن است، که سطح تعهد شما را به خود تلقینی افزایش می‌دهد. با نوشتن خود تلقینی، شما می‌توانید وضوح بیشتری هم در فکر خود درباره ی آن چه تلاش می‌کنید، داشته باشید.