۶ نکته‌ی بسیار مفید برای بالا بردن دایره‌ی واژگان زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به ۶ نکته‌ی بسیار مفید برای بالا بردن دایره‌ی واژگان زبان می پردازد و این تکنیک های بسیار کاربردی را برای زبان اموزان خود معرفی می کند. پس با ما همراه باشید.

6 نکته‌ی بسیار مفید برای بالا بردن دایره‌ی واژگان زبان

6 نکته‌ی بسیار مفید برای بالا بردن دایره‌ی واژگان زبان

به ۶ نکته‌ی بسیار مفید برای بالا بردن دایره‌ی واژگان زبان توجه کنید:

۱- عاشق دیالوگ‌ها باشید

من وقتی با زبانی جدید شروع به کار می‌کنم، متوجه می‌شوم که مکالمات ضبط‌شده از کتاب‌های خودخوانم (مانند دوره‌های رایگان FSI) خیلی خوب در ذهنم می‌مانند.

دلیلش اینست که معمولاً خیلی آسان هستند و موقعیت‌ها برایمان آشنا می‌باشند- سلام و احوالپرسی، خرید و غیره. این منابع همچنین همراه با متن هستند تا بتوانید همزمان به شنیدن زبان، آن را بخوانید.

ما همه می‌خواهیم کمترین زحمت را برای به یاد آورن چیزها داشته باشیم و برای همین دلیل ما همیشه پیشنهاد می‌کنیم که مبتدیان شروع به استفاده از کتاب‌های خودخوان خوبی بکنند که همراه با سی‌دی هستند.

۲- متنی پیدا کنید که همراه با صدای ضبط شده باشد

ما با استفاده از هر پنج حس یاد می‌گیریم. همیشه قادر نیستیم که بو بکشیم، مزه کنیم یا همه‌ی لغاتی را که یاد می‌گیریم لمس کنیم (که البته کار بدی هم نیست!!) اما همیشه می‌توانیم چشم‌ها و گوش‌هایمان را به کار ببنیدیم.

با مطالبی یاد بگیرید که صدای ضبط شده و متن را همراه با هم دارند.

اگر بتوانید همچنین چیزی را که می‌خوانید، بشنوید به احتمال زیاد آن چیز را یاد می‌گیرید. بسیاری از چیزهایی که تمایل به شنیدنشان داریم آنقدر سریع پخش می‌شوند که نمی‌توانیم کامل درکشان کنیم (تلویزیون، رادیو)- سرعت آن را قدری آهسته کنید که خواندنش قابل مدیریت باشد.

مشکل از پیدا کردن مطالب است. برای مبتدیان آسان است. هر کتاب خودآموزی همراه با سی‌دی صوتی است. اگر سطح پیشرفته‌تری دارید، به سراغ وبسایت‌های مناسب‌تر بروید.

برخی مثال‌ها عبارتند از سایت Natural Arabic و NHK News Web Easy (به زبان ژاپنی). سایت پولیِ فوق‌العاده‌ی LingQ  کتابخانه‌ی عظیمی دارد از متون همراه با صوت در زبان‌های متنوع- اگر تمایل به پرداخت پول داشته باشید، منبعی واقعاً ارزشمند است.

۳- انتظار نداشته باشید که مطالب را همان بار اول یاد بگیرید

بعضی چیزها در ذهن می‌مانند و برخی چیزها نه. یکسری از تحقیقات می‌‌گویند که باید پیش از اینکه لغتی را به خاطر بسپارید، ۷ بار با آن روبرو شوید. این ممکن است میانگینی کلی باشد اما برای هیچکس نمی‌توان گفت که چقدر طول می‌کشد، مهم نیست که برای حفظ آن از چه حقه‌هایی استفاده می‌کنید. کار زیادی برای کنترل این وجود ندارد که بتوانید انجام دهید اما اگر بپذیرید که همیشه همه چیز را به خاطر نمی‌آورید، می‌توانید یأس را از بین ببرید و شروع به لذت بردن بیشتر از آن کنید.

۴- اجاز ندهید لغات بدون ضبط شدن بمانند

خواه لغت جدید را در یک مکالمه پیدا می کنید یا در یک فیلم، آن را تصرف کنید. من دوست دارم لغات جدید را با مداد و کاغذ سریع یادداشت کنم تا موجب ایجاد وقفه نشوم و سپس بعداً به سراغشان بیایم تا معنی را متوجه شوم.

سپس پیش از انجام هر کار دیگر، واژگان جدید را «با عشق» به اپلیکیشن فلش‌کارت منتقل می‌کنم (البته در قالب جمله‌ی کامل). در این مرحله است که تصرف می‌شود و سیستم SRS از آنجا به بعد را عهده‌دار می‌شود و برنامه‌ریزی را برای شما انجام می‌دهد.

۵- لغاتی را یاد بگیرید که اطراف شما هستند

اگر در کشوری خارجی زندگی می‌کنید، لغاتی را یاد بگیرید که هر روز استفاده می‌کنید (نام یک مغازه، نام ایستگاه/ جاده، علامت‌های مفیدی را که دوست دارید). با روبرو شدن مرتب با آن‌ها، خیلی زود در ذهن می‌نشینند.

وقتی بعداً سراغ یادگیری نکات گرامری مشخصی می‌روید، متوجه خواهید شد که آن‌ کلمات در موقعیت‌های روزانه‌ای که یاد گرفته‌اید به کار می‌روند. این دستور زبان رایگان است.

۶از دستگاه های یادیار استفاده کنید

این یک روش تجسم گونه است که بگویید: تلاش کنید تا نوعی ارتباط را با لغاتی که در حال یادگیری شان هستید، برقرار کنید. آیا آن ها اصلاً مشابه انگلیسی هستند؟
موقعیت را مجسم کنید – بهار چه اعمال/رویدادهایی را در ذهن تداعی می کند؟ آیا شما می توانید به طریقی عمل را با لغت مرتبط سازید؟ آیا شما می توانید لغت را با تصویری که در ذهنتان است مرتبط سازید؟

مقالات مرتبط

سطح Intermediate یا متوسط زبان را چه طور بالا ببریم؟

در این مطلب می خواهد به زبان آموزانی که در سطح Intermediate هستند نکاتی را ارائه دهد. می خواهیم ببینیم که سطح Intermediate یا متوسط زبان را چه طور بالا ببریم؟ پس اگر در این سطح هستید حتما این مطلب را تا انتها بخوانید. اما سطح Intermediate یا متوسط زبان را چه طور بالا ببریم؟ یادگیری هر زبان مستلزم تمرین […]

چطور زبان آموز بهتری باشیم؟

برگزار کننده دوره های آموزش زبان های مختلف می باشد. ولی برای اینکه زبان آموز خوبی باشیم باید یک سری نکات را رعایت کنیم. اما چطور چطور زبان آموز بهتری باشیم؟ بیایید با ما همراه باشید. اما چطور زبان آموز بهتری باشیم؟ یادگیری زبانی جدید مانند انگلیسی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد اما با مطالعه ی منظم می‌توان انجامش داد. کلاس‌ها مهم […]

چرا آموزش زبان در کودکی اهمیت دارد؟

امروز بررسی می کند که چرا آموزش زبان در کودکی اهمیت دارد؟ و آموزش زبان به کودکان چچه محاسنی را برای کودک شما خواهد داشت. پس با ما همراه باشید. اما چرا آموزش زبان در کودکی اهمیت دارد؟ برای بسیاری از خانواده ها زبان دوم به سادگی رتبه ی دیگری در کارنامه ی کودکان است. در حالیکه یادگیری زبان دیگر […]

آموزش زبان در تابستان

دوره های آموزش زبان در تابستان را برگزار می کند. اما آیا در تابستان می توان در میان برنامه های مختلف می توان آموزش زبان را نیز تجربه کرد؟ مسلما بله. با ما همراه باشید. چطور آموزش زبان در تابستان را تجربه کنید. برنامه ی سفر بچینید تابستان فقط درباره ی سفرهای جاده ای و ماجراجویی های خود به خود […]

چهار مرحله برای غلبه بر اضطراب موقع صحبت به یک زبان جدید

به چهار مرحله برای غلبه بر اضطراب موقع صحبت به یک زبان جدید اشاره می کند که به نظر می رسد هر شخصی حداقل یک بار در زندگی به ان دچار می شود. اگر شما هم چنین چیزی را تجربه کردید این مطلب را از دست ندهید. به چهار مرحله برای غلبه بر اضطراب موقع صحبت به یک زبان جدید […]

روش های استفاده از حواس های چندگانه در آموزش زبان

آ دوره های خود را بر اساس استفاده از هوش چندگانه Multiple Intelligence برگزار می کند. ما روش های استفاده از حواس های چندگانه در آموزش زبان را برای زبان آموزان شرح می دهیم تا ب معنای واقعی کلمه با تمام وجود از آموزش زبان لذت ببرید. اما روش های استفاده از حواس های چندگانه در آموزش زبان به چه […]

کپی رایت © 1388-1392 ایران آکسفورد. تمام حقوق محفوظ است. طراحی سایت برگ