۷ مرحله برای کسب نمره بهتر در لیسنینگ PTE

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد معتبرترین و تنها مرکز برگزاری دوره های آموزش PTE به صورت تضمینی در ایران می باشد. می خواهیم به ۷ مرحله برای کسب نمره بهتر در لیسنینگ PTE اشاره کنیم که بسیار می تواند برای داوطلبین موثر باشد. مهارتی که در این متن مورد توجه قرار می گیرد مهارت Listening می باشد. پس با ما همراه باشید.

7 ways for successful pte exam
۷ ways for successful pte exam

این ۷ مرحله برای کسب نمره بهتر در لیسنینگ PTE را در آزمون ها به کار ببرید:

با دقت گوش دهید

با دقت گوش دادن برای شرکت در امتحان لیسنینگ PTE خیلی مهم است. بهترین روش تمرین، گوش دادن به نوارهای صوتی متعدد است که به شکل آنلاین موجود هستند – شما می توانید به صداهای ضبط شده ی آیلتس/تافل گوش دهید، یا به بعضی از سخنرانی های آنلاین درباره ی موضوعات مورد علاقه ی خود گوش دهید و هر آنچه را که شنیدید یادداشت کنید. سپس شما می توانید شروع کنید به گوش دادن به صداهای ضبط شده ی واقعیِ PTE و در امتحان آزمایشیِ PTE شرکت کنید تا جایگاه فعلی خود را بدانید. شما متوجه خواهید شد که هر چه بیشتر تمرین کنید به پیشرفتتان تداوم می بخشید.

در واقع یادداشت کردن آنچه که می شنوید در تسک های زیر به شما کمک می کند:

Fill in the blanks, select missing words, highlight incorrect words, write from dictation

یادداشت برداری

شما باید یادداشت بردارید. یعنی شما همه ی آنچه را که می شنوید یادداشت نمی کنید، بلکه همه ی نکات مهمی را که می شنوید می نویسید. درباره ی چه چیزی صحبت می کنند؟ موضوع اصلیِ بحث چیست؟ آیا درباره ی مشکلی بحث می کنند؟راه حل های ارائه شده چیست؟ آیا مزایا و معایبی مورد بحث قرار می گیرد؟

این به عملکردی خوب در همه ی سوالات مرتبط با “summary” کمک می کند:

Summarize spoken text, multiple choice questions, highlight correct summary.

لغات کلیدی را بنویسید

نوشتن لغات کلیدی هم در تسک “Summarize spoken text” کمک کننده است.

همان طور که گوش می دهید به لغات کلیدی مانند اعداد، اسامی، سال ها، محل ها، عبارات و غیره که در صدای ضبط شده استفاده می شوند توجه کنید. اگر چنین کاری را انجام دهید، ایده ی واضحی به شما می دهد که چه چیزی را بنویسید و چه چیزی را حذف کنید.

چون شما برای گوش دادن به صدای ضبط شده تقریباً ۹۰ ثانیه یا کمتر وقت دارید احتمالاً قادر نخواهید بود تا کل صدای ضبط شده ای را که می شنوید یادداشت کنید.

اگر نکات کلیدی را یادداشت کنید به شما کمک می شود تا کل سخنرانی را با تبدیل نکات به جملات کامل و همگام بودن با تعداد لغات مشخص شده خلاصه کنید.

از فاصله ی زمانی استفاده کنید

قبل از هر تسک ۷-۱۰ ثانیه فاصله وجود دارد. استفاده از این زمان برای اینکه به سوالات، و جواب ها نگاهی سریع بیندازید همیشه مفید است.

همچنین بعد از اینکه جواب دادید به خودتان ۵ ثانیه زمان دهید تا قبل از رفتن به تسک بعدی، هجی یا خطاهای کوچک دیگر خود را چک کنید.

جواب ها را به طور سطحی بخوانید تا حدس بزنید

قبل از پخش صدای ضبط شده فوری به سراغ گزینه ها بروید. این شما را برای موضوع مورد بحث آماده می سازد. این به شما کمک می کند تا فوری گزینه ها را حذف کنید و حدس درستی بزنید. این همچنین در سوالات چهار گزینه ای کمک کننده است.

قبل از جواب دادن به کل صدای ضبط شده گوش دهید

گاهی داوطلبان بعد از گوش دادن به چند خط اول صدای ضبط شده برای جواب دادن عجله می کنند. آنها فکر می کنند موضوع اصلی را متوجه شده اند و به بقیه ی صدای ضبط شده توجه نمی کنند. این می تواند خطرناک باشد چون اغلب، گویشور احتمالاً دیدگاه خود را عوض می کند یا نکات اضافه ای را ارائه می دهد که احتمالاً برای جواب شما ضروری هستند.

تا انتهای صدای ضبط شده یادداشت بردارید و تا آخر به صدای ضبط شده توجه کنید و فقط بعد از اینکه صدا متوقف شد باید جواب دهید.

همراه با الگوی نمره دهی الگوی امتحانی را هم بدانید

خیلی مهم است که موقع شرکت در PTE الگوی امتحان را بدانید. دلیلش این است که در هر مدول تسک های زیادی وجود دارد، هر تسک محدوده ی زمانی مختلفی دارد، بعضی تسک ها تعداد لغات مشخصی دارند و مهمتر از آن خیلی از تسک ها مهارت های ادغامی را می سنجند.

دانش قبلی درباره ی الگوی امتحان در کسب نمره ای بهتر به شما کمک می کند. همچنین الگوی نمره دهی را بدانید تا بتوانید موقع آماده شدن برای امتحان روی نقاط ضعف خود بیشتر کار کنید و در طول آزمون واقعی به خوبی روی آن حیطه ها تمرکز کنید.

شما می توانید با رفتن به بخش های زیر آموزش رایگان PTE را به همراه دانلود منابع رایگان آن تجربه کنید.