۸ اشتباه رایج در آیلتس

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به ۸ اشتباه رایج در آیلتس اشاره می کند که شاید خود شما هم آنها را مرتکب شوید. پس سعید کنید قبل از شرکت در آیلتس این مطلب را بخوانید و آن را به کار ببرید زیرا بعد از آزمون آیلتس ممکن است برایتان چندان مفید نباشد.

8 common mistakes on ielts
۸ common mistakes on ielts

۸ اشتباه رایج در آیلتس را ببینید:

ما هر روز از مردمی که می خواهند بدانند چرا نمره شان در آیلتس بالا نمی رود پیغام دریافت می کنیم. آنها اغلب هیچ ایده ای ندارند که نوشته یا صحبتشان غیر قابل فهم است یا اینکه همه ی روش هایشان در لیسنینگ یا ریدینگ غلط است!

چرا چنین چیزی رخ می دهد؟ خب، یک دلیلش این است که اهمیت مطالعه با معلم را قبل از شرکت در امتحان نشان می دهد.

آیلتس هر ساله تغییر می کند، برای دانستن آخرین تغییرات آیلتس در سال اخیر راهنمای آموزش آیلتس را مطالعه کنید.

اشتباهات رایج در لیسنینگ آیلتس

آیا شما به همه چیز گوش می دهید تا به راحتی از جواب های سوالات جا بمانید؟ متاسفانه موضوع این نیست که شما در مجموع چه قدر می فهمید. موضوع این است که چند تا از آن ده جواب را پیش بینی می کنید و چند تا را وقتی گفته می شوند متوجه می شوید. قبل از اینکه گوش دهید هر چند تا سوالی را که امکان دارد دوره کنید و فقط روی گوش دادن به منظور یافتن جواب ها تمرکز کنید.

چون همچنان تلاش می کنید تا به سوال قبلی جواب دهید از پاسخ به سوال بعدی جا می مانید؟ این می تواند برای هر کسی رخ دهد، و این مطمئن ترین روش برای چند برابر کردن عواقب یک اشتباه است. این را قبول کنید که شما فقط باید هفت یا هشت سوال از ده تا را جواب دهید، و وقتی از یکی جا ماندید وحشت نکنید. روی سوال بعدی تمرکز کنید، نه روی سوال آخر.

اشتباهات رایج در ریدینگ آیلتس

آیا شما زمان زیادی را به خواندن اختصاص می دهید، تا جایی که به سختی زمانی را برای پاسخ به سوالات پیدا می کنید؟ متاسفانه در آیلتس جای این نیست که شما به منظور لذت بردن متنی را بخوانید! و دلیلی ندارد کل متن را متوجه شوید. متن را فوری به طور سطحی بخوانید تا ایده ای از موضوع و سازماندهی اش داشته باشید و سپس مستقیم به سراغ سوالات بروید. حداکثر زمانِ سطحی خواندن باید پنج دقیقه باشد.

آیا ‘گزینه های نادرست’ شما را به راحتی گول می زنند، به طوریکه وقتی نمره تان خیلی کمتر از آنچه انتظار داشتید شد شوکه می شوید؟ گزینه های نادرست جواب هایی هستند که به ظاهر کاملاً درست هستند اما غلط از آب در می آیند. آنها اغلب از لغات مشابهِ متن اصلی استفاده می کنند. برای اجتناب از انتخاب گزینه های نادرست مطمئن شوید که همه ی جواب های محتمل را قبل از تصمیم گیری برای انتخاب پاسخ درست می خوانید.

اشتباهات رایج در رایتینگ آیلتس

آیا شما بیش از حد از زبان فانتزی استفاده می کنید تا حدی که نکته ی کلی تان مبهم می شود؟ اگر ممتحن فکر کند شما فقط می خواهید بعضی از عباراتی را که حفظ کرده اید بدون فهم کامل به رخ بکشید نمره ی کمی به شما می دهد. همچنین بر این باورید که ممتحن زمان می گذارد و جواب شما را دوباره می خواند تا متوجه منظورتان شود؟ البته که نه. او فقط صبرش تمام می شود و به دلیل عدم انسجام جوابتان نمره ی پایینی به شما می دهد.

آیا بیش از حد غیر رسمی می نویسید و به دلیل سبک نامناسب نمره ی کمی می گیرید؟ اگر شما در نسخه ی عمومی آیلتس شرکت می کنید ایرادی ندارد اما برای نسخه ی آکادمیک خوب نیست. مطمئناً ممتحن ها آدم های خوبی هستند اما دوست صمیمی تان نیستند و نمی خواهند چنین چیزهایی را بخوانند: “Am I right?” “Don’t you think so?”

از کجا بدانید که نوشته تان خیلی غیر رسمی است؟ آن را به یک معلم دانا نشان دهید و از او بخواهید بگوید که آیا چنین زبانی مناسب یک گزارش آکادمیک است یا نه.

اشتباهات رایج در اسپیکینگ آیلتس

آیا برای مدتی بسیار طولانی درنگ می کنید چون در حال طرح ریزیِ جوابی عالی در ذهن خود هستید؟ اگر موقع صحبت کردن برای مدت زمانی طولانی و نامناسب درنگ کنید نمی توانید بیشتر از نمره ی ۵ را در آیلتس بگیرید. آن مقدار سکوتی که ناخوشایند است چیست؟ این برای خیلی از گویشوران انگلیسی می تواند به کمیِ پنج ثانیه باشد.

آیا شما با تلفظ ضعیفی صحبت می کنید تا حدی که ممتحن باید برای فهمیدن لغاتی که می گویید درگیر باشد؟ احتمالاً لغات شما کلمات خوبی هستند – مشکل این است که ممتحن واقعاً نمی تواند آنچه را که تلاش می کنید بگویید متوجه شود! ممتحن های آیلتس موظف نیستند تا این قضیه را فاش کنند که داوطلبان چه زمانی عملکرد ضعیفی دارند یا اشتباه می کنند پس شما احتمالاً هرگز نمی دانید که مشکل از تلفظ ضعیفتان است. راه حل این است که اسپیکینگ آیلتس را با یک معلم خوب تمرین کنید.