۸ اشتباهی که در آموزش زبان اتفاق می افتد

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به ۸ اشتباهی که در آموزش زبان اتفاق می افتد اشاره می کند که اگر آنها را بشناسید مطمئنا می تواند راحت تر به جنگ با آنها بروید.

8 اشتباهی که در آموزش زبان اتفاق می افتد
8 اشتباهی که در آموزش زبان اتفاق می افتد

پس به ۸ اشتباهی که در آموزش زبان اتفاق می افتد توجه کنید

این مقاله درباره‌ی ارتکاب به اشتباهات زبانی نیست. درباره‌ی انجام اشتباهاتی مرتبط با فرآیند یادگیری زبان ، همزمان که یک زبان خارجی را یاد می‌گیرید، است.

اشتباه کردن ایرادی ندارد و جنبه‌ای لازم از یادگیری هر چیزی است. هنوز اولین کیک تختی را که پختم به خاطر دارم- بیرونش سوخته بود و داخلش خام باقی مانده بود. از آن روز راه زیادی را آماده‌ام و کیک‌هایم الان خیلی پف‌دارتر هستند.

اشتباه زبانی شماره‌ی ۱: قرار ندادن اهداف

بسیاری از زبان‌آموزان صرفاً زبان را می‌آموزند. وقتی از آن‌ها می‌پرسید که در حال حاضر چه چیز را یاد می‌گیرند، احتمال دارد که بگویند «اسپانیایی می‌آموزم» یا «در تلاش برای بهتر کردن تلفظم هستم». این‌ها اهدافی خیلی مشخص نیستند پس چگونه خواهند دانست که چگونه کسبشان کنند؟

وقتی برای خود اهداف واضح تعیین نمی‌کنید ممکن است خیلی آسان مأیوس و نا امید شوید. به نظرتان سخت خواهد آمد که پیشرفتتان را ببینید و با فعالیت‌های یادگیری تصادفی خطر می‌کنید.

اشتباه زبانی شماره‌ی ۲: ارزشیابی نکردن پیشرفت‌تان

اشتباه متداولی که در بالا قید کردم ما را به اشتباه متداول بعدی می‌رساند که طبق تجربه‌ی من عبارتست از ارزشیابی نکردن پیشرفت‌تان و جشن نگرفتن دستاوردهایی که قبلاً کسب کرده‌اید.

اگر برای خود، اهداف واضح و هوشمندانه تنظیم نکرده باشید، نمی‌توانید پیشرفت خود را به درستی ارزشیابی کنید. احتمالاً می‌توانید بگویید که احساس می‌کنید مهارت‌های اسپیکینگ خود را بهبود بخشیده‌اید یا فکر می‌کنید که نسبت به مدت مشابه ماه قبل واژگان بیشتری را بلد هستید.

اشتباه زبانی شماره‌ی ۳: رجوع بیش از حد به منبع مشابه

این اشتباه درباره‌ی رجوع به منبعی مشابه است یا به این دلیل که آن را به طور مناسب تلفیق نکرده‌اید یا به دلیل این که شما به اندازه‌ی کافی در یادگیری خود تمرکز ندارید.

برای مثال، احتمال دارد بعضی از زبان آموزان برای یادگیری مفهومی از گرامر همیشه به مجموعه‌ای از مثال‌های مشابه توجه کنند، یا هر موقع که می‌خواهند لغات را بیاموزند به لغات مشابه رجوع کنند.

اشتباه زبانی شماره‌ی ۴: تمرکز خیلی زیاد بر روی یک منبع انفرادی

این ما را به اشتباه بعدی می‌رساند که تمرکز بیش از حد بر روی منبعی تکی یا یک نوع منبع است. برای مثال تنها مطالعه‌ی کتاب‌های درسی، فقط گوش دادن به پادکست‌ها، صرفاً یادگیری دستور زبان.

چرا این یک اشتباه است؟ چون با انجام آن، یادگیری زبان را یکنواخت می‌کنید و با احتمال بیشتری برای تسلیم شدن روبرو خواهید بود. همچنین گستره‌ی مهارت‌هایی را که برای حصول روان صحبت کردن نیاز خواهید داشت را بهتر نخواهید کرد بلکه صرفاً مهارت‌هایی را انتخاب کرده‌اید مثل مهارت‌های دستورزبانی یا لیسنینگ.

اشتباه زبانی شماره‌ی ۵: یادگیری لغات بی‌ترتیب

بیشتر زبان‌آموزان لغات را در ‘گروه’ می‌آموزند. وقتی آن‌ها اول شروع به یادگیری زبان می‌کنند، لغات مرتبط با حیوان، لباس، خانواده، و غیره را می‌آموزند. سپس، به مراحل پیشرفته‌تر و موضوعی دیگر می‌روند.

اشتباه زبانی شماره‌ی ۶: تمرکز بیش از حد بر روی دستور زبان

آیا تا به حال شروع به آموختن زبانی با صرفاً کتاب دستور زبان کرده‌اید؟ بعضی از زبان‌آموزان برای یادگیری مفاهیم گرامریِ زبان مقصدشان آن‌قدر مشتاق هستند که فراموش می‌کنند که قطعاً می‌توانند در زبان بدون لزوماً دانستن هیچ گرامری، ارتباط برقرار کنند.

تمرکز بیش از حد بر روی حفظ کردن قوانین گرامری به معنای آنست که ممکن است از حوزه‌های دیگر یادگیری غافل بمانید.

اشتباه زبانی شماره‌ی ۷: دنبال نکردن علایق خود

خسته شدن از یک زبان احتمالاً یکی از رایج‌ترین دلایلی است که زبان‌آموزان به ادامه ندادن فکر می‌کنند. شما از خود فرآیند یادگیری هم می‌توانید خسته شوید- به لیست لغات رجوع کنید، از فلش کارت‌ها استفاده کنید یا داستان‌های کوتاه درباره‌ی موضوعاتی که به آن‌ها علاقه ندارید را بخوانید.

اشتباه زبانی شماره‌ی ۸: صحبت نکردن به اندازه‌ی کافی

اگر می‌خواهید زبانی را با موفقیت یاد بگیرید، ترکیب کردن نظریه با عمل، امری کلیدی است. به اندازه‌ی کافی صحبت نکردن و یا اصلاً صحبت نکردن، اشتباهی است که بسیاری از زبان‌آموزان مرتکب آن می‌شوند