۸ راه برای بهبود تمرکز در آموزش زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به بررسی ۸ راه برای بهبود تمرکز در آموزش زبان می پردازد. تمرکز داشتن یکی از مهم ترین فاکتور های در یادگیری زبان است.

8 راه برای بهبود تمرکز در آموزش زبان
8 راه برای بهبود تمرکز در آموزش زبان

پس ۸ راه برای بهبود تمرکز در آموزش زبان را بیشتر بشناسید

۱- پارازیت‌های ذهنی را از بین ببرید

همه چیز را برای مدت ۱۵ دقیقه خاموش کنید و یک تکه کاغذ و یک قلم آماده کنید. دراز بکشید، چشمانتان را ببندید و آرام شوید. همه‌ی افکاری را که به سرتان می‌زند بگیرید و همزمان که می‌آیند روی کاغذ بنویسید. نوشتن آن‌ها بر روی کاغذ به این معناست که مغزتان ناامیدانه تلاش به کنار آمدن با آن‌ها همزمان که ظاهر می‌شوند، نخواهد کرد. می‌توانید وقتی آماده هستید و وقتی زمان مناسب است به آن‌ها بپردازید. لااقل الان می‌دانید که مکتوب شده‌اند و گم نخواهند شد و کمی فضای ذهنی دارید تا سوار بر یادگیری زبانتان شوید.

۲- دست از انجام چند کار به طور همزمان بردارید

انجام یک کار در یک زمان راه به سمت جلو است. یک کار را در لحظه انجام دهید و آن را به خوبی انجام دهید. نمی‌توانید به تمام چیزهای دیگری که نیاز دارید در آن‌ها روان باشید، فکر نکنید؟ به مرحله‌ی ۱ بازگردید و اغتشاشات ذهنی خود را بر روی کاغذ بنویسید.

انجام چند کار به صورت همزمان مغزتان را خشک می‌کند و بیشتر مضطربتان می‌کند. کلید یادگیری موفق زبان، لذت بردن از آن چیزی است که انجام می‌دهید- اگر مضطرب باشید، رضایت‌تان از فعالیت‌های یادگیری‌تان کاهش خواهد یافت.

۳- از سرعت خود بکاهید

بیشتر انجام دادن عمدی کارها به شما کمک می‌کند تا توجهتان را در یک جا حفظ کنید بدون اینکه از مسیر خارج شوید. آیا امروز صفت‌ها را یاد می‌گیرید؟ به آن بچسبید و به آرامی انجامش دهید.

۴- موقعیت‌های خودخرابکاری را تصور کنید

احتمال دارد که چه کارهایی برای خراب کردن اهداف یادگیری خودتان انجام دهید؟ تلویزیون تماشا کنید، به فیسبوک بروید یا فنجان دیگری چای بنوشید؟

تلاش کنید تصور کنید در موقعیتی که چیز واقعاً اغوا کننده‌ای به محض اینکه می‌خواهید بنشینید و کمی مطالعه‌ی زبانی کنید، پیش می‌آید، چه احساسی خواهید داشت. چه واکنشی نشان خواهید داد؟ آیا چیزی هست که برای مقاومت در برابر وسوسه انجام دهید؟ خود را حین انجام آن تصور کنید- این گونه تمرین‌های ذهنی شما را آماده‌ی موقعیت‌هایی می‌کند که ممکن است برای حفظ توجهتان در تقلا باشید و به شما کمک می‌کند وقتی که پیش آمدند با آن‌ها بهتر کنار بیایید.

۵. از قانون ۲۰ ثانیه استفاده کنید

اگر موبایل شما روی همان میزی است که کتاب مخصوص یادگیری گرامر فرانسه‌ی شما قرار دارد، چه قدر احتمال دارد که شما فقط برای لحظه‌ای کوتاه آن را بردارید و ایمیل یا پیغام‌های فیسبوک خود را چک کنید؟ احتمالش زیاد است؟ من هم همین طور فکر می کنم.

این چه طور است که موبایل خود را در جعبه ای بگذارید، و در پشت کمدی در اتاقی دیگر بگذارید؟

۶. روی چیزهای درست تمرکز کنید

در شروع هر هفته، آن‌چه را که قرار است در همان هفته به دست بیاورید، توصیف کنید. این به شما کمک خواهد کرد که حواس خود را روی آن اهداف متمرکز کنید. مطمئن شوید که هر روز آن‌ها را دوره می‌کنید تا توجه شما را حتی بیشتر افزایش دهد‌.

۷- تفکر عمیق داشته باشید

عمیق فکر کردن راه فوق‌العاده‌ای برای تمرین دادن به مغزتان است که توجهش را بهتر متمرکز کند. من به شخصه از برنامه‌ای با نام Headspace استفاده می‌کنم که جلسات راهنمایی خیلی کوتاه اما بسیار آرامش‌بخشی دارد. به شما کمک می‌کند که ذهنتان را خلوت کنید و شما را مجبور می‌کند توجهتان را بر روی چیزهایی متمرکز کنید که در غیر اینصورت توجه نخواهید کرد- احساستان، نفس‌کشیدنتان، یا اصوات و رایحه‌هایی که در اطرافتان می‌شنوید. با متمرکز کردن توجهتان بر روی آن چیزها، مغز خود را تمرین می‌دهید تا کار مشابه را وقتی تمرکزتان بر روی فعالیت یادگیری زبان است، انجام دهید

۸- اتصال خود را از اینترنت قطع کنید

قسمت اطلاعات فیس‌بوک را غیر فعال یا فقط اینترنت خود را خاموش کنید. چک کردن موبایل خود را متوقف کرده و واقعاً روی یادگیری فعالیتی که می‌خواهید انجام شود، تمرکز کنید. اینترنت می‌تواند منتظر بماند!

من امیدوارم که این نکات مربوط به تقویت تمرکز برایتان مفید بوده باشد! اگر شما هر نکته‌ای دارید که برای دور ماندن از حواس پرتی‌ها از آن استفاده می‌کنید، به ما بگویید تا بدانیم! و باور کنید که این چیزها برای منفعت‌تان خواهد بود.