۹ کاری که زبان آموزان موفق انجام می دهند

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به روش هایی اشاره می کند که زبان آموزان موفق به کار می بندند. برای آشنایی با ۹ کاری که زبان آموزان موفق انجام می دهند با ما همراه باشید.

9 کاری که زبان آموزان موفق انجام می دهند
9 کاری که زبان آموزان موفق انجام می دهند

اما ۹ کاری که زبان آموزان موفق انجام می دهند چه مواردی هستند؟

۱- آن‌ها همین امروز برای فردا آماده می‌شوند

زبان‌آموزان پربار جلسات یادگیری‌شان را با آماده‌سازی براس جلسه‌ی بعد به اتمام می‌رسانند. به تعویق انداختن اغلب می‌تواند نتیجه‌ی این باشد که نمی‌دانید از کجا شروع کنید. به همین خاطر است که آماده‌سازی موضوعی که می‌خواهید جلسه‌ی بعد روی آن کار کنید، در طول جلسه‌ی یادگیری فعلی‌تان می‌تواند سودمند باشد. این کار را همچنان که انگیزه دارید انجام بدهید و به این ترتیب احتمال کمتری وجود خواهد داشت دفعه‌ی بعدی که وقت برداشتن کتاب‌های زبانتان است، کار را به تعویق بیاندازید.

۲– آن‌ها قورباغه را قورت می‌دهند

نه واقعاً. این فقط یک تشبیه برای انجام کاری در ابتداست که کمترین میزان علاقه را به آن دارید. آیا نیاز به آماده‌سازی فلش‌کارت دارید و اصلاً از بریدن کاغذ خوشتان نمی‌آید؟ آیا این حقیقت که از بریدن کاغذ خوشتان نمی‌آید، شما را از یادگیری واژگان عقب نگاه می‌دارد؟ اگر این چنین است، اول آن را انجام دهید- قورباغه را قورت دهید! تنها چند دقیقه بعد از آن طول می‌کشد تا به سراغ انجام کارهایی بروید که واقعاً لذت می‌برید.

۳- آن‌ها می‌دانند که اهدافشان کدام‌ها است

نه فقط اهدافشان برای هر جلسه‌ی یادگیری زبان. منظور من اهداف بزرگ آن‌هاست. هر کاری کوچکی که انجام می‌دهند به اهداف بزرگی متصل است که به وضوح می‌بینند.

اگر نمی‌توانید اهداف بزرگ خود را ببینید یا نمی‌دانید که کدام‌ها هستند، ممکن است چیزهای را به صورت اتفاقی برای یادگیری انتخاب کنید. آیا واقعاً نیاز دارید که اسامی سبزیجات را به اسپانیایی بیاموزید؟ بله، اگر هدف بزرگتان کار کردن به عنوتن یک سرآشپز در اسپانیا است. چنانچه ترجیح می‌دهید که یک طراح داخلی شوید، احتمالاً لازم نیست بدانید که بادمجان به اسپانیایی ‘berenjena’ می‌شود.

۴- چند کار را به صورت همزمان انجام نمی‌دهند

مطمئنم که قبلاً درباره‌ی فواید انجام یک کار در لحظه شنیده‌اید. بله، درست خواندید- singletasking. وقتی صحبت سودمندانه کار کردن می‌شود، Multitasking متعلق به گذشته است. بر روی یک چیزی که در همین لحظه بیشترین اهمیت را دارد تمرکز کنید- آن کاری که یادگیری‌تان را وارد مرحله‌ی بعدی می‌کند. وقتی کارتان تمام شد به سراغ کار بعدی بروید! مغزتان از این بابت شکرگزار خواهد بود.

۵- آن‌ها از تکنولوژی به طریقی هوشمندانه استفاده می‌کنند

زبان‌آموزان پربازده فریب برنامه‌ها را چون سطح مشترک قشنگ‌تری دارند، نمی‌خورند. آن‌ها بر اساس نیازهایشان و اهداف یادگیری زبان هوشمندانه انتخاب می‌کنند.

۶- آن‌ها همچنین در وقتی که نیاز دارند از خط خارج می‌شوند

آیا درباره‌ی تکنیک Pomodoro شنیده‌اید؟ یک تکنیک ساده‌ی مدیریت زمان است که شامل تنظیم زمان‌سنجتان، داشتن یک جلسه‌ی یادگیری کوتاه ولی فشرده می‌شود که در ادامه استراحتی کوتاه را به همراه دارد. جلسه‌ی فشرده سپس می‌تواند تکرار شود و استراحت دیگری را به دنبال داشته باشد.

۷- آن‌ها ورزش و تفکر عمیق می‌کنند

به نظر بسیاری از مردم مفید است که پیش از گلاویز شدن با کارهای چالش‌برانگیز از نظر ذهنی، کمی فعالیت جسمانی انجام دهند و آرامش کسب کنند. اگر به دوی مارتن علاقه‌مند نیستید، برنامه‌ی ورزش ۷ دقیقه‌ای را پیشنهاد می‌کنم که شما را در صبح با یکسری تمرین‌های اساسی بیدار می‌کند. من همچنین برای جلسات تفکر عمیق ۱۰ دقیقه‌ای خودم از Headspace استفاده می‌کنم. باور کنید- مغز شما قدری گسترش پیدا می‌‌کند که بتوانید واژگان بیشتری از زبان خارجی را به ذهن بسپارید! این خیلی به نظر علمی نمی‌آید، نه؟

۸- آن‌ها مخاطره می‌کنند و مرتکب اشتباه می‌شوند

این چگونه بهره‌وری شما را افزایش می‌دهد؟ اگر در اسپیکینگ مخاطره کنید و مرتکب اشتباه گرامری شوید که یکنفر دیگر آن را تصحیح کند، احتمال کمتری وجود خواهد داشت که دوباره آن اشتباه را انجام دهید. مخاطره‌پذیری در هنگام صحبت کردن همچنین شامل استفاده از لغاتی می‌شود که به تازگی در یک مکالمه یاد گرفته‌اید. بعداً در زمانتان صرفه‌جویی می‌کند چون نیاز ندارید یک جلسه‌ی بازبینی مجزا برای تمرین آن‌ها ترتیب بدهید.

۹- آن‌ها استراحت می‌کنند

اگر فکر می‌کنید با جلسات بدون وقفه‌ی ۱۰ ساعته‌ی خواند قوانین گرامری، نتایج یادگیری فوق‌العاده‌ای کسب خواهید کرد، دوباره فکر کنید. استراحت در میان روز مانند استراحت‌های طولانی‌تر گاه و بیگاه می‌تواند بسیار نیروبخش باشد. مغزتان برای پردازش مسائل به استراحت نیاز دارد.