۹ اشتباه مکالمه‌ای در زبان انگلیسی که باید از آن‌ها اجتناب کرد

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد آموزش مکالمه زبان را همیشه انجام داده است. اما گاهی این مکالمه به دلایلی به جز زبان انگلیسی متوقف می شود. ۹ اشتباه مکالمه‌ای در زبان انگلیسی که باید از آن‌ها اجتناب کرد را می توانید در زیر ببیند.

9 اشتباه مکالمه‌ای در زبان انگلیسی که باید از آن‌ها اجتناب کرد
9 اشتباه مکالمه‌ای در زبان انگلیسی که باید از آن‌ها اجتناب کرد

لیستی از ۹ اشتباه مکالمه‌ای در زبان انگلیسی که باید از آن‌ها اجتناب کرد

مکالمه عبارتست از ارتباطی متقابل میان دو یا تعداد بیشتری از مردم.

توسعه‌ی مهارت‌ها و رسوم محاوره‌ای بخش مهمی از فرآیند اجتماعی‌سازی است. گسترش مهارت‌های محاوره‌ای در یک زبان جدید، مورد تمرکز آموزش و یادگیری زبان است.

تحلیل مکالمه یک شاخه از جامعه‌شناسی است که به مطالعه‌ی ساختار و آرایش تعاملات انسانی با تمرکز مخصوص‌تری بر روی تعاملات مکالمه‌ای می‌پردازد.

ما به عنوان انسان از طریق تعاملات خود با مردم دیگر یاد گرفته و رشد می‌کنیم. اغلب این رویارویی‌ها حول محور مکالماتی فوق‌العاده هستند؛ مبادلاتی غنی، پرمعنا در میان گروه‌های کوچک مردم در جایی که هر شخص فعالانه هم گوش می‌کند و هم شریک می‌شود. مکالمات عالی، بسیار پر ارزش هستند- آن‌ها درک ما از مردم و دنیای اطرافمان را غنی می‌سازند. از لحاظ اجتماعی بودن در نقش فردی که می‌تواند بدون دردسر با بقیه ارتباط برقرار کند به ما اجازه می‌دهد تا رفاقتی عمیق ایجاد کنیم و رشد شخصی باورنکردنی و رضایت از خود حاصل کنیم. در شغل‌هایمان وقتی با بقیه کار می‌کنیم، مؤثرتر هستیم- توانایی همکاری و حل مشکلات با یکدیگر ما را به حرفه‌ای‌هایی با بازده بیشتر تبدیل می‌کند و تجارت‌مان را موفق‌تر می‌سازد.

اشتباهات رایج در مکالمه‌ی انگلیسی

اما چه می‌شود اگر شما قرار باشد مکالمه‌ای در زبان انگلیسی داشته باشید و زبان بومی شما هم نباشد؟ یکی از موانع زیاد برای یادگیری چیزی جدید، مثل مکالمه‌ی انگلیسی، این است که می‌تواند سخت، زمان بر و حتی کمی ترسناک باشد! به همین دلیل ما لیستی از نه اشتباه مکالمه‌ی انگلیسی آماده کردیم که هر وقت شما هم زمان در حال صحبت با یک یا چند نفر بودید از آن‌ها اجتناب کنید. این نکات را به ذهن بسپارید تا به تقویت تعاملات شما با مردم سراسر جهان کمک کند…

تظاهر به علاقه نشان دادن به شخص

یکی از چیزهایی که یک مکالمه را از یک داد و ستد (مانند سفارش چیزی در رستوران) جدا می‌کند، علاقه‌ی واقعی دوطرفه‌ی هر کدام از افراد به فرد دیگر است. اگر یک کدام واقعاٌ علاقه‌ای به بیشتر دانستن نسبت به دیگری ندار، هیچکدام به صورت پرمعنا شرکت نخواهند کرد و تعامل تبدیل به داد و ستد یا صرفاً «صحبت‌های سطحی» خواهد شد. اغلب افراد جذاب هستند- برای آن‌چه می‌توانید از آن‌ها یادگیر بگیرید، وقت بگذارید.

بحث درباره‌ی عناوین منفی و حساس

مردم وقتی در آرامش و خوشحال هستند، بیشتر مایلند تا به اشتراک بگذارند. به خصوص وقتی شخصی را به خوبی نمی‌شناسید، همیشه بهتر است تا روی جنبه‌های مثبت تمرکز کنید- از مطرح کردن بزرگترین مشکلات خود و صحبت درباره‌ی عناوینی که از دیدگاه فرهنگی، مذهبی، سیاسی، یا حتی شخصی منفی هستند، اجتناب کنید. همیشه چیزی مثبت برای به اشتراک گذاشتن وجود دارد!

تلاش به برنده شدن در یک بحث

مخصوصاً وقتی با کسی صحبت می‌کنید که به خوبی نمی‌شناسید یا شخصی که از کشور یا شرایط دیگر زندگی است، برای یک مکالمه مشکوک است که وارد مناظره یا بحث شود (مخصوصاً در جایی که مشغول تمرین مهارت‌های زبان انگلیسی خود هستید). برای هر دو فرد این احتمال وجود دارد که بر سر نکات مختلفی اتفاق نظر نداشته باشند و اگر چنین اختلافاتی ظهور پیدا کرد بهتر است بجای آنکه تلاش به برنده شدن در بحث کنید، تنها تلاش به درک مقصود و دیدگاه نفر دیگر کنیم. کاملاً مورد قبول است که درباره‌ی مسائلی مشخص موافق یا مخالف باشیم و ادامه دهیم.

بی احترامی به عقاید دیگران

اگر شما می‌خواهید مکالمه‌ای عالی داشته باشید، بقیه باید احساس کنند که قضاوت کننده نیستید. وقتی شخصی احساس می‌کند که ایده‌ها و باورهایش زیر سوال برده یا تحقیر می شود، هر تبادل معنی داری اغلب از بین می رود. به جای آن، سعی کنید به هدف فهمیدن گوش کنید، و احتمال دارد که چیزی بیاموزید!

به زور گرفتن بحث از دیگری

گفته شده است که بازیگران عالی باعث می‌شوند هم‌بازیان‌شان نیز عالی به نظر برسند. این اساسی‌ترین جوهره‌ی کار گروهی است و اصول یکسان در مورد افراد خوش‌صحبت عالی نیز صادق است. سؤالاتی بپرسید که به دیگران اجازه بدهد مثبت، با اعتماد به نفس و شاید حتی کمی با غرور باشند اما قطعاً به خاطر بسپارید که آن را به روشی موثق انجام دهید. انرژی مثبت مُسری خواهد بود!

ترس از یادگیری چیزی ناشناخته

بالای هفت میلیارد انسان در جهان وجود دارد، و هیچ کدامشان دقیقاً مثل شما نیستند! در واقع، بهترین تجارب یادگیری اغلب از تعاملات با آن‌هایی که بسیار با ما متفاوت هستند، نشأت می گیرد. آن تفاوت‌ها را بپذیرید و تجلیل کنید. به بقیه اجازه دهید تا دیدگاه ها و سفر ویژه‌ی خود را به اشتراک بگذارند،‌ همیشه به یاد داشته باشید که همه‌ی ما اشتراکات زیادی داریم. همه‌ی ما می‌خواهیم خوشحال و عاشق بقیه باشیم، و زندگی با معنایی داشته باشیم.

تلاش برای بودن شبیه به فردی که نیستید

تنها یک فرد است که می‌توانید باشید، پس تلاش نکنید فرد دیگر یا چیزی که نیستید، باشید. یک مکالمه‌ی خیلی خوب بر مبنای اصلیت است و بیشتر مردم می‌توانند براحتی وقتی فرد دیگر راستگو یا اصیل است، آن را احساس کنند. در حالی که همه‌ی قوانین دیگر را در ذهن نگاه می‌دارید، هم قابل قبول و هم مورد انتظار است که سفر خودتان را به اشتراک بگذارید!

انحصاری کردن مکالمه

همه‌ی ما در آن مکالماتی قرار گرفته‌ایم که شخص مقابل با صحبت مداوم بر مکالمه چیره می‌شود. از یک جایی به بعد ما دیگر صحبت نمی‌کنیم، فقط منتظریم تا تمام شود. گوش کردن فعالانه و یادگیری متوقف می‌شود. داشتن تعامل، مستلزم شرکت کردن هر دو شخص است- از به اشتراک گذاشتن نترسید، اما آن شخصی هم نباشید که بر مکالمه چیره می شود و به طور موثری آن تعامل را از بین می برد.

تمرکز بر روی موضوعات سطحی

آن‌چه یک مکالمه‌ی عالی را از صحبت‌های پیش‌پا افتاده مجزا می‌کند، طبیعت پرمعنای آن مکالمه است. صحبت کردن درباره‌ی آب و هوا چیز زیادی را نشان نمی‌دهد، بحز مگر نشان دادن ادب. یک خوش‌صحبت خوب افکار پرمعنی را از دیگران و سؤالات هدفمند استخراج می‌کند. مردم عاشق فکر کردن هستند؛ پرسیدن چیزی که نیازمند بافکر بودن است هم ارزش مکالمه را عمیق می‌کند و هم رابطه‌ی بین دو طرف را تقویت می‌کند.