۹ نکته برای درست کردن فلش‌کارت‌های زبان فرانسه

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به ۹ نکته برای درست کردن فلش‌کارت‌های زبان فرانسه می پردازد که زبان اموزان زبان فرانسه می توانند به کمک انها دایره واژگان خود را بسیار افزایش دهند و به حافظه بلند مدت خود بسپارند.

9 نکته برای درست کردن فلش‌کارت‌های زبان فرانسه
9 نکته برای درست کردن فلش‌کارت‌های زبان فرانسه

پس به ۹ نکته برای درست کردن فلش‌کارت‌های زبان فرانسه توجه کنید:

۱- شما باید همیشه روی یک فلش کارتِ زبان فرانسه اسم + حرف تعریف را بنویسید

اول، اگر شما در حال نوشتن یک اسم هستید، کاملاً باید حرف تعریفی را که با آن همراه است بنویسید، تا جنسیت را بدانید.

شما باید اسم را با حرف تعریف حفظ کنید: این باید اطلاعاتی تکی را در ذهن شما شکل دهد. من به فلش کارت های زبان فرانسه خیلی زیادی در وب برمی خورم که شامل حرف تعریف نیستند… این اشتباهی وحشتناک است!

نوشتن ‘لغات کوچک’ دیگر مانند حرف تعریف معرفه، حرف تعریف نکره ی زبان فرانسه، حروف تعریف وابسته به جز، صفات ملکی و اشاره هم احتمالاً کمک کننده هستند.

  • مثال: برای لغت ‘confiture’ (مربا): la confiture, une confiture, de la confiture, ma confiture, cette confiture…

۲- خصوصیات برجسته ی لغت زبان فرانسه را روی فلش کارت خود بنویسید

اگر چیزی مخصوص درباره ی آن لغت وجود دارد، مانند یک تلفظ مخصوص زبان فرانسه، یک حرف اضافه، یک جمع بی قاعده… مطمئن شوید که آن را یادداشت می کنید.

  • مثال: برای لغت مونث ‘amie’ صفت ملکی ‘mon’‌ خواهد بود نه ‘ma’ (برای اجتناب از شوک حروف صدادار). پس شما باید بنویسید ‘une amie’، اما همچنین مطمئناً ‘mon amie’. از آن جا که ارتباطی قوی وجود دارد همچنین بنویسید ‘mon N-amie’. اگر این برای شما عجیب است، همچنین یادداشت کنید که ‘mon ami’ (مذکر) و ‘mon amie’ – مونث، مشابه تلفظ می‌شوند.

۳- لغات زبان فرانسه مرتبط با آن کلمه را بنویسید

شما احتمالاً می خواهید تعدادی از لغاتی را که در فلش کارت مشابه مرتبط هستند، پوشش دهید – خواه با موضوع باشد، یا معنا، یا حتی حروف اضافه ی استفاده شده بعد از افعال مخصوص زبان فرانسه…

  • مثال: la pluie (باران) il pleut (دارد باران می بارد) il a plu (باران بارید) il va pleuvoir (می خواهد باران ببارد) Quel temps fait-il (هوا چه طور است؟)

۴- از لغت توی جمله در فلش کارت زبان فرانسه خود استفاده کنید

استفاده از لغت در یک جمله مزایای زیادی دارد: تصویری بصری را برای مغز شما ایجاد می‌ کند، و از قبل لغاتی را که احتمالاً با هم استفاده می شوند به هم مرتبط می سازد. به علاوه، من به شدت شما را تشویق می کنم تا جمله ای ‘نزدیک به خانه’ بسازید، یعنی از رویدادی واقعی استفاده کنید، چیزی که اتفاق افتاده است، واقعیت هایی درباره ی خود یا دوستانتان.

مغز شما به احتمال زیاد این جمله را به عنوان ‘حافظه’ نگه می دارد به جای چیزی که شما فقط به هدف فلش کارت ساخته اید، و این برای مدت طولانی تری با شما خواهد بود.

  • مثال:

J’adore la confiture de fraises de mon amie Cristine.

(من عاشق مربای توت فرنگی کریستین دوستانم هستم). در جمله ای مانند این، شما نه تنها از  ‘mon amie’  بلکه از la confiture’   هم استفاده می کنید. و بدون توجه به آن، شما دارید از ‘confiture DE fraises’ استفاده می کنید که برایتان طبیعی خواهد شد (در مقابل confiture à la fraise که اشتباهی رایج است).

اگر شما می توانید، از معلم زبان فرانسه یا یک گویشور بومی بخواهید تا جملاتتان را چک کند – برای مثال در یک گروه اینترنتی. حفظ کردن یک جمله ی غلط خیلی بد است!

برای یادگیری زبان فرانسه در بافت، من به شدت توصیه می کنم که شما کتاب های صوتی زبان فرانسه منحصر بفرد قابل دانلود مرا چک کنید، که شامل سرعت های مختلفی از ضبط و تلفظ است، و روی تلفظ راحت مدرن امروزی تمرکز می کند، منحصراً در French Today به فروش می رسد.

۵- با فلش‌کارت‌های خود بلند تمرین کنید

اگر در حال یادگیری زبان فرانسه برای صحبت کردن هستید، و صرفاً آن را برای نوشتن یاد نمی‌گیرید، خیلی مهم است که تلفظ را همزمان که کلمه ای را یاد می‌گیرید، فرا بگیرید.

بنابراین، لغات را نه فقط در سر خود بلکه بلند بگویید.

۶- از انگلیسی به زبان فرانسه تمرین کنید

من متوجه شده‌ام که به هنگام حفظ کردن واژگان، برخی از دانش‌آموزان به لغت زبان فرانسه نگاه می‌کنند تا ببینند آیا کلمه‌ی انگلیسی‌اش را پیدا می‌کنند: این برای تمرین روی درک مطلب زبان فرانسه خوب است اما در کسب توانایی صحبت‌ کردن‌تان کمکی نمی‌کند.

شما باید به طرف انگلیسی فلش‌کارت‌ها نگاه کنید، سپس ببینید که آیا می‌توانید لغت زبان فرانسه‌اش را بگویید – اگر در طرف زبان فرانسه چیزهای زیادی نوشته باشید در این صورت به لغات بیشتری نگاه خواهید کرد.

۷- طراحی روی فلش‌کارت زبان فرانسه

اگر در حال یادگیری واژگان هستید، طراحی یا چسباندن یک عکس روی طرف انگلیسی فلش کارت ایده‌ای عالی است. وقتی چیزی را به ذهن می‌سپارید، بهتر است که کلمه ی انگلیسی را به لغت زبان فرانسه اتصال ندهید، بلکه در عوض آن را به یک عکس، احساس، موقعیت ارتباط دهید.

وقتی انگلیسی را ارتباط می‌دهید، کمی زمان و منبع مغزی را تلف می‌کنید: این مخصوصاً در مورد کودکان درست است – افراد بالغ با این‌حال همه چیز را ترجمه می‌کنند و این عادتی سخت برای کنار گذاشتن است.

حتی اگر طراحی‌تان خوب نیست، آن‌چه را طراحی کرده‌اید و معنایش را به خاطر خواهید سپرد – و این تنها چیزی است که شما نیاز دارید!

۸- فلش‌کارت‌های خود را برای مطالعه‌ی زبان فرانسه با رنگ کد گذاری کنید

برخی از مردم دوست دارند فلش‌کارت خود را با رنگ کد گذاری کنند: رنگ سبز با افعال، صورتی برای اسم‌ها … یا از مداد رنگی برای نوشتن آن‌ها استفاده کنید. هرچه که به شما کمک کند!

۹- فلش کارت زبان فرانسه شما باید با سطح دانش شما رشد کند

فلش‌کارت‌های شما باید همراه با سطح شما رشد کند – مبتدیان باید فلش کارت‌های خود را ساده نگاه دارند: یک لغت، یک جمله و شاید یک یادداشت.

اما همزمان که سطح زبان فرانسه شما بالا می‌رود، سطح پیچیدگی فلش‌کارت‌ها هم می‌تواند افزایش یابد:

مترادف‌ها، صرف افعال معین زبان زبان فرانسه، موارد استثنا… خلاق باشید و خوش بگذرانید!

به عنوان مثال من یک فلش کارت برای لغت “jeune” درست کردم. خیلی ساده شروع شد: در طرف مقابل، لغت انگلیسی “young” بود، سپس روی طرف زبان فرانسه، حالت‌ها مختلف از مثال‌های مربوز به زندگی خودم وجود داشت. و سپس به تدریج روی بالا بردن درجه‌ی سختی‌شان کار کردم. فلش کارت‌ها راهی بسیار کاربردی برای پرداختن به دایره واژگان هستند پس از آن‌ها استفاده‌ی هوشمندانه کنید.