۹ روش برای تقویت کلمات آیلتس

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این مطلب آموزشی به ۹ روش برای تقویت کلمات آیلتس اشاره می کند. اگر شما هم دوست دارید در بخش های مختلف آزمون آیلتس به راحتی نمره های بهتری را کسب کید حتما از این روش ها استفاده کنید.

به ۹ روش برای تقویت کلمات آیلتس توجه کنید:

درست است که آیلتس آزمونی مخصوص و در ارتباط با کلمات  ندارد اما در عوض برای ارزیابی هر مهارت دیگر در امتحان استفاده می شود. ما موقع انجام مهارت های ریدینگ، لیسنینگ، رایتینگ و اسپیکینگ باید از کلمات  مختلف با تلفظ و هجی درست استفاده کنیم.

و مهمتر از آن وقتی صحبت از اسپیکینگ و رایتینگ به میان می آید تقریباً ۲۰-۳۰% از نکات بر مبنای کلمات  هستند. این دلیل به تنهایی برای شما کافی است تا شروع کنید به آماده سازیِ دایره ی کلمات ی غنی که بتواند در تقویت نمره ی کلی کمکتان کند.

 1. دنبال کلمات ی که نمی دانید بگردید

خیلی ها به شما توصیه می کنند که کتاب، و مجله بخوانید و برنامه هایی را تماشا کنید تا کلمات  جدید را یاد بگیرید اما همزمان به همان اندازه مهم است تا به دنبال کلمات ی بگردید که بلد نیستید. خیلی ها عادت دارند تا بیخیال کلمات  سخت و جدید شوند و فکر می کنند آنها را در زندگی یا امتحان لازم نخواهند داشت. اما عادت کنید که به دنبال کلمات ی بگردید که بلد نیستید، خواه لغتی باشد که خواندنش، هجی کردنش یا نوشتنش هم سخت است.

مثال

Funambulism

لغت بالا احتمالاً برای کسی که دفعه ی اول است با آن روبه رو می شود عجیب به نظر می رسد، اما استفاده از چنین کلمات  پیچیده ای می تواند باعث شود تا بقیه عقیده ی خوبی نسبت به شما داشته باشند.

 • تلفظ – Fue-nahm-bue-lism
 • معنا – نشان دهنده ی هوش، مهارت فکری
 • جمله – Rajit deserved the award because he showed great funambulism with the project he finished.
 • خواستگاه – معنای لغت به لاتین می شود “کسی که بندبازی می کند”، شخصی که از لحاظ هوش و از لحاظ فکری زیرک است.

پس به محض اینکه شما به سراغ معنا، تلفظ، مثال ها و خواستگاه واقعی بروید این لغت حالا راحت تر به نظر نمی رسد؟ و این به معنای واقعی یعنی شما همین الان یک لغت جدید را یاد گرفتید، که وقتی معنایش را پیدا کنید خیلی سخت نیست.

۲- دفتر یادداشت کلمات

داشتن دفتر یادداشت برای نوشتن همه ی کلمات  جدید و معانی شان احتمال دارد کمی قدیمی به نظر برسد اما در فهم بهتر آن کلمات  به شما کمک می کند.

محتوای دفتر یادداشت

وقتی من می گویم یک دفتر یادداشت دارم تا کلمات  جدید را در آن بنویسم، و بعد واقعاً لازم نیست فقط آن لغت را یادداشت کنید. در اینجا لیستی از چیزهایی آورده شده است که شما باید همراه با لغتی که می خواهید در کتاب بنویسید بیاورید.

مثالی از یک لغت اصلی – Steep

پس آن لغت اصلی که می خواهیم بنویسیم Steep است و محتوای مرتبط در لیست زیر آورده شده است.

 • لغت اصلی – Steep
 • مترادف – Sharp, Abrupt
 • متضاد – Gentle
 • مثال جمله – The prices may be steep this season due to fewer sales
 • معنای تحت اللفظی – flight of stairs or angle of a slope

۳- تمرین کنید اما بیش از حد انجام ندهید

پس وقتی شما یک دفتر یادداشت همراه خود دارید یا اپلیکیشنی را پیدا می کنید تا کلمات  جدید را یاد بگیرید، تنها چیزی که می ماند تا انجام دهید تمرین لغت در زندگی واقعی است. در مورد مهارت اسپیکینگ شما می توانید هر موضوع یا سوالی را که به تازگی در امتحان پرسیده شده است در نظر داشته باشید. و سپس تلاش کنید تا برای ۱ تا ۲ دقیقه با کلمات ی که به تازگی یاد گرفته اید درباره ی موضوع صحبت کنید. بعد ما در مورد رایتینگ باید مطمئن شویم که درباره ی جملات اغراق نمی کنیم چون می توانیم از لغتی پیچیده استفاده کنیم.

و مهمترین مساله این است که با تلاش برای یافتن بسیاری از جملاتِ مرتبط خیلی لغت را بسط ندهید. خب انجام آن کار احتمالاً فقط هدر دادن وقت است چون اگر شما می خواهید یاد بگیرید در آن صورت چند دفعه لغت را تمرین کنید که این باید کافی باشد.

۴- اپلیکیشن های لغات را امتحان کنید

همه ی ما تلفن همراه داریم و اپلیکیشن های زیادی در play store هستند، app store که می تواند به تقویت زبانمان کمک کند. خب من به مبتدی ها توصیه می کنم از اپلیکیشن لغات Magoosh استفاده کنند که نه تنها لغت را متوجه می شود بلکه شامل تمرین، معنی، و مترادف است که واقعاً می تواند به شما کمک کند.

بعضی از اپلیکیشن های دیگر در ادامه آورده شده اند

 • ·         ۷ little words
 • Word to word
 • PowerVocab
 • A word a day widget

دلیل توصیه ی من به شما برای استفاده از اپلیکیشن های اندروید در ساختن دایره ی لغات این است که حتی می توانید در طول زمان آزاد خود این اپلیکیشن ها را باز کنید و سریع کلمات جدیدی یاد بگیرید. زمان زیادی برایتان می خرد و وقتی یادگیری از طریق این اپلیکیشن ها زمان کمتری می برد حتی لازم نیست به عنوان قسمتی از برنامه تان به آن افزوده شود.

۵- برای فهمیدن از یوتیوب استفاده کنید

همه ی ما از یوتیوب برای سرگرمی استفاده می کنیم اما نباید تعجب کنید که صدها کانال برای ارائه ی مهارت های انگلیسی وجود دارد. و هر کانال هم درباره ی لغات مختلف صحبت می کند و درباره ی این صحبت می کنند که یک لغت چه طور تلفظ می شود، و کاربردش را در عبارت یا جمله به همراه مثال می گویند.

یادگیری ۲۰۰۰ لغت غنی چیزی نیست که انجامش راحت باشد و شما احتمالاً در نهایت آنها را حفظ می کنید. وقتی لغات را حفظ می کنید و قادر نیستید که موقع صحبت کردن یا نوشتن به درستی از آنها استفاده کنید احتمالاً در نهایت هیچ ارزشی ندارد.

پس برنامه ای که من درباره اش صحبت می کنم مستلزم یوتیوب است و اینکه شما فقط ۱۰۰-۲۰۰ لغت جدیدی را که می خواهید به درستی یاد بگیرید جمع آوری کنید. سپس به محض اینکه لیست جمع آوری شد، شروع کنید به جستجوی آنلاینِ آنها و بعد قادر خواهید بود تا همه شان را آنلاین و با جملات و مثال های درست پیدا کنید که احتمالاً باعث می شود متوجه شوید که یک لغت چه طور می تواند به درستی در یک جمله جای بگیرد.

۶- بفهمید اما همیشه حفظ نکنید

شماره های تلفن را باید حفظ کرد اما لغات را نه، چون یک لغت احتمال دارد چند معنی داشته باشد. در لغات ساده، ما می توانیم یک کلمه را در بافت های مختلف بیاوریم که در انتها معنای مشابهی ندارند.

دلیلش ساده است، ممکن است که حفظ کردن یک لغت راحت باشد اما  احتمال دارد که گاهی آن لغتِ مشابه یک معنا نداشته باشد. پس بهترین روش فهمیدنش این است که Homonyms را بلد باشید که لغاتی هستند با هجی و تلفظ مشابه اما معانی متفاوتی دارند.

مثال ها

پس اجازه دهید تا مثال های ساده از لغاتی را بیاورم که در زندگی روزانه ی خود از آنها استفاده می کنیم.

لغت – Pen

 • جمله ی ۱ – Can you pass me the pen?
 • جمله ی ۲ – Make sure to properly close the pen

پس شما احتمالاً فکر می کنید ما فقط درباره ی خودکاری صحبت می کنیم که می نویسد؟ اجازه دهید تا آن دو لغت را با معانی بیشتری متوجه شویم.

 • جمله ی ۱ – Can you pass me the blue pen from my bag?

در اینجا “Pen” به معنای یک وسیله ی نوشتاری است.

 • جمله ی ۲ – Make sure to properly close the pen area, so that no animals go out.

در حالیکه اینجا، “Pen” به معنای محوطه ی نگهداری حیوانات است.

۷- روزنامه بخوانید

خواندن، بهترین عادت یادگیری لغات جدید است و همچنین به شما کمک می کند تا مهارت های خود را برای مدول های ریدینگ آیلتس تقویت کنید. شما می توانید به طور آنلاین یا آفلاین اشتراک روزانه یا هفتگی روزنامه را داشته باشید و به صورت روزانه عادت خواندن مقالات را در خود بپرورانید.

موقع خواندن مقالات، زیر لغاتی که نمی دانید خط بکشید یا اگر به روش متفاوتی کاربرد یک لغت را متوجه شدید حواستان را خیلی جمع کنید. سپس، معنای لغت را در دیکشنری خود بررسی کنید و در دفتر یادداشتتان بنویسید. لغات نوشته شده را یاد بگیرید و یک یا دو دفعه در هفته آنها را با دقت بخوانید و اصلاح کنید.

۸- دیکشنری داشته باشید

یک روش خیلی رایج یادگیری لغات این است که یک دیکشنری جیبی کوچک همراه خود داشته باشید. اگر شما هرگز به این روش برای یادگیری لغات جدید وقت نگذاشته اید، می توانید الان این عادت را پرورش دهید. دو روش وجود دارد که شما می توانید از دیکشنری خود برای یادگیری لغات استفاده کنید. اول، شما می توانید هر موقع که با لغت جدیدی روبه رو شدید به آن رجوع کنید و معنایش را در دیکشنری چک کنید. دوم اینکه شما می توانید یادگیری لغات را به ترتیب از صفحه ی اول تا آخر دیکشنری خود شروع کنید.

شما به این روش می توانید حداقل هر روز با لغات جدید آشنا شوید و بسته به اینکه روزانه چه مقدار زمان را به آن اختصاص می دهید احتمالاً قادر خواهید بود تا ظرف چند روز یا چند ماه همه ی لغات را در دیکشنری خود بخوانید. با این حال، برای یادگیری موثر، در یاد داشته باشید که لغت را با خاطرجمع یاد بگیرید. اگر شما احساس می کنید که نمی توانید لغتی را متوجه شوید، فقط از آن عبور کنید چون یادگیری غلط یک لغت حتی خطرناک تر است.

۹- به صداهای ضبط شده گوش دهید و ویدئو تماشا کنید

بهترین روش یادگیریِ کاربرد یک لغت جدید وقتی است که شما موقع استفاده اش توسط بقیه به آن گوش می دهید. پس، شما می توانید برنامه های تلویزیونی، کانال های خبری، فیلم، ویدئوهای یوتیوب، بحث های گروهی، میزگردها و غیره را تماشا کنید. شما همچنین می توانید به صداهای ضبط شده مانند پادکست ها، آهنگ ها، کانال های رادیویی و غیره گوش دهید. یک مساله ی دیگر این است که شما می توانید تماشا یا گوش دادن به چیزهایی را ترجیح دهید که به آنها علاقه دارید تا حوصله تان سر نرود و برنامه ی یادگیری لغات را متوقف نکنید.

مفهومی که در پسِ این روش وجود دارد این است که شما در مقابل لغات جدید قرار می گیرید و بنابراین، به این روش سریع تر یاد می گیرید. وقتی شما ویدئوها را تماشا می کنید یا به بعضی از صداهای ضبط شده گوش می دهید به لغات و چگونگی کاربردشان توجه بیشتری کنید. تماشای آنلاین ویدئوها هم ایده ی خوبی است که شما می توانید ویدئو را نگه دارید یا دوباره پخش کنید تا با توجه به سرعت خود یاد بگیرید. شما می توانید با گوش دادن به ویدئوهایی که زیرنویس دارند شروع کنید. این به شما کمک می کند تا علاوه بر مهارت های لیسنینگ قدرت درک خود را تقویت کنید.