آدرس پرسیدن در زبان ترکی استانبولی

امروزه، تقریباً همه GPS یا یکی از برنامه‌های جهت‌یابی را دارند. اما دانستن اینکه آدرس پرسیدن در زبان ترکی استانبولی چگونه انجام می شود هنوز هم مهم است؛ زیرا افراد محلی می توانند در مورد میانبرهایی که باعث صرفه‌جویی در زمان شما می‌شود، اطلاعات ارزشمندی به شما بدهند.

علاوه بر این، آدرس پرسیدن بهانه خوبی برای شروع یک گپ کوتاه و تمرین صحبت کردن به زبان مقصد است. ناگفته نماند که همیشه نمی توانید به داشتن اتصال قوی اینترنت یا سیگنال GPS  اطمینان کنید! در نتیجه ممکن است بیشتر از آنچه فکر می کنید به آدرس پرسیدن با استفاده از واژگان زبان ترکی نیاز داشته باشید.

 یاد گرفتن آدرس پرسیدن به زبان ترکی، مانند چیزی که در اینجا اورده شده است، فرصت خوبی برای شروع است.

ابتدا در این ویدیو با نحوه ادرس دادن در زبان ترکی آشنا شوید

ویدیو نحوه ادرس دادن در ترکی استانبولی

فرم پایه سوال “….. Nerede?”

ترکی یک زبان ساده و آسان برای یادگیری است.  از نظر گرامر ، بسیار منسجم است ، یعنی لازم نیست نگران بی‌ نظمی در این زبان باشید.  یاد گرفتن جهت‌ های اصلی در زبان ترکی استانبولی کار آسانی است.

اولین عبارتی که باید بدانید این است:

“? nerede…” به معنی “…. کجاست؟”(مکان)

به همین راحتی!  فقط کافی است هر مکانی را که باید پیدا کنید قبل از کلمه nerede اضافه کنید و کارتان راه می‌افتد!

در اینجا چند نمونه آورده شده است:

جمله ساده:

Kapalıçarşı nerede? 

Kapalıçarşı کجاست؟ – بازار بزرگ؟

جمله پیشرفته / مودبانه:

Pardon, Kapalıçarşı nerede, acaba? 

  عذر می‌خوام، می‌تونم بپرسم Kapalıçarşı  کجاست؟

همانطور که می‌بینید ، افزودن  “pardon” یا “pardon me” به معنای “ببخشید” در ابتدای جمله ، و پایان دادن آن با acaba به معنی “می‌تونم بپرسم” ، شما را مودب نشان می دهد.

جهت‌های اصلی به زبان ترکی

بیایید با نحوه گفتن “نقشه” به زبان ترکی شروع کنیم.  از Harita (به معنی “نقشه”) می توان برای ارجاع به نقشه های چاپی سنتی و همچنین نقشه‌های دیجیتالی استفاده کرد.  کلمه انگلیسی navigation  در ترکی به شکل navigasyon“” اقتباس شده است.

کلمه “Application / app” و همچنین معادل ترکی آن که  uygulama“” است را می توان در ترکی استفاده کرد.  بیشتر مردم اصطلاحات انگلیسی که به این صورت استفاده شده است  را متوجه می‌شوند. معادل “برنامه مسیریابی” می تواند navigasyon app  یا navigasyon uygulamasi باشد.

اگرچه مردم ترکیه ترجیح نمی‌دهند از جهت‌های اصلی استفاده  کنند ، اما به هر حال بد نیست که آنها را بشناسید. ترکها معمولاً بر اساس نزدیکی به مکانهای دیگر به مکانها اشاره می کنند: چهل دقیقه پس از عبور از یک شهر معین یا پنج دقیقه جلوتر.  کلماتی که برای جهت یابی در زبان ترکی استفاده می شوند معمولاً مربوط به موقعیت هستند تا جهت جغرافیایی.

آدرس در ترکیه

در اینجا جهت‌های اصلی به زبان ترکی اورده شده است:

Kuzey  “شمال”

Güney  “جنوب”

Batı      “غرب”

Doğu    “شرق”

آدرس پرسیدن در زبان ترکی استانبولی در خیابان – اصطلاحات شهری

اگر در ترکیه باشید ، چه برای بازدید ،چه بخواهید برای مدت طولانی تری بمانید ، به احتمال زیاد به ماشین نیازی نخواهید داشت.  حمل و نقل عمومی در ترکیه متداول است و اتوبوس ها و کشتی ها معمولاً شلوغ هستند.

به عنوان یک عابر پیاده ، باید برخی اصطلاحات ساده شهری را بدانید ، مانند کلمه ترکی trafik lambası) به معنی چراغ راهنمایی، محل عبور عابر پیاده yaya geçidi، دکه روزنامه فروشی büfe و غیره…. در اینجا چند نمونه از دیالوگ‌هایی که احتمالاً روزانه می شنوید آورده شده است.

Pardon, yaya geçidi nerede acaba?  

 ببخشید ، می‌تونم بپرسم خط عابر پیاده کجاست ؟ “

Büfe nerede?  

“دکه روزنامه فروشی کجاست؟”

Trafik lambası nerede?

“چراغ راهنمایی کجاست؟”