اصطلاحات زبان روسی پیشرفته

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد معتبرترین مرکز آموزش زبان روسی ، به شما اصطلاحات زبان روسی پیشرفته را اشاره می کند که حتما برای زبان آموزان جالب خواهد بود. پس بیایید بیشتر با فرهنگ زبان روسی آشنا شویم.

اصطلاحات زبان روسی پیشرفته
اصطلاحات زبان روسی پیشرفته

به اصطلاحات زبان روسی پیشرفته توجه کنید:

Подковать блоху

چگونه تلفظ می‌شود: podkovat’ blokhu

معنای تحت‌الفظی: کفش پای شپش کردن

با «شپش پراندن» اشتباه نگیریدش. این اصطلاح از داستانی درباره‌ی مردی گرفته شده است که که انقدر ماهر بود، کفش‌های میکروسکوپی پای شپش‌ها می‌کرد. اگر نگران سختی یادگیری زبان هستید بهتر است این کار را امتحان کنید! ممکن است بفهمید که استعداد خوبی در آن دارید.

Быть в своей тарелке

چگونه تلفظ می‌شود: byt’ v svoyey tarelke

معنای تحت‌الفدر بشقاب کسی بودن

اگر احساس خوب یا راحتی دارید، به کار بردن این در مکالمه دوستان روس‌تان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. فرانسوی‌ها هم اصطلاحی شبیه به این دارند که معنای منفی دارد و وقتی کسی حال ناراحت یا بدی دارد به کار می‌رود: “être dans son assiette.”. در حالت تحت‌الفظی یعنی «در بشقابتان بودن» (اما ریشه‌ی آن هیچ ربطی به بشقاب ندارد). تلاش به یادگیری این یکی کنید چون کارامد است.

Без сучка, без задоринки

چگونه تلفظ می‌شود: bez suchka, bez zadorinki

معنای تحت‌الفظی: بدون گرفتاری

این اصطلاح که از زبان نجارها ریشه گرفته است به معنای انجام عالی کاری بدون مشکلات غیرمنتظره است. برخی از معادل‌های انگلیسی ممکن است عبارت باشیند از: « to go swimming»، to go off without a hitch,”” یا حتی “as clean as a whistle.” از این در زمان صحبت با دوستتان برای توصیف اینکه یادگیری روسی‌تان چقدر خوب پیش می‌رود استفاده کنید.

Без труда́ не вы́тащишь и ры́бку из пруда́

چگونه تلفظ می‌شود: bez trudá ne výtashchish’ i rýbku iz prudá

معنای تحت‌الفظی: بدون تلاش، ماهی را از دریاچه بیرون نخواهی کشید

با اینکه یادگیری زبان روسی‌تان با اپلیکیشن MosaLingua (در آدرس www.mosalingua.com) و سیستم مخصوص با طراحی تکرار فاصله‌دارش بهتر می‌شود، اما همچنان اگر می‌خواهید خوب شوید باید تلاش خرج کنید.