مزایای یادگیری زبان دوم

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به مزایای یادگیری زبان دوم و برتری هایی که در افراد ایجاد می کند اشاره می کند. مطمئنا شما با آموزش زبان دوم به یک ابر انسان تبدیل نمی شوید اما تا حدود زیادی از بقیه افراد جامعه برتر خواهید بود.

مزایای یادگیری زبان دوم
مزایای یادگیری زبان دوم

اما مزایای یادگیری زبان دوم چه مواردی است؟

تحقیقات فیزیولوژیکی دریافتند که صحبت به دو یا چند زبان سرمایه ای عالی برای فرایند شناختی است.

در ادامه سه مزیت شناختیِ یادگیری یک زبان خارجی آورده شده است. خیلی از این نشانه ها  فقط در مردمی مشخص هستند که به طور مرتب به چند زبان صحبت می کنند – اگر شما از زمان سطوح A به بعد به یک زبان خارجی صحبت نکرده اید، احتمال دارد که مغزتان این مزایای دو زبانه بودن را به دست نیاورد. با این حال، مردمی که مطالعه ی زبان را در بزرگسالی خود شروع می کنند همچنان می توانند سطوح مشابه سلیس بودنِ یک زبان آموز جوان را به دست آورند، و مزایای فکری مشابه را هم دریافت کنند.

باهوش تر می شوید

صحبت به یک زبان خارجی کارکرد مغز شما را تقویت می کند و این کار را با به چالش کشیدن مغز در شناختن، انتقال معنا، و برقراری ارتباط به سیستم های زبانی مختلف انجام می دهد. این مهارت همچنین توانایی شما را در انتقال معنا در تمرین های حل مساله ی دیگر تقویت می کند.

شاگردانی که زبان های خارجی مطالعه می کنند در مقایسه با هم کلاسی های یک زبانه ی خود تمایل دارند تا نمره ی بهتری را در امتحانات استاندارد شده کسب کنند، به خصوص در طبقه بندی ریاضی، خواندن، و لغات.

مهارت های چند کاره می سازید

افراد دو زبانه، به خصوص بچه ها، در تغییر بین دو سیستم گفتاری، نوشتاری، و ساختار مهارت دارند. طبق تحقیق انجام شده در دانشگاه ایالت پنسیلوانیا، این مهارت “شعبده” از آن ها افراد چند کاره ی خوبی می سازد، چون می توانند به راحتی بین ساختارهای مختلف تغییر جهت دهند. در یک تحقیق، شرکت کنندگان موقع انجام همزمان کارهای جداگانه و گیج کننده از یک شبیه ساز رانندگی استفاده کردند. نتیجه ی تحقیق این شد که افرادی که به بیش از یک زبان صحبت می کنند در رانندگی خود مرتکب خطاهای کم تری می شوند.

آلزایمر و زوال عقل را دور می کنید

تحقیقات متعددی درباره ی این موضوع انجام شده اند، و نتایج ثابت هستند. برای بزرگسالان یک زبانه، سن میانگین در اولین نشانه های زوال عقل، ۷۱٫۴ است. برای بزرگسالانی که به دو یا چند زبان صحبت می کنند، سن میانگین برای آن اولین نشانه های زوال عقل، ۷۵٫۵ است. تحقیقات عواملی مانند سطح تحصیلی، سطح حقوق، جنسیت، و سلامت فیزیکی را در نظر گرفتند، اما نتایج ثابت بودند.

یادگیری یک زبان خارجی فراتر از فقط ارتقای رزومه ی خود یا به کار آمدن آن در سفر است. این باعث می شود تا شما باهوش تر، قاطع تر و حتی در انگلیسی بهتر باشید.

مغز افراد دو زبانه در مقایسه با گویشوران یک زبانه به طور متفاوتی عمل می کند، و این تفاوت ها مزایای فکری متعددی را ارائه می کنند.

حافظه ی شما تقویت می شود

افراد فرهیخته اغلب مغز را به یک ماهیچه شبیه می دانند چون با تمرین، بهتر کار می کند. یادگیری یک زبان شامل حفظ قوانین و لغات است، که به قوی شدن آن “ماهیچه ی” فکری کمک می کند. این تمرین حافظه ی کلی را تقویت می کند، که یعنی گویشوران چند زبانه در به یاد داشتن لیست ها یا ترتیب ها بهتر هستند. تحقیقات نشان می دهند که دو زبانه ها در حفظ لیست های خرید، اسامی، و مسیرها بهتر هستند.

آگاه تر می شوید

تحقیقی از دانشگاه Pompeu Fabra اسپانیا آشکار ساخت که افراد چند زبانه در مشاهده ی اطراف خود بهتر هستند. آن ها در تمرکز روی اطلاعات مرتبط و خارج کردن مسائل غیر مرتبط مهارت بیش تری دارند. آن ها همچنین در مشخص کردن اطلاعات گمراه کننده بهتر هستند. آیا این مساله که شرلوک هولمز و هرکول پوآرو چند زبانه های ماهری هستند هیچ شگفت آور نیست؟

مهارت های تصمیم گیری شما تقویت می شود

طبق تحقیقی که در دانشگاه شیکاگو انجام شد، دو زبانه ها تمایل دارند تا تصمیمات منطقی بیش تری بگیرند. لغات هر زبان شامل معانی ظریف و دقیق است، و این تمایل ها می تواند به طور ناخودآگاه روی قضاوت شما اثر بگذارد. دو زبانه ها بعد از این که چند بار در زبان دوم فکر کردند و متوجه شدند که آیا نتیجه گیری های آغازین خود همچنان پابرجا است نسبت به انتخاب هایشان  اعتماد به نفس بیش تری دارند.

انگلیسی خود را تقویت می کنید

یادگیری یک زبان خارجی تمرکز شما را به مکانیک زبان معطوف می کند: گرامر، صرف، و ساختار جمله. این باعث می شود تا شما از زبان، و روش هایی که می تواند سازمان دهی و دستکاری شود آگاهی بیش تری داشته باشید. این مهارت ها می توانند از شما یک پیام رسان موثرتر و ویراستار و نویسنده ی باهوش تری بسازند. گویشوران زبان همچنین گوش خود را برای لیسنینگ بیش تر تقویت می کنند، چون آن ها در تشخیص معنا از صداهای مجزا ماهر هستند.