همه چیز در مورد زبان اسپانیایی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این مطلب آموزش زبان اسپانیایی می خواهد به همه چیز در مورد زبان اسپانیایی اشاره کند و همه نکات مربوط به این زبان زیبا را برایتان شرح دهد. پس با ما همراه باشید.

همه چیز در مورد زبان اسپانیایی
همه چیز در مورد زبان اسپانیایی

همه چیز در مورد زبان اسپانیایی را بدانید:

  1. اسپانیایی رتبه ی دوم زبان‌های دنیا را دارد

اسپانیایی با ۳۲۹ میلیون گویشور بومی دومین زبان جهان است. بر مبنای Ethnologue، اسپانیایی با توجه به این که چند نفر آن را به عنوان زبان اول خود صحبت می کنند دومین زبان جهان رتبه بندی شده است. کمی فراتر از زبان انگلیسی (۳۲۸ میلیون) است اما خیلی عقب تر از زبان چینی (۱٫۲ میلیارد) است.

  1. زبان اسپانیایی در سراسر جهان صحبت می شود

مکزیک معروف ترین کشور اسپانیایی زبان است. در ۱۶ سپتامبر روز استقلال خود را جشن می گیرد.

زبان اسپانیایی حداقل ۳ میلیون گویشور بومی در هر ۴۴ کشور دارد، که آن را بعد از انگلیسی (۱۱۲ کشور)، فرانسوی (۶۰)، و عربی (۵۷) به چهارمین زبان با بیش ترین گویشور تبدیل می کند. قطب جنوب و استرالیا تنها کشورهایی هستند که جمعیت اسپانیایی زبان بزرگی ندارند.

  1. اسپانیایی در خانواده ی زبانیِ مشابهِ انگلیسی است

اسپانیایی قسمتی از خانواده ی زبانیِ هند-اروپایی است، که توسط بیش از یک سوم جمعیت جهان صحبت می شود. زبان های هند-اروپاییِ دیگر شامل انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، زبان های اسکاندیناوی، زبان های اسلاوی و خیلی از زبان های هند هستند. به علاوه اسپانیایی می تواند به عنوان زبانی رمانتیک طبقه بندی شود، گروهی که شامل فرانسوی، پرتغالی، ایتالیایی، کاتالان و رومانیایی است. گویشورانِ بعضی از آن زبان ها، مانند پرتغالی و ایتالیایی، می توانند اغلب تا حدی با گویشوران اسپانیایی ارتباط برقرار کنند.

  1. به زبان اسپانیایی گاهی کاستیل گفته می شود

زبان اسپانیایی برای مردمی که به آن صحبت می کنند گاهی español نامیده می شود و گاهی castellano (معادل اسپانیاییِ “کاستیل”). برچسب های استفاده شده بسته به مناطق و گاهی بر مبنای دیدگاه سیاسی متغیر هستند. اگر چه گویشوران انگلیسی گاهی از “کاستیل” برای رجوع به زبان اسپانیاییِ اسپانیا و برخلاف اسپانیاییِ آمریکای لاتین استفاده می کنند، آن تمایزی نیست که بین گویشوران اسپانیایی استفاده می شود.

  1. اگر بتوانید آن را هجی کنید، می توانید آن را بگویید

اسپانیایی یکی از زبان هایی است که بیش ترین حالتِ آوا را در بین زبان های جهان دارد. اگر شما بدانید که چه طور یک لغت هجی می شود، می توانید همیشه بدانید که چه طور تلفظ می شود (اگر چه برخلاف آن صدق نمی کند). استثنای اصلی، خواستگاهِ خارجیِ لغات جدید است، که معمولاً هجیِ اصلیِ خود را حفظ می کنند.

  1. آکادمی سلطنتی ثبات را در زبان اسپانیایی ترویج می دهد

آکادمی سلطنتی اسپانیا (Real Academia Española)، که در قرن هجدهم ایجاد شد، به طور گسترده ای به عنوان داورِ اسپانیاییِ استاندارد در نظر گرفته می شود. دیکشنری ها و راهنماهای گرامریِ معتبر تولید می کند. اگر چه تصمیماتش اجبارِ قانونی ندارد، به طور گسترده ای هم در اسپانیا و هم در آمریکای لاتین دنبال می شوند. در بین اصلاحاتِ زبان که توسط آکادمی ترویج داده شد استفاده از علامت سوال و تعجب وارونه (¿  و ¡) وجود دارد. اگر چه آن ها توسط مردمی استفاده می شدند که تا حدی به زبان های غیر اسپانیاییِ اسپانیا صحبت می کردند، برای زبان اسپانیایی منحصر به فرد هستند. حرفی که به طور مشابه برای اسپانیایی و کمی زبان های بومی که آن را کپی کردند، منحصر به فرد است ñ است، که تقریباً در قرن چهاردهم استاندارد شد.

  1. بیش تر گویشوران اسپانیایی در آمریکای لاتین هستند

اگر چه خواستگاهِ زبان اسپانیایی در شبه جزیره ی ایبری به عنوان نسل لاتین بود، امروزه گویشوران خیلی بیش تری در آمریکای لاتین دارد، که توسط استعمارِ اسپانیایی به جهان جدید آورده شده اند. تفاوت هایی جزئی در لغات، گرامر و تلفظِ اسپانیاییِ اسپانیا و اسپانیاییِ آمریکای لاتین وجود دارد، اما خیلی زیاد نیست که جلوی برقراریِ راحتِ ارتباط را بگیرد. تفاوت های تنوعاتِ منطقه ای در اسپانیایی به سختی با تفاوت های بین انگلیسیِ آمریکایی و انگلیسیِ بریتانیایی قابل مقایسه است.

  1. عربی اثر بسیار زیادی روی زبان اسپانیایی داشت

اثر زبان عربی را می توان در الحمرا، یک مجتمع آفریقایی که در گرانادا و اسپانیای امروز ساخته شده است، مشاهده کرد.

بعد از لاتین، زبانی که بیش ترین اثر را روی اسپانیایی داشت عربی بود. امروزه، آن زبانِ خارجی که بیش ترین اثر را دارد انگلیسی است، و اسپانیایی صدها لغت انگلیسیِ مرتبط با تکنولوژی و فرهنگ را پذیرفته است.