تفاوت های بین PTE و آیلتس

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد از آنجا که کلاس های آموزش PTE و آموزش آیلتس را برگزار می کند، همیشه این سوال را از زبان آموزان شنیده است که تفاوت های بین PTE و آیلتس کدام موارد هستند و یا بهتر است در آیلتس شرکت کنیم و یا PTE ؟ خب، امروز می خواهیم به همه تفاوت های این دو آزمون اشاره کنیم تا بتوانید بهترین آزمون را برای خود در نظر بگیرید. پس با ما همراه باشید.

ielts vs pte all differences
ielts vs pte all differences

پس بیایید ببینیم تفاوت های بین PTE و آیلتس کدام هستند؟

این آزمون ها در موارد مختلف و بخش های متفاوت مورد بررسی قرار می دهیم تا بتوانید بهتر تفاوت ها را بشناسید.

تفاوت بین رایتینگ PTE و رایتینگ آیلتس:

در مدول رایتینگ PTE شما باید یک متن طولانی را فقط در یک جمله خلاصه کنید، باید متنی را که به شما گفته می شود در ۷۰ لغت خلاصه کنید و سپس باید یک مقاله بنویسید که سه قسمت دارد. در مدول رایتینگ آیلتس شما باید یک نمودار را توصیف کنید و سپس یک مقاله بنویسید یعنی دو قسمت. شما در آیلتس باید در ۴۰ دقیقه یک مقاله ی ۲۵۰ لغتی بنویسید اما در امتحان PTE باید در ۲۰ دقیقه یک مقاله ی ۲۰۰ تا ۳۰۰ لغتی بنویسید. حالا اگرچه شما برای قسمت مقاله ی آیلتس زمان بیشتری دارید باید از مداد برای نوشتن استفاده کنید در حالیکه در رایتینگ PTE شما یک صفحه کلید دارید که می توانید تایپ کنید که این خیلی راحت تر است چون مزیت حذف یا افزودن متن را هر موقع که خواستید دارید. در مورد قسمت های دیگر، توصیف یک نمودار در آیلتس می تواند کمی سخت باشد اما این معادلِ دو قسمت دیگر در رایتینگ PTE است که شامل خلاصه کردن متن در یک جمله و خلاصه کردن متن یک سخنرانی در ۷۰ لغت می شود.

در رابطه با مدول ریدینگ، مدول ریدینگ آیلتس و PTE تقریباً مشابه هستند. در مورد زمان، شما برای آیلس یک ساعت وقت دارید در حالیکه برای مدول ریدینگ امتحان PTE نیم ساعت وقت دارید. در نهایت همه چیز به این بستگی دارد که برای هر امتحانی چه قدر تلاش می کنید تا با نمره ای عالی در آن قبول شوید.

تفاوت بین لیسنینگ PTE و لیسنینگ آیلتس:

در لیسنینگ PTE شما تسک های مختلفی دارید مانند خلاصه کردن یک متن صوتی، سوالات چهار گزینه ای، پر کردن جاهای خالی و غیره. برای لیسنینگ آیلتس شما ۴ صدای ضبط شده ی مختلف را می شنوید و تسک ها از نوعِ سوالات چهار گزینه ای، مطابقت، کامل کردن جمله، کامل کردن خلاصه و غیره است. با این حال، تفاوت زیادی بین مدول ها وجود ندارد به جز اینکه مدول لیسنینگ آیلتس غیر آکادمیک و مدول لیسنینگ PTE آکادمیک است.

کدام یک راحت تر است؟

برای مدول لیسنینگ، تفاوت زیادی بین هر دو مدول لیسنینگ وجود ندارد به جز متن آکادمیک و متن غیر آکادمیکی که می شنوید و تفاوتِ دیگر زمان است. برای لیسنینگ آیلتس شما ۳۰ دقیقه وقت دارید اما برای لیسنینگ PTE تقریباً ۱۰ تا ۱۵ دقیقه وقت دارید. با این حال، اگر شما تمرین کنید و در لیسنینگ خوب باشید، می توانید به راحتی در هر دو امتحان قبول شوید. از همه ی اینها گذشته تمرین است که اهمیت دارد.

کدام امتحان را باید برای مهاجرت به استرالیا، کانادا، آمریکا و انگلیس انتخاب کنید؟

هر دو امتحانِ آیلتس و PTE نه فقط در استرالیا بلکه در کانادا، آمریکا و انگلیس هم شناخته شده هستند که این باعث می شود زبان آموزان زیادی تصمیم بگیرند بسته به توانایی و مهارت های خود در کدام آزمون شرکت کنند. چون بین هر چهار مدولِ دو امتحان توازن برقرار است، زبان آموز باید نمرات خود را ارزیابی کند تا تصمیم بگیرد که در کدام آزمون راحت است. برای مثال در قسمت رایتینگ PTE شما می توانید جواب های خود را تایپ کنید. پس اگر شما در تایپ کردن خوب هستید عاقلانه انتخاب کنید. در مورد قسمت اسپیکینگ شما با یک شخص یعنی با ممتحن خود در آیلتس صحبت می کنید که علی رغم اضطرابی که دارید تجربه ی بسیار واقع گرایانه تری است و می تواند در داشتنِ اعتماد به نفس کمک کننده باشد در حالیکه در اسپیکینگ PTE شما با یک کامپیوتر صحبت می کنید که رویاروییِ زیادی را برایتان به همراه ندارد. شما می توانید خودتان تصمیم بگیرید که کدام امتحان برایتان بهتر است.

PTE راحت تر است یا آیلتس؟

بستگی دارد. اگر می پرسید دقیقاً به چه چیزی بستگی دارد خب به مهارت هایتان بستگی دارد. شما خودتان بهتر می دانید کدام امتحان راحت تر است، با این حال اکثر افرادی که در هر دو آزمون شرکت کرده اند PTE را ترجیح می دهند. دلیلش این است که در PTE لازم نیست که شما برای نوشتن از مداد استفاده کنید، PTE زمان کمتری می برد یعنی فقط سه ساعت، همچنین نتایج PTE ظرف یک هفته می آید در حالیکه نتایج آیلتس حداقل ۱۴ روز طول می کشد تا به دستتان برسد.

آیا PTE ارزانتر از آیلتس است؟

نه، هزینه ها نسبتاً مشابه است و برای هر امتحان تقریباً $۳۴۰ است.

آیا هر دو امتحان در همه ی کشورها برگزار می شود؟

امتحان آیلتس در بیش از ۹۰۰۰ موسسه در سراسر جهان برگزار می شود چون بین گویشوران انگلیسی غیر بومی بسیار شناخته شده است با این حال آزمون PTE تقریباً در ۵۰ کشور در سراسر جهان برگزار می شود. شما می توانید بر اساس مهارت ها، و ارزش هر امتحان در کشور خود یکی از این آزمون ها را که در آن راحت هستید انتخاب کنید. یا این تصمیم گیری می تواند کاملاً بر مبنای دانشگاهی که می خواهید در خارج از کشور در آن تحصیل کنید و یا الزامات محل کارتان باشد.

چه طور به آیلتس نمره داده می شود؟

امتحان آیلتس از ۱ تا ۹ نمره دهی می شود. ۵ یا ۶ برای آیلتس نمره ی متوسط در نظر گرفته می شود. ۸ یا ۹ نمره ای در سطح تخصصی در نظر گرفته می شود که گرفتن این نمره برای یک گویشور انگلیسی غیر بومی کاملاً سخت است در حالیکه کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، انگلیس، استرالیا و نیوزیلند نمره ی تقریباً ۷ را لازم دارند.

چه طور به PTE نمره داده می شود؟

به امتحان PTE از عدد ۱ تا ۹۰ نمره دهی می شود. این نمراتِ عددی گاهی به طور بخشی نمره دهی می شوند و گاهی تسک های امتحان مستقیماً به شکل درست یا غلط نمره دهی می شوند، این از هر تسکی به تسک دیگر متفاوت است با این حال نمره ی ۷۹ برای PTE نمره ای عالی در نظر گرفته می شود.

حالا که تمام تفاوت ها را می دانید می توانید با ما همراه باشید و با استفاده از لینک های زیر آموزش رایگان خود را آغاز کنید.