آیا زنان در یاگیری زبان بهتر از مردان هستند؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد با این سوال بسیار مواجه می شود که آیا زنان در یاگیری زبان بهتر از مردان هستند؟ شاید اینطور باشد شاید هم نه. برای جواب این سوال با ما همراه باشید.

آیا زنان در یاگیری زبان بهتر از مردان هستند؟
آیا زنان در یاگیری زبان بهتر از مردان هستند؟

اما آیا زنان در یاگیری زبان بهتر از مردان هستند؟

«زنان شمّه‌ی ادبی و مردان شمّه‌ی ریاضی دارند»،

«زنان مهارت‌های اجتماعی بهتری نسبت به مردان دارند»،

«زنان در یادگیری زبان نسبت به مردان با استعدادتر هستند» …

دیدن این صحبت‌های تکراری شاید موجب تعجبتان نشود، چون این‌ها چیزهایی هستند که به شنیدنشان عادت کرده‌ایم و تعداد بسیار زیادی تفکرات متعصبانه‌ی تکراری وجود دارد که شامل تفاوت‌های بین مردان و زنان، می‌شود و تفاوت‌های در هوش متداول‌ترینشان است. این اید‌ه‌ها همچنین وارد حوزه‌ی یادگیری زبان هم شده‌اند و این حوزه‌ایست که امروز به آن نگاه می‌اندازیم.

اما واقعاً چه چیز در پشت همه‌ی این کلیشه‌ها قرار دارد؟ اگر این حرف درست باشد که ذره‌ای حقیقت در پشت هر جوکی وجود دارد، آیا می‌توانیم هم به خود بگوییم که حداقل کمی حقیقت در پشت این کلیشه‌ها در مورد هوش مردان و زنان است؟ آیا زنان در یادگیری زبان بهتر از مردها هستند؟

باید بدانیم که رابطه‌ی بین زنان و زبان به قرن‌ها پیش باز می‌گردد. حتی اگر به عقب بازگردید یا تنها چند سال پیش، خواهید دید که یادگیری زبان‌های خارجی عنصری اساسی در تحصیلات زنان طبقه‌ی بورژوا بوده است. زنان جوان طبقه‌ی بورژوا، بله از زمانی صحبت می‌کنم که تحصیل کردن فقط به طبقه‌ی خاصی از جامعه اختصاص داشت؛ دقیق‌تر بگوییم قرن نوزدهم.

برای ذکر صحبت‌های ربکا راجرز باید بنویسیم: «در سال ۱۷۸۹، یادگیری انگلیسی و ایتالیایی توصیه می‌شد چون این دو زبان می‌توانستند به استدلال زنان کمک کنند.» زنان جوان باید روزی حداقل یک ساعت را به مطالعه‌ی این زبان‌ها می‌گذراندند یا یک چهارم زمانشان را به یادگیری اصول این زبان‌ها اختصاص دهند. و شغل افتاده‌ی مترجمی نیز مهارتی دیگر برای پیشرفت زنان بود (بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط نِکِر دی سوسور). واضح است که زبان‌ها بخش مهمی از تحصیلات زنان جوان طبقه‌ی بورژوا بودند. چرا؟ چون همانطور که ِکِر دی سوسور متوجه شده بود، تین مهارت راهی بود برای رشد هوش به صورت کلی. احتمالاً این درست است، اما هیچ چیز درباره‌ی توانایی زنان وقتی نوبت یادگیری زبان می‌رسد بیان نشده است.