آموزش یادگیری بهتر تلفظ زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به راه هایی برای آموزش یادگیری بهتر تلفظ زبان اشاره می کند که بتوانید این مهارت مهم را به بهترین شکل ارتقا دهید.

آموزش یادگیری بهتر تلفظ زبان
آموزش یادگیری بهتر تلفظ زبان

روش هایی برای آموزش یادگیری بهتر تلفظ زبان

آیا برای کیفیت تلفظ در زبانی که در حال یادگیری‌اش هستید، بسیار کمتر از آن حدی که دوست دارید اقدام کرده‌اید؟ اگر این کار را کرده‌اید، دلایل متعددی برایش وجود دارد. بدون شک، دلیل اصلی برایش این است که روش‌هایی که با آن‌ها به یادگیری پرداخته‌اید نتایجی که می‌خواهید را به دنبال نداشته است. توجه کنید، ما نگفتیم که ‘شما’ به طریقی، ناکارآمد بودید! البته که دلایل دیگری هم وجود دارند. ما قصد نداریم که آن‌ها را نادیده بگیریم، چون گاهی اوقات ممکن است مهم باشند. با این حال، به محض این که در مورد روش‌های یادگیری که کارآمد هستند و روش‌هایی که این گونه نیستند ، تصمیمتان را گرفتید، شگفت زده می‌شوید که حتی با منابع محدود چه قدر می‌توانید به دست آورید.

برای بعضی افراد، هدف این است که فقط طرف مقابل آن‌ها را بفهمد، در حالی که در طرف دیگر آن افرادی هستند که مشتاق هستند تا به کیفیتی مشابه بومی‌ها برسند. شما هر کجای آن زنجیره که هستید، موضوعات مشابه هستند، فقط به این بستگی دارد که شما با توجه به رویکرد مورد استفاده‌ی‌تان، از کجا شروع می‌کنید.

هر زبان مشکلات خاص خود را نشان می‌دهد اما به محض این که به رویکردی ثابت رسیدید که به طور مداوم برایتان نتایج را به ارمغان می‌آورد، آن وقت هیچ زبانی خیلی سخت نیست. با این حال گاهی مواقع، موضوعاتی بیان می‌شوند که احتمال دارد هنوز به فکر شما نرسیده باشد.

همه‌ی ما قادر به تولید هر صدا یا ترکیبی از صداها هستیم که هر شخص دیگری هم می‌تواند. افراد سعی می‌کنند توضیح دهند که چرا مردم درگیر موضوعاتی مانند ژن، هوش، مشکلات ویژه‌ی زبان و غیره هستند. در حیطه‌ای وسیع‌تر همه‌ی آن ها فقط صفحه‌ای دودی هستند که این حقیقت را پوشانده‌اند که بعضی افراد از روش‌های یادگیری تلفظ استفاده می‌کنند که برای بیشتر مردم به آن خوبی نتیجه‌ای در بر ندارد. سپس البته آن افرادی هم هستند که اهمیت حیاتی استفاده‌ی واقعی از زبان را درک نمی‌کنند. آن‌ها افسوس این واقعیت را می‌خورند که پیشرفت به آهستگی اتفاق می‌افتد، اما بدون استفاده‌ی واقعی و مناسب (نه تمرین در روش محدود که در کلاس‌های زبان یا با کتاب‌ها و غیره مشاهده می‌شود) اگر پیشرفتی هم باشد ، لزوما‌ً به آهستگی روی می‌دهند‌.

تقلید و تکرار، تمرینی است که اغلب وقتی دربار‌ی تلفظ صحبت می‌شود به آن رجوع شده و استفاده می‌شود. وقتی زبان‌آموز زبانی را یاد می‌گیرد که صداهای مشابه زبان اول را دارد، این به کار می‌آید. اما وقتی صداها به طور کامل متفاوت هستند چگونه این به کار خواهد آمد. مهارت‌های جدید از طریق تکرار و تقلید یاد گرفته نخواهند شد. تعدادی ویژگی و گرایشات وجود دارند که باید پذیرفته شوند و عواملی وجود دارند که ما اگر بخواهیم برای مثال، رقاصی حرفه‌ای، راننده یا آشپز شویم باید از آن‌ها آگاه باشیم. این است که آیا شما می‌آموزید این ویژگی‌ها را ابراز کنید و با این عواملی که شما را قادر می‌کند تا شانس‌های موفقیت خود را ارتقاء دهید، سر و کار داشته باشید.

شما چه موفق شده باشید که پیشرفت کنید و چه نه، چیزی که احتمالاً می یابید این است که تلفظ شما به محض اینکه محیط یادگیری رسمی را ترک کنید، گیر می‌کند. (در واقع احتمال دارد آن قدری هم پیشرفت نکرده باشد) این اتفاق می‌افتد چون شما آنچه را که باعث ادامه‌ی پیشرفت در تلفظ می‌شود، یاد نگرفته‌اید. همان‌طور که قبلاً به آن اشاره کرده‌ام، این ربطی به توانایی درونی شما ندارد. احتمالاً از صحبت ما درباره‌ی آن خسته شدید، اما بیشتر افرادی که به آن‌ها برخوردیم، مانند معلمان و زبان‌آموزان، بر این باورند که استعداد مسأله‌ی اصلی است.

موضوعات تلفظ در ۵ طبقه‌بندی متفاوت جای می‌گیرد:

  • مشکلات اصلی تلفظ با تعدادی از صداها، فردی و در ترکیب‌.
  • لهجه
  • سجع، آهنگ و لحن
  • روانی
  • اطمینان. این واقعاً ترتیبی متفاوت از مشکل است، اما خیلی رایج است و در این جا به آن می‌پردازیم.

همه ی این ها با ورودی درست پیشرفت می‌کند.