ارتقای شخصیت با یادگیری زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد با آموزش زبان دیگر به شما شخصیتتان را ارتقا می دهد. می پرسید چگونه ارتقای شخصیت با یادگیری زبان امکان پذیر است؟ پس تا انتها با ما باشید.

ارتقای شخصیت با یادگیری زبان
ارتقای شخصیت با یادگیری زبان

چگونه ارتقای شخصیت با یادگیری زبان ممکن است؟

شاید زبانی جدید را یاد می‌گیرید تا قادر باشید به سفر خانوادگی خارجی بروید و با میزبانان و راهنمایان تور خود ارتباط برقرار کنید. شاید به خاطر تحت تأثیر قرار دادن رئیستان، دریافت ارتقاء یا انتقال به خارج از کشور و در غیر اینصورت پیشرفت در شغلتان است. یا شاید هم هیچ گزینه‌ای ندارید و برای دریافت مدرکتان باید یک زبان خارجی را مطالعه کنید.

انگیزه‌ی شما برای آشنا شدن با عربی، سوئدی یا ژاپنی هرچه هم که باشد، مزایای طولانی مدت کتمان ناپذیری برای یادگیری زبان وجود دارد. این مزایا گستره‌ای از توانایی‌های ذهنی انتزاعی را تا استفاده‌های عینی شامل می‌شوند.

بدون هیچ تشریفات دیگری و بدون هیچ ترتیب مشخصی، یادگیری زبان شما را تبدیل خواهد کرد به یک…

مکاتب بهتر

این‌که کاملاً درست است. نه تنها قادر خواهید بود با آدم‌های بیشتری ارتباط برقرار کنید بلکه مهارت‌های ارتباطی‌تان نیز همزمان با تمرین بهتر خواهد شد.

دانشگاه شیکاگو تحقیقی را انجام داد درباره‌ی اینکه چگونه قرارگیری در معرض زبان، مهارت‌های ارتباطی کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، پروفسور کاترین کینزلر گفت: «کودکان در محیط‌های چندزبانه، تمرین اجتماعی بیشتری دارند در رصد کردن اینکه چه کسی درباره‌ی چه چیزی با که صحبت می‌کند و نیز مشاهده‌ی الگوهای اجتماعی و بیعت‌هایی که بر اساس کاربرد زبان بنا شده‌اند. این تجارب زبانی- اجتماعی زودهنگام می‌تواند مهارت‌های کودکان را در دریافت دیدگاه‌های دیگران صیقل دهد و برای آن‌ها ابزارهایی برای ارتباط مؤثر تأمین کند.»

استخدام بهتر

این یکی حائز مدرک آماری برای توجیهش هست. دفتر آمار کاری آمریکا پیش‌بینی می‌کند که استخدام در حوزه‌های مترجمی همزمان و ترجمه از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۴ به میزان ۲۹% رشد خواهد کرد. (در مقایسه با میانگین رشد ۷ درصدی ملی).

حتی اگر نخواهید از مهارت‌های زبانی خود برای ترجمه استفاده نکنید، چشم‌اندازهای شغل‌تان به عنوان یک داوطلب چندزبانه خوب خواهد بود. صحبت کردن به بیش از یک زبان، حتی صرفاً در یک سطح مدرسه‌ایِ بالا هرگز به استخدام شما آسیبی نخواهد رساند. زبان‌های خارجی باعث جالب شدن و ارزشمندی رزومه‌ی شما خواهند شد و شما به راحتی می‌توانید تبلیغ مهارت‌های خود را در حین یک مصاحبه کنید.

برخی از صنایع که نیاز مخصوص بالایی به کارمندان چندزبانه دارند شامل خدمات درمانی، قانون، هتلداری و تکنولوژی می‌شوند. شما حتی می‌توانید گزینه‌ها را برای کار کردن در خارج از کشور جستجو کنید.

حلال بهتر مشکلات

یادگیری یک زبان جدید به خودی خود، حل کردن مسئله‌ای بزرگ است. شما به تکه‌های پراکنده، قوانین گرامری، لغات واژگانی، ادات سخن شروع می‌کنید و کم کم مجبور خواهید بود دریابید که آن‌ها برای ساخت چیزی که قابل فهم توسط دیگران هستند، چگونه با یکدیگر چِفت می‌شوند. مردمی که به بیش از یک زبان صحبت می‌کنند غالباً توانایی بیشتری برای حل مشکلات و طرز تفکر انتقادی دارند.

اگر کلمه‌ی چیزی را که نیاز دارید مانند چنگال یا دستشویی نمی‌دانید، احتمال دارد که لزوماً دست خالی هم نروید؛ راه دیگری خواهید یافت تا نیاز خود را مخابره کنید. این یعنی حل مشکلات!

حتی کودکان نوپا هم می‌توانند وقتی نوبت یافتن راه حل‌های خلاقانه می‌شود از یادگیری زبان بهره ببرند، با این‌که ممکن است حتی هنوز در قالب جملات کامل نیز صحبت نکنند!

مشاهده‌گری بهتر

وقتی زبانی را می‌آموزیم، مهارت‌هایی را ایجاد می‌کنیم که ما را هوشیارتر می‌کنند تا وقتی با ما صحبت می‌کنند متوجه شویم. چون تک‌تک لغاتی را که یک نفر در هنگام صحبت کرد به کار می‌گیرد درک نمی‌کنیم، بیشتر حواسمان به سرنخ‌های غیر کلامی است مانند اشارات و حرکات، طرز ایستادن و نشانگرهای کلامی مانند آهنگ صدا.

دانش‌آموزی بهتر

نه تنها در کلاس‌های زبانتان ممتاز خواهید بود بلکه اگر علاقه‌ای به یادگیری زبان داشته باشید ممکن است حقیقتاً در موضوعات دیگر هم بهتر عمل کنید.

مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که دوزبانه بودن مستقیماً با عملکرد بالای ذهنی در ارتباط است. به بیانی دیگر یادگیری زبان تمرینی فوق‌العاده برای مغز شماست!

افرادی که به بیش از یک زبان صحبت می‌کنند از احتمال بیشتری برای برخورداری از تمرکز بهتر و محدوده‌ی توجه بلندتر برخوردارند. همچنین امتیاز مثبت بزرگی برای دانش‌آموزانی است که نیاز به تمرکز در کلاس یا به هنگام مطالعه برای یک آزمون دارند. صحبت آزمون شد، کودکان چند زبانه و افراد بالغ همچنین اطلاعات را راحت‌تر به ذهن می‌سپارند، احتمالاً به خاطر قدرت مغزی که برای حفظ کردن تعداد زیادی واژگان و مهارت‌های مصرف می‌شود.

جهانگردی بهتر

پاریس برای خدمات بد و رفتار سرد و غیر صمیمی در مقابل توریست‌ها به بدنامی معروف است… خودتان را به جای مردم بومی آن‌جا بگذارید: موانع زبانی می‌توانند باعث یأسی بی‌اندازه شوند که ممکن است در قالب بی‌تربیتی رخ دهد.

شما خواهید دید که نشان دادن تلاش در هر شهری، حتی اگر فقط بدانید که چگونه بگویید «لطفاً» و «تشکر» باعث ایجاد تفاوتی بزرگ در شیوه‌ی پذیرش شما توسط بومیان می‌شود.

والدینی بهتر

این افسانه‌ی قدیمی که پرورش کودک به نحوی که دوزبانه باشد تأثیراتی منفی بر روی رشد آن‌ها دارد، کاملاً غلط و پوچ بوده است. در واقعیت، والدینی که بیش از یک زبان را صحبت می‌کنند توانایی دادن هدیه‌ای باورنکردنی را به فرزندان خود دارند. فرآیند یادگیری را برای فرزندان خود سرگرم‌کننده و تعاملی سازید و آن‌ها ممکن است به زبان علاقه‌مند شوند.

گویشور بومی بهتر در زبان مادری خود

با اینکه ممکن است برخلاف شمّ زبانی به نظر برسد اما یادگیری یک زبان دوم (یا سوم، چهارم، پنجم…) در واقع می‌تواند باعث بهتر شدن شما در زبان اول‌تان شود.

ما معمولاً زبان اول‌مان را از طریق غوطه‌ور شدن در زبان و یادگیری منفعل یاد می‌گیریم یعنی؛ با شنیدن آن از والدین‌مان، دیدن آن در اطرافمان و در نهایت تنها جذب آن. حتی در مدرسه هم زمان بسیار کمی را صرف پرداختن به ساختارهای گرامری زبان بومی خود کردیم و من افراد بسیاری را می‌شناسم که کلمه‌ی “weird” را به اشتباه “wierd” می‌نویسند.

هنرمندی بهتر

این یکی گره خورده است به حلال بهتر مشکلات بودن. وقتی مجبور به پیدا کردن راه حل‌های مبتکرانه برای مشکلاتی که در یادگیری زبان و به طور عمومی در زندگی با آن‌ها روبرو می‌شویم باشیم، پتانسیل خلاقانه‌ی مغز خود را تمرین می‌دهیم. اگر این عضله (که متأسفانه با گذران سن تمایل به کوچک شدن دارد) روی فرم نگه داشته شود، ابزار خیلی خوبی است.