خوش‌ نویسی زبان چینی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به ارائه نکاتی در مورد خوشنویسی زبان چینی می پردازد و شما را بیشتر با این هنر بسیار زیبا آشنا می کند. اگر شما هم به زبان چینی و هنر خوشنویسی مربوط به آن علاقه مندید حتما این متن را دنبال کنید.

خوش‌ نویسی زبان چینی
خوش‌ نویسی زبان چینی

اما خوش‌ نویسی زبان چینی را بیشتر بشناسید:

خوش‌نویسیِ چینی از لحاظ زیبایی شناختی هنرِ خلق آثار نوشتاری دلپسند یا ارائه ی ملموس زبان های چینی است. یادگیریِ این هنر می تواند سال ها طول بکشد چون شاگردان باید روی کاراکترهای چینیِ نوشتاری مسلط شوند، که این خودش کاری هراس آور است، و آن ها باید زیبا و به وسیله ی ابزاری بی رحم بنویسند: قلم.

هنر خو‌ش‌نویسی در چین می تواند به علامت ها و سمبل های چینی باستان بازگردد که طبق صحبت های Wei Lu  و Max Aiken در مقاله شان با عنوانِ “خواستگاه و سیر تکاملی سیستم های نوشتاریِ چینی و ارتباطات شمارش اولیه” در ۶۰۰۰ سال قبل پدیدار شد. با این حال، حالت مدرن آن تا چند هزار سال بعد، بین قرن ۱۴ و ۱۱ قبل از میلاد مسیح، پدیدار نگشت.

هفت طبقه بندی اصلی از خوشنویسیِ چینیِ سنتی وجود دارد – که شامل Hhsin (xing تلفظ می شود)، Sao  (cao)، Zuan (zhuan)، Li، و Kai هستند – و هر کدام تنوعات جزئی خود را در سبک و نمادگرایی دارند. در نتیجه، فهمِ مهارتِ زیبای خوشنویسی احتمالاً برای بعضی از زبان آموزان سخت خواهد بود، اما خوشبختانه، برای ایجاد و ویرایش خوشنویسیِ چینی منابع آنلاین متنوعی وجود دارد.

اگر چه اولین سمبل های شناخته شده ی خوشنویسی به حدود ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد، سبک سنتی خوشنویسی که همچنان امروزه اجرا می شود در Xiaoshuangqiao، Zhengzhou مدرن در چین و بین قرن ۱۴۰۰ و ۱۱۰۰ قبل از میلاد مسیح پدیدار شد.

حدودِ سال ۲۲۰ قبل از میلاد مسیح، و طی سلطنت Qin Shi Huang در امپراتوری چینِ، یک سیستم استانداردِ خوشنویسیِ چینی اتخاذ شد. Huang به عنوان اولین فاتحِ اکثر سرزمین های چین، مجموعه ای از اصلاحات را ایجاد کرد که شامل یک کاراکترِ یکپارچه بود و حاصلش ۳۳۰۰ کاراکتر استاندارد است که به Xiǎozhuàn (zhuan) معروف بود.

از آن موقع به بعد، سیستم نوشتاریِ چین دستخوش مجموعه ای از اصلاحات شد که حاصلش مجموعه ی جدیدی از کاراکترها و حروف استاندارد بود. طی دو قرن بعد، سبک های دیگر گسترش یافتند.

امروزه، هر یک از این حالت ها بسته به معلم و اولویتش در سبک و زیبایی شناختی همچنان در تمرین های خوشنویسی چینی سنتی استفاده می شود.