دیکشنری کمبریج Cambridge

دیکشنری کمبریج

هر چند نمی توان دیکشنری کمبریج را بهترین دیکشنری دنیا دانست و یا حتی آن را قدیمی ترین دانست. در اصل دانشگاه Cambridge بیشتر به خاطر امتحان های کمبریج معتبر خود معروف است اما به هر حال دیکشنری کمبریج در ایران و در سراسر دنیا جزو دیکشنری های بسیار معتبر است. دیکشنری کمبریج Cambridge Advanced Learner’s Dictionary جزو دیکشنری های بسیار خوب تک زبانه است که برای کسانی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند مناسب است. البته دیکشنری های Advanced Learner ها در کل با دیکشنری های استاندارد Standard Cambridge Dictionary متفاوتند زیرا دیکشنری های استاندارد برای افرادی تهیه می شوند که زبان اصلی آنها انگلیسی است.

دیکشنری کمبریج
دیکشنری کمبریج

اولین دیکشنری کمبریج Advanced learner در سال ۱۹۹۵ چاپ شد که اگر بخواهیم با دیشکنری های زبان انگلیسی دیگر همانند Oxford مقایسه کنیم نوپا به حساب می آید. در زیر به سال چاپ اولین دیکشنری های Advanced Learner انتشارات معتبر اشاره می کنیم:
دیکشنری آکسفورد سال ۱۹۴۸
دیکشنری لانگمن ۱۹۷۸
دیکشنری Collins 1987
دیکشنری مک میلان ۲۰۰۲
اما دیکشنری کمبریج در بخش آنلاین خود بسیار قوی عمل کرده است. شما با رفتن به سایت dictionary. Cambridge .org می توانید به راحتی به آن دست پیدا کنید و به عنوان مثال در حوزه business English کلمات مرتبط را بیابید.
دیکشنری کمبریج در ایران می تواند بسیار مفید باشد زیرا :
دارای لهجه های British English و American English می باشد.
دارای توضیحات گرامری برای روشن تر کردن مشکلات برای زبان آموزان می باشد.
می توانید اپلیکیشن دیکشنری کمبریج را از سایت دانلود نموده و در هر جایی از آن استفاده کنید.

اما چرا شما یک دیکشنری انگلیسی خوب لازم دارید

اگر شما یک دیکشنری انگلیسی خوب داشته باشید، از ۹۰% زبان‌آموزان انگلیسی بهتر خواهید بود. غیر قابل باور است، اما بیشتر مردم (حتی مردمی که خیلی می‌خواهند انگلیسی را بیاموزند) فقط به کتاب‌فروشی می‌روند و اولین دیکشنری را که می‌بینند، می‌خرند.
این یک اشتباه بزرگ است! یک دیکشنری بد، دیر یا زود برایتان مشکل ایجاد می کند – شاید در دو ماه، شاید در یک سال – و شما به هر حال که باید یک دیکشنری خوب بخرید! پس بهتر نیست که همان دفعه ی اول یک دیکشنری خوب بخرید؟

داشتن یک دیکشنری انگلیسی خوب مهم است چون:

  • یک دیکشنری خوب راهنمای شما در انگلیسی خواهد بود. لغات جدید، چگونگی تلفظ آن‌ها، و چگونگی استفاده از آن‌ها را به شما آموزش می‌دهد. به شما کمک خواهد کرد تا متون انگلیسی را بفهمید. زبان‌آموزان انگلیسی موفقیت همیشه از دیکشنری خود استفاده می‌کنند: وقتی کتاب می‌خوانند، در کلاس‌های انگلیسی، وقتی ایمیل می‌نویسند، وقتی تکالیف خود را انجام می‌دهند، وقتی در اینترنت جستجو می‌کنند.
  • این یک گام اول راحت در برنامه‌ی یادگیری انگلیسی خود است – شما فقط باید پول کمی را خرج کنید (خیلی کم‌تر از آن چیزی که برای یک دوره‌ی انگلیسی خرج خواهید کرد). به محض اینکه گام اول را بردارید، انجام بقیه‌ی کار برای شما راحت‌تر خواهد شد.
  • مستلزم خرج کردن پول است. بله، این چیز خوبی است. خرج کردن مقداری پول برای یادگیری انگلیسی به شما انگیزه می‌دهد تا یادگیری را ادامه دهید و برای هدف خود که حرفه‌ای شدن در انگلیسی است کار کنید.

یک دیکشنری انگلیسی مهم‌ترین چیزی است که شما موقع یادگیری انگلیسی لازم خواهید داشت. یک دیکشنری خوب به شما کمک خواهد کرد تا صدها لغت جدید بیاموزید، و تلفظ و گرامر خود را تقویت کنید.وقتی شما به دیکشنری فکر می‌کنید، معمولاً به یک دیکشنری دوزبانه فکر می‌کنید. برای مثال، یک دیکشنری انگلیسی-آلمانی یا یک دیکشنری فرانسوی-انگلیسی. نوعی دیگر از دیکشنری هم وجود دارد: دیکشنری انگلیسی-انگلیسی (یک زبانه). این نوع از دیکشنری فقط به انگلیسی نوشته شده است. لغات انگلیسی ترجمه نشده‌اند؛ به انگلیسی تعریف شده‌اند یا توضیح داده شده‌اند.


البته داشتن دیکشنری کاغذی همیشه حس خوبی به زبان آموزان می دهد. پس آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به شما پیشنهاد می دهد که دیکشنری کاغذی را نیز داشته باشید. لذت ورق زدن دیکشنری برای پیدا کردن لغات گاهی از بهترین تفریحات یک زبان آموز می شود.