تفاوت های زبان چینی کانتونیز و چینی ماندرین

زبان چینی دو نوع Cantonese و Mandarin است: بیایید این دو نوع را بیشتر بشناسیم

آیا به یادگیری چینی فکر می کنید اما مطمئن نیستید کدام نوع را یاد بگیرید؟ شک دارید که دقیقاً تفاوت های میان ماندارین و کانتونی چه هستند؟ فقط شما اینطور نیستید! خوشبختانه این پست اینجاست که مطالب را شفاف سازی کند و به شما کمک کند تا آنچه را برایتان مناسب است انتخاب کنید. پس بیایید همه چیز در مورد زبان چینی کانتونیز و چینی ماندرین را بدانیم.

ماندارین و کانتونی با هم بیش از ۱٫۲ میلیارد نفر متکلم دارند!

چینی (شامل ماندارین، کانتونی و سایر گونه های آن) بیشترین تعداد گویشور را در تمام جهان دارند. پس هر کدام را که برای یادگیری انتخاب کنید، درهای خیلی زیادی را برای آینده ی تان خواهید گشود! تعداد دیگری از سایر گونه های منطقه ای هم از چینی گفتاری در جهان وجود دارد. اما کانتونی و ماندارین پرطرفدارترین ها هستند و اغلب مردم آنها را انتخاب می کنند.

ماندارین و کانتونی هر دو گونه های گفتاری چینی هستند. خواه آنها را زبان در نظر بگیرید یا جزو گویشهای چینی محسوب کنید به خودتان مربوط است. مادر این پست آنها را زبان یا گونه های زبانی می نامیم.

پس این دو زبان گفتاری متفاوت به نظر می رسند و به طور متقابل نمی توان آنها را درک کرد. برای بیشتر بخش هایشان که این چنین است. گویشور ماندارین و کانتونیز از تفاوت جملات شاید قادر باشند برخی لغات یا عبارات  از زبان یکدیگر را هر از گاهی شناسایی کنند.

زبان چینی کانتونیز و چینی ماندرین
زبان چینی کانتونیز و چینی ماندرین

تفاوت ها و شباهت های اصلی چینی کانتونیز و چینی ماندرین

اما اگرچه متفاوت به نظر می رسند، هر دو یک ساختار پایه ی مشابه و واژگان بسیاری را در اشتراک دارند. آنها همچنین سیستم رایتینگ مشترکی دارند.

حالا بیایید سر اصل قضیه برویم و به شباهت ها و تفاوت های اصلی میان ماندارین و کانتونی نگاهی دقیق تر بی اندازیم.

بنابراین اگرچه وقتی کانتونی و ماندارین به صورت شفاهی استفاده شوند متفاوت خواهد بود اما از سیستم رایتینگ یکسانی استفاده می کنند.

برای آشنایی بیشتر با نوشتن در زبان چینی، مطلب سیستم نوشتاری زبان چینی را حتما ببینید.

این یعنی یک گویشور ماندارین و یک گویشور کانتوی تا حد زیادی متوجه حرفهای یکدیگر نمی شوند (اگر اصلا متوجه بشوند). اما هر دو می توانند یک زبان نوشتاری را درک کرده و در نوشتار بدون هیچ مشکلی ارتباط برقرار کنند. با اینحال این قضیه می توان گفت که کانتونی گفتاری و عامیانه کمی با کانتونی نوشتاری فرق دارد در صورتی که ماندارین طوری که گفته می شود، نوشته می شود.

تفاوت تلفظ های چینی ماندرین و کانتونی

کانتونی و ماندارین وقتی صحبت می شوند، تفاوت دارند. اگرچه از سیستم نوشتاری یکسانی استفاده می کنند، تلفظ های شان کاملاً متفاوت است.

 • 香港 (هنگ کنگ، به طور تحت اللفظی بندر خوشبو)
 • ماندارین: xiāng gǎng (see-ung gung)
 • کانتونی: hoeng1 gong2 (heung gong)
 • 香水 (عطری، به طور تحت اللفظی آب معطر)
 • ماندارین:: xiāng shuǐ (see-ung shway)
 • کانتونی: hoeng1 seoi2 (heung soy)

تفاوت Tone کانتونی در مقابل ماندارین

چینی گفتاری یک زبانی آهنگین است. این یعنی تغییرات در لحن و آهنگ کلام شما بر روی یک مصوات باعث شکل گیری معنایش می شود.

پس حتی اگر دو لغت بجز لحن عیناً شبیه به هم باشند معنای متفاوتی می گیرند، لحن متفاوت = معنای متفاوت

ماندارین و کانتونی بعنوان گونه های چینی، زبانهایی آهنگین محسوب می شوند. خب پس آیا از لحن یکسان استفاده می کنند؟ خیر!

سیستم لحن هم بین ماندارین و کانتونی فرق می کند. ماندارین ۴ لحن اصلی دارد (به علاوه ی یک لحن خنثی، در حالیکه کانتونی ۶ لحن دارد.) (شما بطور معمول ۹ لحن را می شنوید اما برخی از آنها ادغام شده اند).

پس کانتونی از این جهت تا حدی پیچیده تر است.

کانتونی در مقابل ماندارین سیستم Pinyin

از آنجایی که کاراکترهای چینی. جزو الفبای آوایی نیستند، چینی هم سیستم های نوشتاری متنوعی برای نوشتن صداها شبیه به الفبای انگلیسی دارد. (همین الان در بخش تفاوت شماره ۱ نمونه ای از آن را دیدید.)

اینها به عنوان ابزاری برای یادگیری اصوات هر زبان به کار می روند؛ هم برای بچه ها و هم برای کسانی که زبان دوم می آموزند.

این سیستم های انگلیسی هم میان کانتونی و ماندارین فرق می کنند.

در اینجا با استفاده از یک سلام معروف که در سال نوی چینی به کار می رود به یک مثال اشاره می کنیم که آنها چگونه به کار می روند. اساساً معنایش یعنی «برایت سالی شاد و پر از موفقیت آرزو می کنم!»

برای اینکه راهنمایی تقریبی از اصوات انگلیسی بدهیم، باید بگوییم که کم و بیش شبیه به این هستند:

 • ماندارین: Gong see fah tsy
 • کانتونی: Gong hey fat choy

برای آشنایی بیشتر با سیستم نوشتن زبان چینی Pinyin کلیک کنید.

تفاوت های کلمات در زبان کانتونی و ماندرین

اگرچه زبان نوشتاری کانتونی و ماندارین را می توان به طور متقابل درک کرد، این دو  از بابت لغات انفرادی، عبارات، ترتیب واژگان و اصطلاحات عامیانه ی بومی تفاوت دارند.

به عنوان مثال ماندارین گفتاری و کانتونی از لغات متفاوتی برای «خوردن» استفاده می کنند:

 • کانتونی: 食 – sik6 (sek)
 • ماندارین: 吃- chǐ (chrr)

داخل هر زبانی گونه های مختلفی هم وجود دارد که مخصوص هر منطقه است. پس ماندارین تایوانی لغات، عبارت و اصطلاحات عامیانه ی خودش را دارد که از سرزمین اصلی ماندارین چینی متفاوت است.

کانتونی مخصوص هنگ کنگ هم اصطلاحات عامیانه ی خودش را دارد و غیره. کانتونی مخصوصاً بابت فحش های رنگارنگش معروف است!

کشوور های که کانتونی و ماندرین صحبت می شود

در آخر به مهم ترین تفاوت زبان چینی کانتونیز و چینی ماندرین می رسیم. یعنی کشورهایی که این زبان ها در آن استفاده می شوند. مردمی که به زبان ماندارین و کانتونی صحبت می کنند در بخش های مختلف جهان پیدا می شوند. مقادیر همپوشانی زیادی میان این دو وجود دارد.

در برخی نواحی هر دو زبان متداول هستند و مردم ممکن است به هر دو صحبت کنند (و احتمالاً سایر گونه های منطقه ای زبان چینی را هم به کار می برند – تعداد زیادی از آنها وجود دارد!) 

به صورت خیلی تخمینی می توان گفت که خط تقسیمی شمال-جنوبی میان این دو وجود دارد. اساس ماندارین چینی، چینی گفتاری در شمال چین است؛ یعنی جایی که زبان غالب است. و کانتونی؟ در جنوب چین، هنگ کنگ و آسیای جنوب شرقی غالب است.

در  مروری کلی داریم بر جاهای مهمی که هر کدام صحبت می شوند:

عمدتاً ماندارین

 • سرزمین اصلی چین: ماندارین زبان رسمی است. در سرتاسر چین صحبت می شود و زبان غالب در شمال است. اما کانتونی بیشتر در نواحی جنوبی مانند گووانگ‌دانگ (کانتون) بکار می رود و اولین زبان بسیاری از مردمی چینی در جنوب است.
 • تایوان: ماندارین (با گونه های محلی).
 • سنگاپور: سنگاپور ترکیبی از زبانهای مختلف دارد – زبانهای اصلی عبارتند از انگلیسی، چینی ماندارین، مالای و تامیل.

 عمدتاً کانتونی

 • هنگ کنگ و ماکائو: کانتونی زبان محلی است (اگرچه بسیاری از مردم ماندارین را هم یاد می گیرند).

آسیای جنوب شرقی: کانتونی به صورت گسترده در میان جوامع چینی در مالزی، ویتنام، کامبوج، اندونزی و تایلند مورد استفاده قرار می گیرد.

حالا برای شروع کلاس زبان چینی حتما مطلب آموزش زبان چینی را ببینید.