آموزش زبان چینی مبتدی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد کلاس های مختلف آموزش زبان چینی را در ایران برگزار می کند. برای اینکه بدانید سطح مبتدی دقیقا چه سطحی است باید سطح CEFR بدانید. منظور از سطح مبتدی سطح A1 و A2 می باشد. پس اگر شما هم در این سطح قرار دارید علاوه بر شرکت در کلاس های آموزش زبان چینی این کارها را انجام دهید تا زبان چینی تان پیشرفت کند.

آموزش زبان چینی مبتدی را چه طور شروع کنیم:


موقعیت: شما تازه شروع کرده اید به یادگیری زبان چینی یا برنامه ریزی کرده اید تا در آینده ی نزدیک این کار را انجام دهید. اگر شما احساس می کنید که همین حالا می توانید زبان چینی مبتدی را متوجه شوید و در سطح پایه ارتباط برقرار کنید، ما شما را زبان آموزی متوسط در نظر می گیریم. ما هر چیزی زیرِ CEFR B1 را سطح مبتدی در نظر می گیریم. ما در این صفحه درباره ی چگونگی یادگیری زبان چینی به عنوان یک شخص مبتدی گفتگو می کنیم.
هدف: اینکه قادر باشید از زبان چینی استفاده کنید تا با بومی ها درباره ی مدرسه، شغل، زندگی و وقت آزاد یا چیزهای دیگری که خیلی شخصی نیستند، اما همچنان به دنیای تجربیات شما مرتبط هستند ارتباط برقرار کنید.
در اینجا تعدادی سوال آورده شده است که ما به آنها خواهیم پرداخت:
من مبتدی هستم، چه طور زبان چینی را مطالعه کنم؟
اول باید چه کار کنم؟ چه چیزی را می توانم بعد از کمی صبر انجام دهم؟
چه ابزار و منابع مهمی وجود دارد؟

در زیر، ما هفت مساله ی مخصوصاً مهم را انتخاب کرده ام که مبتدی ها باید به آنها توجه کنند. بعد از آن یک لیست از همه ی مقالات مبتدی در Hacking Chinese آورده شده است.


۱- آنچه را که یاد می گیرید سازماندهی کنید
مساله ای که شما باید تا حد امکان زود انجام دهید گسترش یک سیستم است تا یادگیری خود را دنبال کنید. بهترین روش انجام این کار استفاده از چیزی است که نرم افزار تکرارِ فاصله بندی شده نامیده می شود، که می توانید هم در کامپیوتر خود و هم در موبایلتان نصبش کنید. احتمالاً کار اضطراب آوری به نظر می رسد، اما به منظور یادگیری زبان چینی شما نه تنها باید همیشه چیزهای جدیدی یاد بگیرید، بلکه باید آنچه را که قبلاً مطالعه کرده اید به یاد داشته باشید. من در مجموع Anki (رایگان) را برای این پیشنهاد می کنم، اما اگر شما برنامه ای را می خواهید که مخصوصاً به منظور یادگیری نوشتن کاراکترها آماده شده باشد، Skritter را پیشنهاد می کنم. اگر شما در دوره ی چینی شرکت می کنید، گاهی لازم نیست آنچه را که دو ماه قبل انجام داده اید به یاد داشته باشید، اما اینکه شما برنامه ای جدی برای یادگیری زبان داشته باشید ضروری است! مدارس و معلمان به ندرت همه ی چیزهایی که شما باید بدانید را می آزمایند.

۲- از کمال گرایی اجتناب کنید
شما تازه سفری طولانی را شروع کرده اید، پس مساله ی مهم این نیست که هر مرحله عالی باشد، بلکه ادامه دادن اهمیت دارد. هدفتان ۱۰۰% نباشد، ۹۰% معمولاً کافی است (به جز در تلفظ)، مساله ی مهم این است که شما با یک هدف پیش می روید. دلیلی که چرا کمال گرایی برای شما خوب نیست این است که در نهایت برای کسب آن چند درصد امتیازِ آخر زمان خیلی زیادی را صرف خواهید کرد. شما باید به جای آن این زمان را صرف یادگیری چیزهای دیگری کنید و افق های خود را گسترش دهید. به محض اینکه سطح شما به طور قابل توجهی بیشتر از چیزی باشد که الان است به کمال رساندن چیزی موثرتر است.
۳- شروع کنید به یادگیری بیرون از کلاس
کتاب شما احتمالاً بهترین در بازار است و معلمتان باحال ترین شخصِ اطرافتان است، اما باید شروع کنید و از همان اول به دنبال منابع زبان دوم باشید. اگر امکان داشت، گویشوران بومی را پیدا کنید، اما نرم افزارهای زیاد کامپیوتری، برنامه های رادیویی، کلیپ های فیلم در یوتیوب و غیره هم وجود دارد تا به شما کمک کنند شروع کنید. من پیشنهاد می کنم که فوری یک پادکست مخصوص مبتدی را چک کنید (من از ChinesePod استفاده کردم). همچنین خرید یک کتاب اضافی احتمالاً ایده ی خوبی است، اما به یاد داشته باشید که شما نباید همان یکی را برای یادگیری همه چیز بخوانید، اینکه فقط مسائل را از زاویه ی دیگری بررسی کنید. در نهایت، شما برای برقراری ارتباط باید فوری استفاده از زبان چینی را شروع کنید. در کلاس از بقیه دور نیفتید.
۴- برای کمک گرفتن و همکاری دوست پیدا کنید
برای شروع، دوست شدن با یک همکلاسی ایده ی خوبی است، اما این مختص مطالعه ی زبان چینی نیست. اینکه شخصی را داشته باشید که در بلندپروازی مشابه شما باشد می تواند نیروی تقویتی شگفت انگیزی در سرعت یادگیری تان باشد. به علاوه، از یک جایی به بعد شما می خواهید گویشوران بومی را پیدا کنید تا در واقع به شما کمک کنند که سریع تر پیشرفت کنید. یافتن مردم چینی که قصد یادگیری زبان انگلیسی را دارند به شکل آنلاین خیلی راحت است، پس اگر شما نتوانستید چیز دیگری پیدا کنید، این احتمالاً ایده ی خوبی است (با اینحال مراقب باشید، فقط چون آنها گویشوران بومی هستند به این معنا نیست که زبان چینی شان عالی است)

۵- بپذیرید که کدام به طور متمایزی چینی است
صرف نظر از اینکه قبلاً زبان های خارجی دیگر را مطالعه کرده باشید، زبان چینی تعدادی چالش منحصر به فرد را ارائه می کند (من حتی یک رده بندیِ مخصوص از مقالات درباره ی این دارم). مهم ترین مساله این است که بفهمید روش شما روی یادگیری تان اثر می گذارد. اگر شما فکر کنید که زبان چینی عجیب و احمقانه است، شروع می کنید به متنفر شدن از آن، و اینکه یادگیری تان لذت بخش یا موثر شود خیلی بعید می شود (اینها ارتباط تنگاتنگی دارند). شما باید به جای آن ذهن خود را باز کنید و منحصر به فرد بودن زبان چینی را پذیرا باشید. یادگیری زبان چینی مسلماً امکان پذیر است، اما با اتخاذ روش غلط آن را سخت تر از چیزی که است نکنید. بسته به این که نگرش شما چه طور است، زبان چینی گاهی واقعاً راحت است!
۶- اهداف و انگیزه های خود را بررسی کنید
چرا شما می خواهید زبان چینی را یاد بگیرید؟ آیا شما برای چگونگی استفاده از زبان در آینده برنامه های مخصوصی دارید؟ اینها سوالات خیلی مهمی هستند که شما باید مدام از خود بپرسید، چون استراتژی یادگیری تان با جواب به آن سوالات ارتباط نزدیکی دارد. برای مثال، اگر هدف شما این است که قادر باشید به چین سفر کنید و با مردم چینی گپ بزنید، یادگیری نوشتن پنج هزار کاراکتر چینی با دست هدر دادن وقت است، اما از طرف دیگر، اگر برنامه تان آموزش چینی است، احتمالاً حق انتخابی ندارید. شما باید بدانید چه می خواهید تا آن را به دست آورید.
۷- خوش بگذرانید
اینکه احساس خوبی در خود به وجود آورید کلیشه نیست، بلکه یک هشداری جدی است. مطمئن شوید که شما آنچه را که انجام می دهید دوست دارید، صرف نظر از اینکه تبادل زبانی با یک گویشور بومی باشد، یا گوش کردن به دروس صوتی یا نوشتن کاراکتر. اگر شما خوش نگذرانید، هرگز در زبان چینی تسلط پیدا نمی کنید (یا در این رابطه در هر زبان دیگری).