بازی‌های کامپیوتری انجام دهید و زبان بیاموزید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تجربه یک فرد عاشق بازی کامپیوتری را برایتان بازگو می کند تا بتوانید هم بازی‌های کامپیوتری انجام دهید و زبان بیاموزید و هم تفریح کنید.

بازی‌های کامپیوتری انجام دهید و زبان بیاموزید
بازی‌های کامپیوتری انجام دهید و زبان بیاموزید

چگونه بازی‌های کامپیوتری انجام دهید و زبان بیاموزید ؟

با اینکه هم دوره‌های من مجبور به بازی کردن در بیرون از خانه بودند، من بیشتر کودکی‌ام را به کامپیوتر چسبیده بودم.

برخلاف آن‌چه که ممکن است انتظار داشته باشید با اضافه وزن داشتن خیلی فاصله دارم و دیدِ چشمم ۲۰/۲۰ است و حتی بهتر این‌که بعد از این تجربه اشتیاق و تمایل به زبان پیدا کردم.

فیلم، کتاب‌ها، مدارس زبان‌ و تدریس خصوصی همگی زبان انگلیسی من را به روشی مثبت تحت تأثیر قرار داده‌اند، اما وقتی از من می‌پرسند که چگونه زبان را یاد گرفتم، این بازی‌های رایانه‌ای است که در موفقیتم معتبر می‌شمارم.

من تلاش کرده‌‌ام تا بازی‌های کامپیوتری را با مطالعه‌ی تمام زبان‌هایی که به سراغشان رفته‌ام یکپارچه کنم و آن‌ها بعنوان بخش اصلی از برنامه‌ی روزانه‌ی یادگیری زبان من تا به امروز باقی مانده‌اند.

این‌ها تنها چند منفعت یادگیری به این روش هستند:

  • ترس شما در اشتباه کردن را بعنوان بزرگترین مانع در مسیر دستیابی به روان صحبت کردن کاهش می‌دهد.
  • می‌توانید بدون عذاب وجدان برای تلف کردن وقت با ارزش مطالعه، دفع وقت کنید.
  • شما زبان را با استفاده از آن در متن و با هدفی با ارزش در تصویر یاد می‌گیرید.
  • بسیاری از بازی‌های شما را مجبور به تلفیق مهارت‌های مختلف می‌کنند: ریدینگ، رایتینگ، لیسنینگ و گاهی اوقات حتی اسپیکینگ.

این به نظر عالی می‌آید، اما کدام بازی‌ها برای زبان‌آموزان بهترین هستند؟

بازی‌های ویدئویی سنتی

تا وقتی که با ژانرها انعطاف‌پذیر باشید، بازی‌های ویدئویی سنتی در قرار دادن شما در معرض انواع زبان‌ها که در موقعیت‌های مختلف مصرف می‌شوند، عالی هستند.

من در هنگام بازی فیفا گوش خودم را به تلفظ بریتانیایی عادت دادم  و حجم انبوهی از اصطلاحات مالی و اداری را در بازی بیمارستان و دنیای تیم‌پارک بدست آوردم، ظرایف زبانی را به هنگام بازی الدر اسکورولز ۴: آبلیویئن یاد گرفتم، ترس از واژگان تاریخی را پس از چند لشکرکشی در سراز۳ و سیویلیزیشن، از دست دادم و مهارت‌های خیابانی‌ام را در بازی اتومبیل‌دزدی بزرگ ارتقا دادم.

تمام این همزمان با یک عالمه تفریح بود و بدون اینکه کاملاً دریابم دارم یاد می‌گیرم.

بازی‌ها سه دسته‌ی مختلف از خصیصه‌ها را که مرتبط با یادگیری مؤثر زبان هستند با یکدیگر ترکیب می‌کنند:

  • در متن یاد می‌گیرید.
  • با استفاده از زبان یاد می‌گیرید.
  • برای پیشرفت کردن بازخورد مثبت می‌گیرید.

من نمی‌توانم به هیچ روش دیگری فکر کنم که مدام هر سه مورد را با هم ترکیب کند، همین باعث می‌شود بازی‌های ویدئویی خیلی خاص شوند.

بیایید فرض کنیم که خواستید زبان ژاپنی را که مورد نیاز شغل‌تان به عنوان مسئول فروشگاه است یاد بگیرید.

شما می توانید یک دیکشنری را باز کنید، معنی تعدادی لغت را پیدا کنید، و آن‌ها را با استفاده از کاغذ یا فلش کارت های دیجیتال به شکل طوطی‌وار یاد بگیرید. احتمالاً کمی وقت می‌برد، هر لحظه ترغیب خواهید شد که ادامه ندهید، و همچنان در روز اول یادگیری خود لغات کمی خواهید داشت. به جای آن، شما می توانید Recettear را نصب کنید: یک مورد Shop’s Tale، آن را به زبان ژاپنی برگردانید، و در واقع در بازی با مشتریان ارتباط برقرار کنید.

البته، شما باید یادتان باشد که احتمال دارد‌ بازی در بعضی مواقع از زبان عامیانه‌تری استفاده کند، و پیدا کردن بعضی از مواردی که می‌فروشید در دنیای واقعی سخت خواهد بود.

اما، شما همچنین لیست‌های رایج بیش‌تری، به همراه احوال پرسی، اصطلاحات خرید، و حتی ریاضی پایه و امور مالی را خواهید آموخت.

دفعه‌ی بعد که شما قصد داشتید در متنی خاص بیشتر روان شوید، سعی کنید یک بازی پیدا کنید که از آن به عنوان زمینه‌ی خود استفاده می‌کند و به زبان مقصد خودتان است. در بدترین حالت، شما حداقل می‌توانید بدون داشتن عذاب وجدان زیاد آن را به تعویق بی‌اندازید.

بازی های (آموزشی) جدی

اگر شما دوست دارید چیزی را که به طور مخصوص با هدف یادگیری طراحی شده است، امتحان کنید، بازی‌های جدی هم وجود دارند که در محیطی بازی‌گونه به شما تدریس می‌کنند.

Crowdfunded on kickstarter به شما اجازه می‌دهد از دید اول شخص یا سوم شخص دنیایی مجازی را کشف کنید. در حالت یادگیری، بگردید و روی هر شیء کلیک کنید تا اسمش ‌را در زبان خاجی بیاموزید. در حالت دوره، در سریع پیدا کردن اشیایی که اسمشان روی صفحه‌ی نمایش ظاهر می شوند، به بهترین شکل تلاش خود را بکنید.

MindSnacks

اپلیکیشن کوچک سرگرم کننده‌ای است با مجموعه‌ای از بازی‌ها که سیستم نوشتاری، لغات اصلی و گرامر زبان مقصد را به شما یاد می‌دهد. محتوا تا حدودی محدود است اما بازی‌ها با یادگیری جدی‌تر، وقت استراحت خوبی را فراهم می کنند.

Fluent panda

لغات و اصطلاحات حرکتی را با استفاده از درس‌هایی در اندازه های کوچک بیاموزید که برای صفحه نمایش‌های کوچک و زبان‌آموز پر مشغله مناسب است. همان‌طور که پیشرفت می‌کنید، پاندای مجازی خود را رشد دهید.