آزمون DELF چیست؟ آزمون DALF منابع دلف ۲۰۲۲

آزمون DELF سال ۲۰۲۲

امروزه زبان فرانسه به صوررت تقریبی در ۵۰ کشور از جمله کانادا به عنوان یک زبان رسمی است. بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در پنج قاره توسط این زبان با یکدیگر صحبت می کنند. همچنین این زبان، زبان رسمی سازمان ملل، صلیب سرخ و بسیاری دیگر از سازمان های بین المللی است. اگر در حال یادگیری زبان فرانسه هستید و قبولی در آزمون DELF یا امتحان DALF یکی از اهداف مدنظرتان است یا حتی اگر خود را برای این مدرک آماده کرده اید ولی حس می کنید که به کمی کمک نیاز دارید، ما می توانیم به شما کمک کنیم.

آزمون DELF
آزمون DELF

آزمون DELF چیست؟

DELF یا Diplôme d’études en langue française آزمونی است که بیشتر زبان آموزانِ فرانسوی را به آن نیاز خواهند داشت، چون سطح A1 تا B2 را می آزماید و زبان آموزان مبتدی و متوسط ​​را تحت این پوشش قرار می دهد.

در قسمت آزمون های DELF چهار آزمون مختلف وجود دارد. در زمانِ انتخاب DELF ، شما باید یکی از آزمونهای DELF A1 ، DELF A2 ، DELF B1 یا DELF B2 را انتخاب کنید، چون هر آزمون مخصوص زبان آموزان آن سطح است.

به شما پیشنهاد می دهیم حتما متد های سال ۲۰۲۲ آموزش زبان فرانسه را برای آمادگی بیشتر این آزمون ببینید.

زبان خیلی از ما زبان فرانسه زبان با پرستیژی است . زبانی که به دلیل آهنگ خود توانسته دل بسیاری از زبان آموزان را بدست آورد. آزمون DELF برای کسانی است که می خواهند نشان دهند سطحی از این زبان کسب کرده اند. اما جدا از احساسات بسیاری از ما به دلیل نیاز های دیگر خودمان نیاز به آزمون DELF DALF داریم. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برگزار کننده دوره های آزمون DELF DALF در ایران می باشد.

DELF یکی از مفیدترین مدارک تحصیلی است، مخصوصا در زمانی که شما برای مشاغل فرانسه یا تحصیل در دانشگاه های فرانسه درخواست داده باشید. اکثر برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد نیاز به دیپلم B2 دارند، هرچند برخی از برنامه های کارشناسی B1 را قبول می کنند. B1 و B2 هم جزو سطوحی است که اگر محل کار شما شامل تعداد کمی فرانسوی باشد، بیشتر محل کار فرانسه به آن نیاز دارد.

آزمون DALF چیست؟

DALF یا Diplôme approfondi de langue française، یک گواهینامه است که توسط وزارت آموزش ملی فرانسه صادر می شود. DALF از دو سطح مستقل (C1 و C2) تشکیل شده است.

چرا باید در آزمون دلف شرکت کنیم؟

چون شما با داشتن این مدرک می تواند یک سطح استاندارد را به دانشگاه یا سازمانی که می خواهید، اثبات کنید.

این مدارک برای مقامات و مدارس اروپایی که می خواهند افراد جدید / دانشجو برای داشتن سطح مشخص به هر زبان خارجی استخدام کنند، کاملاً مفید است، چون آزمونها در سراسر اروپا تنظیم و مطابقت دارند.

یک شخص که سطح B2 فرانسوی را دارد، با کسی که سطح اسپانیایی یا حتی ایتالیایی B2 دارد مهارت تقریباً یکسانی در هر زبان خواهد داشت، و نوشتن  CV یا رزومه خود مبنی بر داشتن مدرک B2 کاملاً روشن کننده ی مهارتِ متوسط فرد است.

قالب امتحان DELF

DELF به صورت یک طلاحیت نامه ی تحت اختیار CIEP (Center International d’Études Pédagogiques) است. ۴ مدرک تحصیلی که تشکیل دهنده ی DELF هستند، به طور کامل مستقل از یکدیگر هستند. متقاضیان برای بررسی های مورد نظر خود، براساس سطح خود، مستقیماً ثبت نام می کنند. چهار مهارت ارزیابی: گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن، در تمام سطح ها بررسی می‌شود.

DELF A1

این سطح دانش پایه را به صورت رسمی می شناسد. این سطح ابتدایی ترین سطحِ استفاده از یک زبان است که به نام مرحله ی “کشف” نامیده می شود. شما باید بتوانید خود را در این سطح معرفی کنید، مثلا درباره جزئیات شخصی مانند محل زندگی، اشخاصی که می شناسید و چیزهایی که دارید سوال کنند و شما به آنها پاسخ دهید.

مدت زمان کل آزمون ها۱ ساعت ۲۰ دقیقه
نمره کل از ۱۰۰نمره قبولی کلی: ۵۰/۱۰۰
نمره قبولی در هر آزمون۲۵/۵

DELF A2

این سطح مبتنی همان اصل است: داشتن مهارت و صلاحیت زبانی یک فرد، اساسی ترین چیزی است که به عنوان یک نمایش دهنده ی اجتماعی در نظر گرفته شده  تشخیص داده می شود. متقاضی می تواند در کارهای ساده و روزمره که متداول ترین عبارات مودبانه و تبادل اطلاعات است، ارتباط برقرار کند.

مدت زمان کل آزمون ها۱ ساعت ۴۰ دقیقه
نمره کل از ۱۰۰نمره قبولی کلی: ۵۰/۱۰۰
نمره قبولی در هر آزمون۲۵/۵

DELF B1

در این سطح ، شما به عنوان یک کاربرِ مستقل در نظر گرفته شده اید و می توانید موقعیت های آشنا در محل کار، مدرسه، اوقات فراغت و غیره ی خود را حفظ کنید. همچنین می توانید به صورت دائمی تعامل را حفظ کرده و بحث را بفهمید و ادامه دهید و نظر خود را ارائه دهید و همچنین با موقعیت هایی که ممکن است به صورت احتمالی در زندگی روزمره بوجود می آیند کنار بیاید.

مدت زمان کل آزمون ها۱ ساعت ۴۵ دقیقه
نمره کل از ۱۰۰نمره قبولی کلی: ۵۰/۱۰۰
نمره قبولی در هر آزمون۲۵/۵

DELF B2

سطح DELF B2 فرانسه برای اهداف حرفه ای یا تحصیلی است. شما به عنوان یک کاربری که در سطح B2 هستید، درجه ای از مستقل بودن را خواهید داشت که به شما این امکان را می دهد که برای دفاع از عقیده خود استدلال بیاورید، دیدگاه خود را توضیح دهید و با داشتن درجه ایی از تسلط و خودانگیختگی در تعاملات منظم باشید و مذاکره کنید و قادر به اصلاح اشتباهات خود باشید. این سطح، شرایط ورود زبان فرانسه توسط دانشگاههای فرانسه را برآورده می کند.

مدت زمان کل آزمون ها۲ ساعت ۳۰ دقیقه
نمره کل از ۱۰۰نمره قبولی کلی: ۵۰/۱۰۰
نمره قبولی در هر آزمون۲۵/۵

هزینه آزمون DELF 2022

هزینهسطح آزمون
۱۲۰$A1
130$A2
140$B1
170$B2

هزینه آزمون DALF 2022

هزینهسطح آزمون
۲۲۰$C1
220$C2

DALF C1

متقاضیِ آزمون C1 DALF می تواند مفاهیمِ متنوعِ طولانی (از جمله مفاهیم ضمنی) را درک کند. او می تواند در هر زمینه اجتماعی، دانشگاهی یا اصولا هرکاری،عقیده ی خود را کاملا روان بیان کند. در این سطح، فرد می تواند متن های دقیق و ساختاری در مورد موضوعات انتزاعی تولید کند.

مدت زمان کل آزمون ها۴ ساعت
نمره کل از ۱۰۰نمره قبولی کلی: ۵۰/۱۰۰
نمره قبولی در هر آزمون۲۵/۵

DALF C2

DALF C2 بالاترین مدرکِ زبان فرانسه است که به عنوان یک زبان خارجی درنظر گرفته می شود. مهارت کاربران C2 در زبان، با دقت داشتن، مناسب بودن و تسلط در بیان نشان داده شده است. متقاضیان C2 می توانند از زبان برای اهداف دانشگاهی و سطح پیشرفته استفاده کنند.

مدت زمان کل آزمون ها۴ ساعت
نمره کل از ۱۰۰نمره قبولی کلی: ۵۰/۱۰۰
نمره قبولی در هر آزمون۲۵/۵

مراکز آزمون DELF

برای دیدن لیست مراکز آزمون در ایران به این لینک مراجعه کنید.

لطفا به این توجه داشته باشید که به دلیل محدودیت های کووید_۱۹ در حال حاضر فضا ها بسیار محدود هستند و خیلی سریع پر می شوند. ما به همه ی متقاضیان اکیدا توصیه می کنیم منتظر ثبت نام نباشند.

لطفاً توجه داشته باشید که ممکن است امتحانات شفاهی در مدت زمان کوتاهی در دو تاریخ مختلف برگزار شود.

تاریخ امتحان DELF سال ۲۰۲۲

جدول زیر تاریخ های سطوح مختلف DELF را نشان می دهد اما برای اطمینان از تاریخ ها حتما به شما پیشنهاد می کنیم با موسسه ایران آکسفورد تماس بگیرید و از نزدیکترین تاریخ باخبر شوید.

مهلت ثبت نامتاریخ آزمونسطح آزمون
۲۶ November 2021written test on 19 January 2022
oral test on 11 January 2022
DELF A2

26 November 2021written test on 21 January 2022
oral test on 13 January 2022
DELF B2

26 November 2021written test on 21 January 2022
oral test on 13 January 2022
DALF C1


آزمون DILF

DILF یا Diplôme basic de langue française، آزمون گیرنده ی کمترین سطح فرانسه است که تحت عنوان A1.1 طبقه بندی می شود، این سطح برای کسی که تازه شروع به یادگیری زبان فرانسه می کند، کاملا مناسب است. پس نام این آزمون: دیپلم اولیه زبان فرانسه است.

DILF به دنبال تقاضای اداره کل وزارت فرهنگ فرانسه برای زبان های فرانسه و زبان های دیگر، و البته به صورت ویژه برای فرانسه ساخته شد. این مسئله عمدتاً توسط مهاجران به فرانسه انجام می شود، زیرا در فرانسه، بویژه افرادی که به زبان مادری خود سواد کامل ندارند، در فرانسه بسیار کم است. به همین دلیل ، بسیاری از مراکز امتحانی، آزمونِ DILF را ارائه نمی دهند و به ندرت پیش می آید که دانش آموز فرانسه در این آزمون شرکت کند. برخلاف DELF و DALF ،DILF ارتباط گفتاری و شنیداری را بر ارتباط و درک نوشتاری و خواندنی اولویت دارد.

کدام آزمون را انتخاب کنم: DALF، DELF یا DILF

اگر می خواهید برای اثبات یا نشان دادن سطح زبان فرانسه ی خود در یکی از این آزمون ها شرکت کنید، لازم است که آزمون درست را انتخاب کنید.

چرا؟

چون برخلاف آزمون های دیگر، DILF ، DELF و DALF به شما نمی گوید که سطح شما چیست. در عوض، شما باید تشخیص دهید که کدام سطح را را بلدید و برای به دست آوردن آن مدرک آزمون مناسب خود را انجام دهید، بنابراین سطح خود را تأیید کنید.

به عنوان مثال اگر در یک آزمون B2 شرکت کنید و در آن رد شوی ، نمی توانید دیپلم B1 بگیرید. اگر در آزمون B1 شرکت کنید و با رنگ های مرزی (رنگ هایی که در مرز رد شدن هستند) قبول شوید، داوران به شما دیپلم B2 نمی دهند.

به همین دلیل، باید کاملاً ثابت کنید که سطح مشخصی دارید، مثلاً برای کار یا شرایط ورود به دانشگاه، معمولاً بهتر است با احتیاط انتخاب کنید و در آزمونی شرکت کنید که فکر می کنید آسان تر است . به این ترتیب، مهم نیست که حداقل یک دیپلم داشته باشید و پس از آن می توانید سطح دیدگاه خود را برای سطح بعدی تنظیم کنید.

برای انتخاب اینکه کدام آزمون را امتحان کنید، ابتدا توضیحات زیر را بخوانید و سعی کنید بفهمید کدام دسته از آزمون ها با سطح زبان شما مناسب تر است. سپس چند آزمون آزمایشی را امتحان کنید تا آزمون مناسب را انجام دهید.

آزمون DALF برای برنامه های خیلی تخصصی است

C1 توسط برخی از برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا مورد نیاز است.

C2 یک آزمون کمیاب است که باید انجام شود، چون شما با رسیدن به این سطح، معمولاً مدرکی را دریافت می کنید که ارزش آن خیلی بیشتر است.به عنوان مثال یک مدرک کارشناسی ارشد فرانسه. کسب دیپلم C2 معمولاً به حداقل چندین ماه یادگیریِ زیاد نیاز دارد، به این معنی که شخصی با سطح C2 احتمالاً قبلاً در دانشگاه فرانسه تحصیل کرده یا در شغل فرانسه کار کرده است.


آزمون آزمایشی DELF

برای آزمون های مهمی همچون آزمون DELF DALF باید حتما در آزمون آزمایشی شرکت کنید. داشتن نمونه سوالات آزمون DELF DALF می تواند برای شما بسیار مفید باشد. با دانستن فرمت این آزمون ها می تواند به قسمت اعظمی از استرس خود غلبه کنید و بتوانید تا حدودی مباحث مورد نظر آزمون را حدس بزنید. از آنجا که این آزمون ها دارای سطوح مختلف هستند پس قبل از شرکت در آنها سعی کنید با شرکت در آزمون تعیین سطح موسسه زبان ایران آکسفورد متوجه شوید که چه سطحی دقیقا مناسب شماست و می توانید کدام مدرک را بگیرید.


منابع آزمون DELF

برای دانلود PDF منابع A1 کلیک کنید.

برای دانلود PDF منابع A1 کلیک کنید.

برای دانلود PDF منابع A2 کلیک کنید.

برای دانلود PDF منابع B1 کلیک کنید.

برای دانلود PDF منابع B2 کلیک کنید.

کلاس آموزش آزمون DALF و DELF

ایران آکسفورد مرکز فوق تخصصی زبان فرانسه دوره های مختلف آمادگی این آزمون ها را در ایران به صورت فشرده برگزار می کند. برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه را در این امتحان ها بگیرید حتما با کارشناسان ما تماس بگیرید.

از آنجا که آزمون DELF DALF داری قسمت ORAL یا شفاهی هستند باید توجه داشته باشید که ممکن است در محیط های مختلفی از شما تست گرفته شود. محیط هایی همچون مصاحبه ، کلاس ، کنفرانس و … از جمله این محیط ها هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از دوره های آزمون DELF DALF با شماره های آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید.

آزمون DELF چند سطح دارد؟

این آزمون در ۴ سطح می باشد و از سطح A1 شروع و B2 آخرین سطح آن می باشد.

هزینه آزمون DELF چقدر است؟

هزینه سطح A1 مبلغ ۱۲۰ دلار می باشدو برای دیدن هزینه های کامل این ازمون به همین مطلب مراجعه کنید.

مدرک DELF چقدر اعتبار دارد؟

این مدرک برای تمام عمر اعتبار دارد و محدودیت زمانی ندارد، ولی ممکن است برای مهاجرت به کبک تنها تا دو سال این مدرک را از شما قبول کنند.