انواع روش ها برای آموزش زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به انواع روش ها برای آموزش زبان و اینکه کدام روش برای چه شخصی مناسب تر است می پردازد. اگر شما هم در کلاف آموزش زبان سردرگم شده اید و تصمیم گیری برایتان سخت شده با ما باشید.

انواع روش ها برای آموزش زبان
انواع روش ها برای آموزش زبان

اما انواع روش ها برای آموزش زبان چه مواردی هستند:

۱- معلم خصوصی

تدریس خصوصی یکی از سریع ترین راه ها برای یادگیری یک زبان است. به تجربه ی شخصی خودم در مورد یادگیری زبان فرانسه آن هفته ای را که صرف یادگیری فرانسوی با معلم خصوصی کردم به مراتب چیزهای بیشتری یاد گرفتم نسبت به یک ماهی که تلاش به تنها یادگیرفتن آن داشتم. شما به این روش با یک معلم خصوصی ملاقات خواهید داشت (یا بصورت حضوری یا اینترنتی)،آنچه را می­خواهید یاد بگیرید . جایی را که می خواهید بهبود ببخشید به بحث خواهید گذاشت و سپس معلم تان در هر جلسه، درسی را برایتان آماده خواهید کرد که با هم بر روی آن کار می کنید.

درس را می توان تنظیم کرد که بر روی مهارت های انگلیسی مشخصی که می خواهید بیاموزید، تمرکز کند یا می توانید درخواست خواندن همه  ی بخش های زبان را کنید. معلم های خصوصی ممکن است هزینه ی زیادی داشته باشند اما یک معلم خوب متوجه خواهد شد که دقیقاً چه چیزی را می خواهید بخوانید، درس هایی با توجه به نیاز شما طراحی خواهد کرد و برای ادامه به شما انگیزه خواهد داد.

۲- کلاس های زبان

شما در یک کلاس آموزش زبان به طوری منظم با یک معلم و گروهی از همکلاسی ها دیدار خواهید داشت. معلم در هر کلاس شما را از میان برنامه ی آموزشی راهنمایی خواهد کرد. بهترین کلاس ها آنهایی هستند که تعاملی می باشند، شرکت کنندگان کمی دارند و به شما مهارت های متنوعی یاد می دهند. آن ها می توانند روشی عالی برای تمرین مهارت هایتان، دیدار با سایر زبان آموزان و مسئول دانستن خود برای یادگیری تان در انگلیسی باشد.

با اینحال سرعت یادگیری تان در کلاس کمتر از سرعت یادگیری تان با معلم خصوصی خواهد بود، چون کلاس معمولاً طبق سرعت آهسته ترین زبان آموز پیش می رود. کلاس های زبان بسیاری موجود هستند، و احتمالاً می توانید از طریق گوگل کردن عبارت “English language class یا تماس گرفتم با دانشگاه محلی یک موسسه در مزدیکی خود پیدا کنید و ببینید چه کلاس هایی ارائه می کنند.

۳- برنامه های آنلاین

یک گزینه ی دیگر برنامه های آنلاین مثل Rosetta Stone  است. این برنامه ها به شما ساختار و برنامه های درسی می دهند که دنبال کنید، اما معلمی ندارند که آن ها را هدایت کند. این باعث ارزان تر شدن آن ها می شود و به شما اجازه می دهد هر زمان می خواهید درس بخوانید، اما کیفیت شان می توانید به طرز وسیعی تفاوت کند. شما می توانید مثال های دیگر را از طریق گوگل کردن عبارت “online English learning program” یا چیزی مشابه پیدا کنید.

۴- کتاب­های درسی

یک کتاب درسی به میزانی زیاد می تواند به ارتقای مهارت های انگلیسی تان کمک کند، و بهترین کتاب ها به شما مهارت های مختلف بسیاری را آموزش می دهند و یادگیری را با داشتن تمرین ها و آزمون های کوتاه منظم، به صورتی تعاملی در می آورند. کتاب های درسی خوب همچنین شامل کلیپ های صوتی هستند تا بتوانید مهارت های لیسنینگ و اسپیکینگ را هم تمرین کنید. با اینحال مراقب باشید که بیش از حد بر روی یک کتاب درسی تکیه نکنید. خواندن یک کتاب درسی یکی از آسان  ترین راه ها برای مطالعه است و می توانید شما را وسوسه کند به جای اینکه کاری فعال تر مانند رایتینگ یا اسپیکینگ به انگلیسی انجام دهید روی کاناپه نشسته و چند صفحه ای را بخوانید. یک کتاب درسی می تواند منبع خوبی باشد اما مطمئن شوید که تنها منبع شما نیست.

۵- پادکست­ ها

گوش دادن به پادکست ها راهی عالی برای تقویت مهارت های لیسنینگ انگلیسی شما و یادگیری راجع به موضوعی است که در عینحال جذاب می دانید. پادکست ها Track های صوتی ضبط شده ای هستند که کمتر از یکساعت می باشند.

پادکست های بسیاری موجود است، پس باید قادر باشید تا تعدادی راجع به موضوعی که به آن علاقه دارید پیدا کنید، چه ورزشی باشد، اخبار مربوط به شخصیت ها، علوم و چیزهای بیشتر باشد. برخی پادکست های مخصوص زبان آموزان انگلیسی عبارتند از The English We Speak و Breaking News English می باشد. برای اینکه گوش دادن به پادکست ها را فعال تر کنید، فهرستی از هر لغتی که ممکن است در حین گوش دادن بلد نباشید را تهیه کرده و بعداً دنبالشان بگردید.

۶- فلش کارت

فلش کارت ها ابزار خوب دیگری هستند که به لیست منابع انگلیسی خود اضافه کنید. شما هم می توانید با استفاده از کارت های نمایه فلش کارت خود را درست کنید و هم می توانید به طور آنلاین یک دسته فلش کارت بسازید. موقع ساختن فلش کارت ها، یک گزینه این است که لغت یا عبارت را در یک طرف به زبان بومی خود بنویسید و ترجمه ی انگلیسی اش را در طرف دیگر بنویسید.