در آموزش زبان نگران واژگان فعال خود نباشید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به زبان آموزان پیشنهاد می دهد که در آموزش زبان نگران واژگان فعال خود نباشید . اما این جمله به چه معناست؟ با ما همراه باشید تا بیشتر متوجه این بحث شوید.

در آموزش زبان نگران واژگان فعال خود نباشید
در آموزش زبان نگران واژگان فعال خود نباشید

اما چرا در آموزش زبان نگران واژگان فعال خود نباشید ؟

بسیاری از زبان‌آموزان پیشرفته‌ی انگلیسی، «دایره واژگانی منفعل» دارند، اما نگران اندازه‌ی «دایره واژگان فعال‌»شان هستند. آن‌ها می‌توانند به هنگام خواندن با نوشتن بسیاری از کلمات سخت انگلیسی را متوجه شوند اما از اکثر آن‌ها در هنگام صحبت کردن یا نوشتن به انگلیسی استفاده نمی‌کنند. احساس می‌کنند که این یک مشکل است. آن‌ها دوست دارند از همه‌ی لغات سختی که می‌شناسند استفاده کنند.

اگر زبان‌آموزی هستید که نگران دایره واژگان فعالش است، این مقاله شاید شما را قانع کند که دست از نگرانی بر دارید.

مردم کلمات بسیاری بیشتری را می‌فهمند ولی در مکالماتشان نمی‌توانند به کار ببرند. دایره واژگان منفعل فرد به مراتب بزرگتر از دایره واژگان فعال او است. تعداد کلّی لغاتی که به صورت فعال در زندگی فرد به کار می‌روند بسیار کمتر از تعداد کلّی کلماتی هستند که در زندگی شخص مورد درک می‌شوند.

این صحبت هیچ ربطی ندارد با زبان‌های خارجی. راجع به این است که مردم چگونه از زبان بومی خود استفاده می‌کنند.

ما فکر می‌کنیم که در زبان بومی شما هزاران لغت وجود دارند که شما از آن‌ها استفاده نمی‌کنید (اما همه‌ی آن‌ها را متوجه می‌شوید). لغات ادبی، لغات رسمی، اصطلاحات پزشکی، عبارات عامیانه و غیره وجود دارند. که متوجه آن‌ها می‌شوید اما مورد استفاده قرارشان نمی‌دهید. اگر کتابی را باز کنید که به زبان مادری‌تان نوشته شده است، مثال‌های زیادی از این کلمات را خواهید دید.

پس دایره واژگان فعال خودتان هم در زبان مادری‌تان به مراتب کوچکتر از دایره‌ی واژگان منفعل‌تان است. و حدس ما اینست که برایتان مهم هم نیست. حدس می‌زنیم نگران تفاوت بین واژگان فعال و منفعل خود دز زبان بومی‌تان نیستید.

اما دارید انگلیسی را به عنوان یک زبان خارجی یاد می‌گیرید و به همه‌ی لغاتی که درک می‌کنید اما هرگز استفاده نمی‌کنید توجه می‌کنید. دورنمای شما به عنوان یک زبان‌آموز باعث می‌شود از این واقعیت حسرت بخورید.

دفعه‌ی بعدی که یک لغت انگلیسی سخت ببینید، لازم نیست نگران باشید که «آیا قادر خواهم بود از این لغت در مکالمه استفاده کنم؟» اگر بتوانید هرچه می‌خواهید را با استفاده از دایره واژگان فعال خود بگویید، باید از انگلیسی خود خوشحال باشید.