آیا یادگیری زبان کودکان خودکار است؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد موضوعی را در آموزش کودکان و خردسالان بیان می کند که بحث برانگیز است. اینکه آیا یادگیری زبان کودکان خودکار است؟ برای نکاتی پیرامون این موضوع مطالب زیر می تواند برایتان مفید باشد.

آیا یادگیری زبان کودکان خودکار است؟
آیا یادگیری زبان کودکان خودکار است؟

اما آیا یادگیری زبان کودکان خودکار است؟

بحث‌های زیادی بر سر بهترین سن برای یادگیری زبان دوم وجود دارد. آیا مسئله هرچه سریع‌تر بهتر است؟ و آیا یادگیری یک زبان دوم توانایی‌های شناختی زبان‌آموزان جوان را افزایش می‌دهد؟ یک تحقیق اخیر که توسط دانشگاه واشنگتن صورت گرفته، نشان داده است که فعالیت مغز مرتبط با یادگیری زبان می‌تواند در سنین پایینی به اندازه‌ی ۱۱ ماه یعنی وقتی کودکان تازه شروع به گفتن اولین کلماتشان می‌کنند، دیده شود. این یعنی حتی شنیدن زبان‌های مختلف در هر روز می‌تواند به آن‌ها برتری فکری بدهد.

مردم در مراحل مختلفی از زندگی‌شان و به دلایلی مختلف شروع به یادگیری یک زبان دوم می‌کنند. بااینحال دنیای چندین فرهنگیِ ما امروزه به این معناست که کودکان از سنین پایین در محاصره‌ی زبان‌های گوناگون هستند. بسیاری از بالغین اعتقاد دارند کودکانی که مرتباٌ در معرض زبانی دیگر قرار می‌گیرند به صورت خودکار شروع به یادگیری آن زبان خواهند کرد چون تصور می‌کنند زبان براحتی جذب مغز آن‌ها می‌شود.

با اینحال به نظر می‌رسد که این همیشه درست نیست. کریستین تابِت که یک معلم است مخصوصاً به کودکان کم سن و سالی علاقه‌مند است که در محیط‌های چند زبانه زندگی‌ می‌کنند. وی کودکانی را دیده است که صرفاً چون در معرض زبان دوم قرار گرفته‌اند در آن موفق به روان صحبت کردن نشده‌اند. وی می‌گوید: «کودکان همیشه وقتی مجبور می‌شوند بین کدها جابجا شوند (زبان‌ها را عوض کنند)عکس‌العمل‌هایی خیلی متفاوت خواهند داشت. من کودکانی را دیده‌ام که از صحبت کردن به زبانی خاص سر باز می‌زنند و کودکان دیگری که با خوشحالی کامل بین چهار یا پنج زبانی که در زندگی روزانه‌ی خود می‌بینند، جابجا می‌شوند.»

پس این مطلب صحیح نیست که هر کودکی به صورت خودکار یک زبان جدید را یاد می‌گیرد صرفاً به این خاطر که با آن محاصره شده است. سیلوانا کورا این نصیحت را دارد که: «اگر فرصت آموزش زبان‌های بیشتر را به فرزندان خود دارید، پس این کار را انجام دهید. البته به درستی و به نوبت هر زبان را در جمله با آن‌ها صحبت کنید- با سادگی اما به درستی. شاید حتی مادر بتواند به یک زبان صحبت کند و پدر به زبان دیگری صحبت نماید.»