الفبای زبان انگلیسی با تلفظ صوتی و ویدیو آموزش

حروف انگلیسی بزرگ و کوچک به همراه تلفظ صوتی

اولین قدم در یادگیری انگلیسی آشنایی با حروف زبان انگلیسی است. یاد گیری صحبت کردن به یک زبان جدید بسیار هیجان‌انگیز است، اما یادگیری نوشتن به آن زبان می‌تواند هیجان انگیزتر باشد و جهان جدیدی را به روی شما باز کند. بنابراین در ادامه با ما همراه باشید تا با نکات و توصیه‌های ضروری برای یادگیری نحوه تسلط بر الفبای انگلیسی آشنا شوید. در این مطلب به همه نکات پیرامون الفبای زبان انگلیسی به همراه تلفظ صوتی و همچنین ویدیو آموزشی آن اشاره می کنیم.

الفبا چیست؟

  • به طور کلی به حروفی که در یک زبان استفاده می‌شوند، الفبا می‌گویند.
  • الفبا دارای یک ترتیب ثابت است و برای نوشتن استفاده می‌شود.
  • نمادهایی که برای نوشتن استفاده می‌شوند حروف نامیده می‌شوند.
  • هرحرف نشان دهنده یک صدا یا واج است که در زبان گفتاری استفاده می‌شود.
  • الفبا با کمک جهت نوشتن استاندارد هر زبان، فاصله‌ها و علائم نگارشی،  کلماتی را تشکیل می‌دهد که افراد می‌توانند به راحتی آن‌ها را بخوانند.
الفبای زبان انگلیسی
الفبای زبان انگلیسی

جدول الفبای انگلیسی

آیا به یادگیری زبان انگلیسی علاقه‌مند هستید؟ بهترین قدم برای شروع، یادگیری الفبای انگلیسی است. سرعت یادگیری تمامی ۲۶ حرف الفبا به زبان مادری شما بستگی دارد. افرادی که زبان اول کشورشان آلمانی، لاتین یا رومی باشد، ممکن است در زمان کمتری زبان انگلیسی را یاد بگیرند. با این حال، مهم نیست که زبان مادری شما چیست، تا زمانی که مرتباً تمرین می‌کنید، می‌توانید به انگلیسی صحبت کنید و آن را بفهمید.

سیستم نوشتاری انگلیسی از الفبای لاتین (الفبای رومی) پیروی می‌کند. الفبای انگلیسی در مجموع ۲۶حرف دارد که از ۲۱ حرف صامت و ۵ مصوت تشکیل شده است. ۵ حرف صدادار o,i,e,a,u هستند. هر حرف دو شکل دارد: «حرف بزرگ» یا “capital” و «حرف کوچک» یا  “small”. از نظر فنی، در زبان انگلیسی از اعراب‌گذاری استفاده نمی‌شود.

برای شنیدن تلفظ صوتی هر حرف، به بعد همین جدول مراجعه کنید

حرف بزرگحرف کوچکتلفظ
Aaa
Bbbee
Cccee
Dddee
Eee
Ffef
Gggee
Hh(h)aitch
Iii
Jjjay
Kkkay
Llel
Mmem
Nnen
Ooo
Pppee
Qqcue
Rrar
Ssess
Tttee
Uuu
Vvvee
Wwdouble-u
Xxex
Yywy
Zzzee/zed
جدول الفبای انگلیسی حروف کوچک و بزرگ

تلفظ صوتی حروف الفبای انگلیسی

A

تلفظ حرف a

B

تلفظ حرف B

C

تلفظ حرف c

D

تلفظ حرف D

E

تلفظ حرف E

F

تلفظ حرف F

G

تلفظ حرف G

H

تلفظ حرف H

I

تلفظ حرف I

J

تلفظ حرف J

K

تلفظ حرف K

L

تلفظ حرف L

M

تلفظ حرف M

N

تلفظ حرف N

O

تلفظ حرف O

P

تلفظ حرف P

Q

تلفظ حرف Q

R

تلفظ حرف R

S

تلفظ حرف S

T

تلفظ حرف T

U

تلفظ حرف U

V

تلفظ حرف V

W

تلفظ حرف W

X

تلفظ حرف X

Y

تلفظ حرف Y

Z

تلفظ حرف Z

چگونه الفبا را یاد بگیریم؟

گوش دادن به حرف زدن افراد انگلیسی‌زبان برای یادگیری تلفظ حروف بسیار مهم است.  به خاطر داشته باشید که فهمیدن مکالمات افراد انگلیسی‌زبان در ابتدا بسیار دشوار خواهد بود.

به شما پیشنهاد می دهیم به عنوان قدم بعدی حتما آموزش اعداد انگلیسی را نیز ببینید و یاد بگیرید

 اگر در زبان انگلیسی مبتدی هستید، به پادکست‌های انگلیسی  که برای آموزش زبان انگلیسی به مبتدیان طراحی شده است، گوش دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا تلفظ صحیح هر حرف را یاد بگیرید. پس از آن می‌توانید سراغ درس‌های پیشرفته‌تر انگلیسی بروید.

شروع کردن با حروف الفبا و سپس به سمت کلمات انگلیسی رفتن، به شما کمک می‌کند تا قدم به قدم پیش بروید و در یادگیری زبان جدید دچار سردرگمی نشوید.  مؤثرترین روش برای یادگیری، انتخاب درس‌هایی است که مهارت‌های نوشتاری، گفتاری و درک ‌زبان را با هم آموزش می‌دهند.

هنگامی که به الفبای انگلیسی تسلط پیدا کردید، زمینه یادگیری درس‌های پیشرفته‌تر را ایجاد خواهید کرد. از یک دیکشنری انگلیسی برای ساختن و یادگیری واژگان استفاده کنید، به پادکست‌ها گوش دهید تا لهجه‌های انگلیسی را یاد بگیرید و از مسیر یادگیری پرمخاطب ترین زبان در جهان لذت ببرید. یادگیری نحوه صحبت کردن و فهمیدن انگلیسی فرصت‌های زیادی را برای شما ایجاد خواهد کرد و تجربیات زندگی شما را افزایش خواهد داد.

چرا یادگیری الفبای انگلیسی مهم است؟

الفبای یک زبان، واحدهای سازنده آن زبان است. بنابراین تلاش برای یادگیری نوشتن به زبان انگلیسی بدون یادگیری الفبای زبان انگلیسی، مانند تلاش برای ساختن یک خانه آجری بدون استفاده از هیچ آجری است! در این حالت رسیدن به نتیجه مطلوب کاملاً غیرممکن است. در نتیجه گول حرف‌ها و تبلیغات آموزشگاه‌های زبان و روش‌هایی که سعی می‌کنند چیز دیگری به شما بگویند را نخورید، زیرا بعدا پشیمان خواهید شد.

وقتی به مرور بتوانید نشانه‌ها و کلمات را بشناسید، این پیشرفت باعث تشویق و افزایش انگیزه شما برای یادگیری سریع‌ترخواهد شد. حتی یادگیری اصول الفبا به تنهایی به شما این امکان را می‌دهد که کلمات ساده انگلیسی را تشخیص بدهید و از این بابت احساس بسیار خوبی خواهید داشت!

علاوه بر این، یادگیری الفبا به تلفظ صحیح کلمات نیز کمک می‌کند؛ زیرا با یادگیری  حروفِ هر زبانی، ظرایف و پیچیدگی‌هایی که معمولا در هنگام گوش دادن به کلمات آشکار نمی‌شوند را کشف خواهید کرد.

مهم نیست که تسلط کامل بر الفبای انگلیسی چقدر طول بکشد، در هر صورت  شروعی قوی برای یادگیری نحوه نوشتن و خواندن به زبان جدید است و زمینه محکمی برای یادگیری مهارت‌های زبانی دیگر خواهد بود.

حقایق و نکات جالب درمورد الفبای انگلیسی

۱٫ کلمه alphabet، از نام دو حرف اول الفبای یونانی یعنی alpha و beta  گرفته شده است که این دو حرف  یونانی نیز مشتقاتی از aleph و bet فنیقی هستند.

 2. پرکاربردترین حرف الفبای انگلیسی E است.

 3. 26 حرفِ الفبای انگلیسی، بیش از ۴۰ صدای متفاوت را تولید می‌کنند. از آن‌جا که صداها بسیار بیشتر از حروف هستند، بسیاری از حروف تلفظ‌های مختلفی دارند. به عنوان مثال: صدای “C” در “cool” ، با صدای “C” در “city” متفاوت است.

 4. نقطه‌ی روی حرف “i ” title نام دارد.

 5. کم‌استفاده‌ترین حرف در زبان انگلیسی حرف “Z” است.

 6. حدود ۱۰۰ زبان در دنیا از الفبای انگلیسی استفاده می‌کنند که این باعث می‌شود الفبای انگلیسی یکی از پرکاربردترین الفباها در جهان باشد. اگرچه در برخی از زبان‌ها تعداد حروف کمی بیشتر و در برخی دیگر تعداد کمی کمتر است، اما همه آن‌ها ۲۳ حرف اصلیِ الفبای لاتین را دارند.

 7. متداول‌ترین و پرکاربردترین کلمه در زبان انگلیسی “THE” است.

 8. طولانی‌ترین کلمه در انگلیسی که از حرف “E” در آن استفاده نشده است، “floccinaucinihilipilification” است.

 9. جمله‌ای که تمام ۲۶ حرف الفبای انگلیسی را داشته باشد pangram نامیده می‌شود. یکی از پانگرام‌های معروف، این جمله است:

 “The quick brown fox jumps over the lazy dog.

البته مثال‌های کوتاه‌تری نیز وجود دارد مانند:

 “Pack my box with five dozen liquor jugs.”

تاریخچه حروف الفبای انگلیسی

احتمالاً شما جزو افرادی باشید که الفبای زبان انگلیسی را در کودکی یاد گرفته‌اند.  شاید هم والدینتان به شما یاد داده باشند که«شعر الفبا» را بخوانید. در این صورت احتمالاً زمانی که به سن پیش‌دبستانی رسیدید، الفبای انگلیسی را بیشتر یاد گرفتید و می‌توانستید برخی از کلمات ساده را بسازید. وقتی مدرسه را شروع کردید، یک بار دیگر با الفبای انگلیسی آشنا شدید و با ترکیب کردن حروف، کلمات بیشتری را یاد گرفتید.

از آن‌جایی که خیلی وقت است که شما یادگیری الفبای انگلیسی را شروع کرده‌اید، طبیعی است که علاقه‌ای به دانستن تاریخچه آن و داستان‌های مربوط به شکل‌گیری هر حرف نداشته باشید.

جالب است بدانید که الفبای مدرنِ ۲۶ حرفی، در قرن شانزدهم تشکیل شد. الفبای انگلیسی تحت تأثیر خط سامی، فنیقی، یونانی و رومی توسعه یافت. دانستن نحوه تشکیل هر حرف می‌تواند برای شما بسیار جالب باشد.پس در ادامه با ما همراه باشید.

حرف A

 این حرف در سال ۱۸۰۰ به وجود آمد و شکل اصلی آن وارونه بود. به دلیل وارونه بودن، شبیه سر یک حیوان  شاخ ‌دار یا شاخ گوزن به نظر می‌رسید. شکل آن منطقی به نظر می‌رسید! زیرا در سامی باستان، معنی این حرف «گاو» بود.

حرف B

 شکل اصلی این حرف از خط هیروگلیف مصری گرفته شد و شبیه حرفی بود که روی شکم دراز کشیده است. شکل اولیه آن شبیه خانه‌ای با در، سقف و اتاق بود.  این حرف در ۴۰۰۰ سال پیش، نماد «پناهگاه» بود.

حرف C

این حرف از فنیقی‌ها گرفته شده است. شکل آن مانند «بومرنگ» یا «چوب شکار» بود. یونانی‌ها به آن “gamma” می‌گفتند و جهت آن را از سمت چپ به سمت راست تغییر دادند. ایتالیایی‌ها نیز به آن شکل هلالی بهتری دادند.

حرف D

“Dalet”  نامی بود که فنیقی ها در ۸۰۰ سال قبل از میلاد به حرف “D ” دادند. این حرف در قدیم شبیه به یک مثلث رو به سمت چپ به نظر می‌رسید. معنای اصلی این حرف «در» بود. وقتی یونانی‌ها الفبا را نام‌گذاری کردند، نام این حرف را “delta” گذاشتند. بعدها این حرف برعکس شد و رومی‌ها به آن شکل نیم‌دایره‌ دادند.

حرف E

حدود ۳۸۰۰ سال پیش، حرف “E” در زبان سامی، “H” تلفظ می‌شد. این حرف شبیه یک انسان ایستاده با دو دست و یک پا به نظر می‌رسید. در ۷۰۰ سال قبل از میلاد، گیک‌ها شکل آن را عوض کردند و صدای آن را بهee” ” تغییر دادند.

حرف F

حرف “F” از الفبای فنیقی‌ها گرفته شده‌است و در قدیم به حرفY” ” شباهت داشت. در آن زمان صدایی شبیه به “waw” داشت. یونانی‌های باستان نام آن را  ‘digamma” گذاشتند و شکل آن را کج کردند و به آن شکل امروزی‌اش را دادند. رومی‌ها با دادن شکل هندسی‌تر به آن جلوه بهتری دادند و صدای آن را به fff” ” تغییر دادند.

حرف G

حرف “G” از ” zeta” یونانیان گرفته شده است. این حرف در قدیم شبیه حرفI” ” به نظر می‌رسید، اما تلفظ آن صدایzzz” ” را تولید می‌کرد.  رومی‌ها در ۲۵۰ سال قبل از میلاد، شکل آن را تغییر دادند و به آن صدایg” ” دادند.  در آن زمان الفبای لاتین صدای “Z ” نداشت. به مرور خطوط مستقیم این حرف منحنی شدند و به شکل هلالی امروزی درآمدند.

حرف H

این حرف از زبان مصری آمده و نماد «حصار» بود. در آن زمان، هنگام  تلفظ این حرف، صدایی نفس‌گیر تولید می‌شد. پس دانشمندان قدیمی به این فکر ‌کردند که حرف مهمی نیست و در نهایت محققان انگلیسی و لاتین حرف “H ” را در سال ۵۰۰ بعد از میلاد از الفبای انگلیسی حذف کردند.

حرف I

حرف “I” در ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد،yod” ” نامیده می‌شد و به معنی «دست و بازو» بود. یونانیان آن را ” “iotaنامیدند و شکل آن را عمودی کردند. پس از طی کردن مسیر تکامل، حدود ۷۰۰ سال قبل از میلاد، این حرف به یک خط مستقیم تبدیل شد.

حرف J

 حرف I  در زمان های قدیم صدای J  می‌داد اما در قرن پانزدهم شکل جدید آن از الفبای اسپانیایی گرفته شد و به حالت امروزی درآمد. این حرف از سال ۱۶۴۰ به ‌بعد مورد استفاده قرار گرفت.

حرف K

حرف “K ” یک حرف قدیمی است و از هیروگلیف مصری آمده است. در زبان سامی به آن “kaph” می‌گفتند که به معنی «کف دست» بود. یونانیان در ۸۰۰ قبل از میلاد، نام آن را به ” kappa’” تغییر دادند و جهت آن را به سمت راست چرخاندند.

حرف L

در زمان سامی باستان، حرف “L ” برعکس بود و مانند یک قلاب به نظر می‌رسید. این حرف  قبلاًEl” ” نامیده می‌شد که به معنای «خدا» بود. فنیقی‌ها جهت آن را وارانه کردند و قلاب را به سمت چپ چرخاندند. آن‌ها قلاب را کمی صاف کردند و نام آن را به ” lamed” که lah-med”” تلفظ می‌شد، تغییر دادند. یونانیان آن را “lambda’” نامیدند و آن را به سمت راست چرخاندند. ظاهر نهایی حرف “L ” که خطوط صاف و زاویه قائم دارد و امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد، در زمان رومیان شکل گرفت.

حرف M

منشأ حرفM” ” خطوط عمودی موج‌دار با پنج قله بود که برای مصریان نماد «آب» به حساب می‌آمد. در سال ۱۸۰۰ قبل از میلاد سامیان خطوط را به سه موج کاهش دادند و فنیقی‌ها نیز یک موج دیگر را حذف کردند. در ۸۰۰ سال قبل از میلاد، قله‌ها به شکل زیگزاگ درآمدند و به صورت افقی چرخانده شدند تا اینکه حرف M” ” امروزی شکیل شد.

حرف N

یکی دیگر از نمادهای مصری حرف “N” بود که  شبیه یک موج کوچک در بالای یک موج بزرگ‌تر بود و نماد مار کبری یا مار بود.  سامیان باستان به آن صدای “n” داده بودند و برای آن‌ها نماد «ماهی» بود. در ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد به یک موج تبدیل شد و یونانیان آن را ” nu” نامیدند.

حرف O

حرف “O ” نیز از زبان مصری گرفته شده است. در مصری ” eye” (چشم)و در سامی ” “ayinنامیده می‌شد. فنیقی‌ها بیشترِ خطوط هیروگلیف این حرف را کاهش دادند و فقط طرح کلی مردمک چشم را باقی گذاشتند.

حرف P

در زبان سامی باستان، حرف “P” امروزی شبیه “V” معکوس بود و “pe”که به معنای «دهان» بود تلفظ می‌شد. فنیقی‌ها قسمت بالای آن را به شکل قلاب مورب درآوردند. در سال ۲۰۰ قبل از میلاد، رومی‌ها آن را به سمت راست چرخانده و حلقه را بستند و”P” امروزی را به وجود آوردند.

حرف Q

صدای حرف “Q” چیزی شبیه به “qoph’” بود که به معنی توپ پشمی یا میمون است. در قدیم به صورت دایره‌ای نوشته می‌شد که یک خط عمودی از آن عبور می‌کند. برای نخستین بار در کتیبه‌های رومی مربوط به سال ۵۲۰ قبل از میلاد، این حرف به شکلی که امروز می‌شناسیم دیده شد.

حرف R

سامیان حرف “R” را شبیه به نیم‌رخِ رو به سمت چپِ یک انسان می‌نوشتند و resh”” که به معنای «سر» بود تلفظ می‌شد. رومی‌ها آن را به سمت راست چرخانده و یک پای مورب به آن اضافه کردند.

حرف S

حرف “S” مانند یک “W ” موج‌دار و به طور افقی نوشته می‌شد. این حرف نماد کمانِ کماندار بود. فنیقی‌ها شکل آن را زاویه‌دار کردند و نام ” “shinرا به آن دادند که به معنی «دندان» بود. رومی‌ها آن را به حالت عمودی برگرداندند و آن را ” “sigmaنامیدند. در واقع رومی‌ها این حرف را به شکلی که امروزه دارد درآوردند.

حرف T

سامیان باستان از شکل کوچک حرف “T” امروزی استفاده می‌کردند. فنیقی‌ها به این حرف  “taw”می‌گفتند که صدایی شبیه  tee”” داشت. یونانیان به آن “tau” می گفتند. آن‌ها صلیب را به بالای این حرف اضافه کردند تا آن را از حرفX”” متایز کنند.

حرف U

حرف “U” در ابتدا، یعنی در ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد، بهY” ” شبیه بود. در آن زمان به آن waw” ” می‌‌گفتند که به معنی «میخ» بود. یونانیان به این حرف upsilon”” می‌گفتند.

حرف V

رومی ها از “V” و “U” به جای یکدیگر استفاده می‌کردند. این دو حرف تقریباً در سال ۱۴۰۰ از هم جدا شدند.

حرف W

حرف “W” در قرون وسطی به وجود آمد. کاتبان شارلمانی دو “U” را در کنار هم می‌نوشتند و با استفاده از فاصله آن‌ها را از هم جدا می‌کردند. در آن زمان صدای آن به “v” شبیه بود. این حرف برای نخستین بار در سال ۱۷۰۰ به شکل  “W” چاپ شد.

حرف X

حرف “ksi” در یونان باستان به “X” شبیه بود. شکل کوچک حرف “X” در دست‌نوشته‌های مربوط به قرون وسطی دیده می‌شود. چاپگرهای ایتالیایی نیز در اواخر قرن پانزدهم از شکل کوچک حرف X” ” استفاده می‌کردند.

حرف Y

رومی‌ها در سال ۱۰۰ بعد از میلاد حرف “Y ” را با نام “upsilon” به الفبا اضافه کردند.

حرف Z

فینیقی‌ها حرفی به نام “zayin” داشتند که به معنای «تبر» بود. این حرف در ابتدا شبیه به حرف ” “Iبود که در بالا و پایین آن خطوطی قرار داشت. حدود ۸۰۰ سال قبل از میلاد، یونانیان آن را “zeta” نامیدند و به آن صدایdz” ” دادند. تا چندین قرن بعد، یعنی تا زمان ورود فرانسوی‌های نورمن که کلمات‌شان به صدایZ” ” نیاز داشت، از این حرف استفاده‌ای نمی‌شد.


سوالات متداول

الفبای زبان انگلیسی چند حرف دارد؟

زبان انگلیسی دارای ۲۶ حرف می باشد. برای دیدن حروف کوچک و بزرگ انگلیسی و تلفظ آنها به این مطلب مراجعه کنید.

پرکاربرد ترین حرف زبان انگلیسی چه حرفی است؟

حرف E پرکاربردترین حرف زبان انگلیسی است. برای دیدن کم کاربردترین حرف زبان انگلیسی همین مطلب سایت را ببینید.