ادبیات زبان انگلیسی

ادبیات زبان انگلیسی

وقتی صحبت از ادبیات زبان انگلیسی می شود باید توجه داشت که فقط نباید به انگلیس یا بریتانیا توجه داشت بلکه دایره ای بسیار گسترده تر در ادبیات زبان انگلیسی قرار می گیرند. افراد و نویسندگان بزرگی همچون شکسپیر با شاهکارهای خود توانسته اند اعتبار زیادی به ادبیات زبان انگلیسی ببخشند. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این مقاله سعی می کند مقدمه ای به ادبیات زبان انگلیسی بزند تا بتوانید بیشتر با آن آشنا شوید.

ادبیات زبان انگلیسی از نظر جغرافیایی شامل کشورهای اسکاتلند ، ولز ، ایرلند و بریتانیا می باشد. از نظر زمانی می توان شروع درخشش ادبیات زبان انگلیسی در قرن ۱۱ پس از میلاد و با افسانه beowulf دانست. این اثر معروف ترین اثر در ادبیات کهن زبان انگلیسی می باشد.

در دوران ویکتوریا که بین سال ۱۸۳۷ تا ۱۹۰۱ می باشد دوره جدیدی در ادبیات زبان انگلیسی به وجود آمد که  رمان نقش اول این دوره را به عهده داشت. چارلز دیکنز لی مشورترین رمان نویس در این بخش می باشد اما افراد دیگری همچون THOMAS HARDY  ، HENRY JAMES , WALT WHITMAN کسانی بودند که در آمریکا و کشورهای دیگر انگلیسی زبان رمان نویسی را به قله های مقبولیت  رساندند.

یکی دیگر از افرادی که در دوره مدرنیزم ادبیات زبان انگلیسی بسیار تاثیر گذار بوده است را می توان آرتور کنان دویلز ARTHUR CANON DOYLS  دانست که با خلق سری داستان های پلیسی شرلوک هلمز کتاب های پر فروشی را ارائه داد. این نویسنده اسکاتلندی که پدر و مادری ایرلندی داشت با نوشتن ۴ رمان و ۵۶ داستان کوتاه به تنهایی از نویسندگان بسیار پرکار در دوه جدید زبان انگلیسی می باشد.

داستان های کودکانه ادبیات زبان انگلیسی نیز در این دوره رشد خوبی داشت و از کار های اشخاصی همچون LEWIS CARROLL  که خالق اثر آلیس در سرزمین عجایب بود توانست در ادبیات بین المللی نیز تاثیر گذار باشد.

افراد دیگری نیز در ادبیات زبان انگلیسی بوده اند که با گرفتن جایزه نوبل از آنها تقدیر شد. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به برخی از این افراد در زیر اشاره می کند.

Rudyard KIPLING

George Bernard Shaw

John Glasworthy

T.S. Eliot

Winston Churchill

Ernest Hemingway

William Golding

Derek Walcott