استراتژی های ریدینگ زبان انگلیسی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به برخی از استراتژی های ریدینگ زبان انگلیسی اشاره می کند که می توانید برای فهمیدن و درک بهتر متن های انگلیسی بهترین نتیجه را بگیرید. پس با ما همراه باشید.

استراتژی های ریدینگ زبان انگلیسی

استراتژی های ریدینگ زبان انگلیسی

به استراتژی های ریدینگ زبان انگلیسی توجه کنید:

ریدینگ یک قسمت مهم از یادگیری زبان انگلیسی است، اما برای خیلی از شاگردان سخت است. این مجموعه از نکات به شما کمک خواهد کرد تا ریدینگ را با مهارت هایی که در زبان خود استفاده می کنید، تقویت کنید.

نکته ی ۱: برای مفهوم تصلی متن بخوانید

Gist= ایده های اصلی

متن را برای دفعه ی اول بخوانید. توقف نکنید. برای فهم ایده های اصلی بخوانید، و به دنبال معنای لغات جدید نباشید. شما شگفت زده خواهید شد که می توانید معمولاً ایده ی کلیِ داستان را بفهمید.

نکته ی ۲: از بافت یا Context استفاده کنید

بافت به لغات و موقعیت هایی گفته می شود که در اطراف لغتی هستند که شما متوجه نمی شوید.

به مثال توجه کنید:

I went to the shlumping to buy some chitla for dinner.

لغت ‘schlumping’ چیست؟ – باید یک مغازه باشد چون شما چیزی را از آن جا می خرید.

لغت ‘chitia’ چیست؟ – باید غذا باشد چون شما می خواهید آن را برای شام بخورید.

نکته ی ۳: از زبان خود استفاده کنید

یکی از بهترین نکات برای تقویت ریدینگ فکر کردن درباره ی این است که شما چه طور به زبان خود می خوانید. با فکر کردن درباره ی این شروع کنید که شما چه طور اسناد مختلف را می خوانید. شما چه طور روزنامه می خوانید؟ شما چه طور رمان می خوانید؟ شما چه طور برنامه های قطار را می خوانید؟ و غیره. زمان گذاشتن برای تفکر درباره ی این در فراهم آوردن سرنخ برای شما درباره ی چگونگی خواندن به انگلیسی کمک خواهد کرد – حتی اگر شما همه ی‌ لغات را بلد نباشید.

از خود این سؤال را بپرسید: آیا من وقتی برنامه‌ای زمانی، خلاصه یا سایر اسناد را می‌خوانم همه ی لغات موجود در زبان شما را مطالعه می‌کنم؟

پاسخ به احتمال بسیار زیاد این خواهد بود: خیر!

خواندن در انگلیسی مانند خواندن در زبان بومی خودتان است. این یعنی همیشه لازم نیست که تک تک لغات انگلیسی را مطالعه کنید. به یاد داشته باشید که مهارت‌های ریدینگ در زبان بومی‌تان و انگلیسی اساسا! یکسان هستند.

نکته ی ۴: مهارت های ریدینگ مختلف را متوجه شوید

در این جا دوره ای سریع از چهار نوع مهارت ریدینگِ مورد استفاده در هر زبان آورده شده است:

سریع خواندن – برای فهمیدن “جان کلام” یا ایده اصلی استفاده می شود

مرور اجمالی – برای یافتن یک قسمت مخصوص از اطلاعات استفاده می شود

خواندن گسترده – برای لذت و فهم عمومی استفاده می شود

خواندن فشرده – خواندن دقیق برای فهمِ همراه با جزئیات

سریع خواندن

سریع خواندن برای حصول سریع مهمترین اطلاعات یا جان کلام به کار می‌رود. چشمتان را سریع از روی متن بگذرانید و به اطلاعات مهم توجه کنید. از سریع‌خوانی برای بالا بردن سرعت در یک موقعیت کاری استفاده کنید. در این شیوه مهم نیست که معنای هر لغت را درک کنید.

مثال‌هایی برای سریع‌خوانی:

 • روزنامه (اطلاع سریع از اخبار روز)
 • مجلات (انتخاب سریع مقاله‌ای که می‌خواهید به صورت جزئی‌تر بخوانید)
 • بروشورهای کاری و مسافرتی (کسب سریع اطلاعات)

مرور اجمالی

مرور اجمالی برای پیدا کردن قسمت معینی از اطلاعات به کار می‌رود. چشم خود را روی متن برای یافتن تکه اطلاعاتی که می‌خواهید بگردانید. از مرور اجمالی در برنامه‌های زمانی، برنامه‌ی قرارهای ملاقات و غیره استفاده کنید تا جزئیات معیّنی را لازم دارید پیدا کنید. اگر به هنگام مرور اجمالی لغات یا عباراتی را می‌بینید که متوجه معنای‌شان نمی‌شوید، نگران نباشید.

مثال‌های مرور اجمالی:

 • قسمت مربوط به پخش برنامه های تلویزیونی در روزنامه.
 • برنامه ی حزکت قطار یا هواپیما
 • راهنمای برگزاری کنفرانس

دروس با تمرکز روی مهارتهای ریدینگ مرتبط با مرور اجمالی می‌توانند برای تمرین این مهارت ها به شما کمک کنند.

خواندن گسترده

از خواندن گسترده برای دریافت یک فهم کلی از موضوع استفاده می شود و شامل خواندن متون طولانی تر به منظور لذت و همچنین کتاب های تجاری است. از مهارت های خواندن گسترده استفاده کنید تا دانش کلی خود از فرایندهای تجاری را تقویت کنید. اگر همه ی لغات را متوجه نمی شوید، نگران نباشید.

مثال های خواندن گسترده:

 • کتاب جدیدترین استراتژی بازاریابی
 • یک رمان که قبل از خواب می خوانید
 • مقالات مجله که مورد علاقه تان هستند

این درس که روی تقویت لغات از طریق خواندن گسترده تمرکز می کند، می تواند در عملی کردن این مهارت ها کمک کننده باشد‌.

خواندن فشرده

خواندن فشرده برای متون کوتاه تر استفاده می شود تا اطلاعات مخصوصی را استخراج کند. این شامل خواندن خیلی دقیق به منظور دریافت جزئیات است. از مهارت های خواندن فشرده استفاده کنید تا جزئیاتِ موقعیتی مخصوص را فراگیرید. در این حالت، مهم است که شما همه ی لغات، اعداد یا واقعیت ها را متوجه شوید‌.

مثال های خواندن فشرده:

 • گزارش دفترداری
 • ادعای بیمه
 • یک قرارداد
مقالات مرتبط

آموزش گرامر زبان انگلیسی subject verb agreement

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این مطلب به یکی از مباحث مهم گرامری اشاره می کند. در این آموزش گرامر زبان انگلیسی subject verb agreement اشاره می کنیم و نکات مرتبط با آن ر با مثال های فراوان برایتان بیان می کنیم. پس با ما همراه باشید. اصل اساسی: فاعل های مفرد افعال مفرد لازم دارند؛ فاعل های جمع افعال […]

آزمون های مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های خارجی

به یک سوال عمومی در حوزه ادامه تحصیل در دانشگاه های خارجی می پردارد. آزمون های مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های خارجی چه آزمون هایی هستند و باید کدام یک را برای کدام کشور ها انتخاب کرد. پس با ما همراه باشید. آزمون های مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های خارجی را بیشتر بشناسیم: GMAT برنامه های […]

حروف اضافه زبان انگلیسی برای مکان On,at,in,to

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این مطلب آموزش زبان انگلیسی به حروف اضافه زبان انگلیسی برای مکان On,at,in,to اشاره می کند که استفاده از آنها کمی می تواند مشکل ساز باشد. پس با ما همراه باشید. به حروف اضافه زبان انگلیسی برای مکان On,at,in,to توجه کنید: At، In، On و to هم به عنوان حروف اضافه‌ی زمان و هم به […]

اشتباهات رایج مربوط به جمله در زبان انگلیسی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به اشتباهات رایج مربوط به جمله در زبان انگلیسی اشاره می کند و شما را با برخی از متدوال ترین اشتباهاتی آشنا می کند که شاید در آموزش زبان انگلیسی به آنها کمتر توجه می شود. پس با ما همراه باشید. به اشتباهات رایج مربوط به جمله در زبان انگلیسی توجه کنید: ۱- زمان اشتباه استفاده […]

اشتباهات رایج در Writing زبان انگلیسی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به اشتباهات رایج در Writing زبان انگلیسی اشاره می کند و آنها را برای زبان آموزانی که نیاز به پشرفت مهارت های نوشتاری خود در زبان انگلیسی دارند بیشتر شرح می دهد. پس با ما همراه باشید. به اشتباهات رایج در Writing زبان انگلیسی توجه کنید: اشتباهات مخصوصی وجود دارد که تقریباً همه ی زبان آموزان […]

پادکست های آموزش زبان انگلیسی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این مطلب آموزش زبان انگلیسی به یکی از کاربردی ترین منابع آموزش زبان انگلیسی یعنی پادکست های آموزش زبان انگلیسی اشاره کند. پس به این سایت های رایگان و منابع صوتی آنها بروید و حتما از آ«ها به خوبی استفاده کنید. به پادکست های آموزش زبان انگلیسی توجه کنید: پادکست امکان انتشار برنامه های صوتی […]

کپی رایت © 1388-1392 ایران آکسفورد. تمام حقوق محفوظ است. طراحی سایت برگ