زبان اسپرانتو

زبان اسپرانتو
تا حالا شنیده اید که یک زبان ساخته دست انسان باشد یا به اصطلاح مصنوعی باشد. زبان اسپرانتو ( همانند زبان زرگری ایرانی ها !!! ) همین وضعیت را دارد. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این بخش به معرفی زبان اسپرانتو Esperanto می کند.

زبان اسپرانتو
زبان اسپرانتو

زبان اسپرانتو در سال ۱۸۸۷ توسط دکتر Lazarus Zamenhof که با اسم مستعار Esperanto خود را معرفی کرده بود ساخته شد. این شخص لهستانی در شهر Bialystok لهستان زندگی می کرد که افرادی از کشور های مختلف با زبان های مختلفی همانند روسی ، لیتوانی ، آلمانی ، لهستانی و … زندگی می کردند. دکتر لازاروس معتقد بسیاری از سو تفاهمات فرهنگی بین افراد مختلف از زبان آنها نشات می گیرد. این دکتر خوش فکر در سال ۱۸۸۷، ۹۲۰ ریشه کلمه را معرفی کرد که تنها با ۱۶ قانون بنیادین که به Fundemantal Gramatiko معروف بود می توانست ده ها هزار کلمه را ایجاد کند. هر چند در جریان تکامل تغییراتی به این زبان نیز وارد شد.
زبان اسپرانتو تنها زبان ساخته شده به دست بشر است که محبوبیت بسیار زیادی را کسب کرده است. هر چند تمامی زبان ها به وسیله انسان ها پدید آمده اما روند تاریخی بسیار طولانی برای ایجاد یک زبان لازم است اما زبان اسپرانتو یک نوع اختراع است و سعی کرده تا حد ممکن یادگیری زبان اسپرانتو را آسان سازد. اکثر ریشه های کلمات زبان Esperanto از لاتین گرفته شده است اما نقش اصلی را پیشوند ها و پسوند هایی دارند که به یک کلمه وصل می شود.
در دنیای امروز زبان اسپرانتو حدود ۱۰۰۰ نفر گوینده به عنوان زبان مادری دارد که از بدو تولد به زبان اسپرانتو آشنا شده اند ، حدود ۱۰۰۰۰ نفر در جهان این زبان را به خوبی صحبت می کنند ، ۱۰۰۰۰۰ نفر فعالان از آن استفاده می کنند و ۱۰۰۰۰۰۰ نفر اسپرانتو را تا حد زیادی متوجه می شوند و ۱۰۰۰۰۰۰۰ میلیون نفر تا حدی به آموزش زبان اسپرانتو پرداخته اند.
در زبان اسپرانتو سعی شده تا جای ممکن سادگی وجود داشته باشد و بین المللی باشد و هیچ حس نژاد پرستی در پشت زبان وجود نداشته باشد. آموزش زبان اسپرانتو هر چند نتوانست به اهداف خود برسد اما توانست خود را به عنوان پر مخاطب ترین زبان ساختگی دنیا نشان دهد و تا آنجا پیش رفت که همانطور که در عکس بالا می بینید پرچم این زبان هم در دنیا ایجاد شد.