بهانه دیگر کافی است! چگونه شروع به یادگیری یک زبان کنیم؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد می داند بسیاری از شما دوست دارید یک زبان را شروع کنید ولی همیشه مشکلی را در پیش روی خود می بینید. اما بهانه دیگر کافی است! چگونه شروع به یادگیری یک زبان کنیم؟  امروز نظرات یک کارشناس آموزش زبان را بیان می کنیم تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید.

بهانه دیگر کافی است! چگونه شروع به یادگیری یک زبان کنیم؟
بهانه دیگر کافی است! چگونه شروع به یادگیری یک زبان کنیم؟

پس بهانه دیگر کافی است! چگونه شروع به یادگیری یک زبان کنیم؟

چه چیزی مانع صحبت کردن شما به زبانی دیگر می‌شود؟

شاید به خود می‌گویید:

  • من در یادگیری زبان خوب نیستم. من در مدرسه‌ی زبان شکست خوردم.
  • این زبان در آغاز خوب بود اما حالا خیلی مشکل است.
  • پول کافی برای مسافرت به دور دنیاز و یادگیری مناسب این زبان ندارم.
  • خیلی پیر هستم که بخواهم زبانی را یاد بگیرم.
  • هیچ فایده‌ای در یادگیری زبان نیست چون افراد زیادی انگلیسی صحبت می‌کنند.

آیا هیچ کدام از این‌ها آشنا هستند؟

بیایید به یکسری از اتین بهانه‌های به صورت عمقی نگاهی کنیم تا بتوانید موانع یادگیری زبان را در هم شکسته و سوار بر یادگیری زبان شوید.

  • من در زبان‌های تدریس شده‌ی مدرسه‌ خوب نبودم، پس مناسب یادگیری زبان نیستم.

این مورد را زیاد می‌شنوم. شما سال‌ها زبانی را در مدرسه خوانده‌اید و هیچ‌گاه نمرات خوب از آن نگرفته‌اید. یا ساید هم نمره‌ی بیست گرفتید اما وقتی نوبت استفاده از آن زبان در دنیای واقعی شد به حدی بد عمل کردید که باعث تعجب خود شدید. در هر صورت باعث قانع شدنتان گشت که دستیابی به روانی در زبان تقدیر شما نیست و همین باعث شد نسبت به شکست ظاهری‌تان احساس بهتری داشته باشید.

دقیقاً همین قضیه برای من در مدرسه رخ داد و همین حرف را به خودم زدم.

تصمیم گرفتم خودم را برای چهار سال قانع کنم که آن‌چه برای یادگیری زبان خارجی لازم هست را ندارم. حقیقت اینست که تما چیزی که نیاز داشتم این بود که به زبان از زاویه‌ای دیگر نگاه کنم. به محض اینکه راهی پیدا کردم که برایم عملی بود، متوجه شدم که نمراتم در مدرسه به هیچ وجه ربطی به توانایی و عشق من در یادگیری زبان‌های دیگر ندارد.

صرفنظر از موضوع، هیچ‌گاه نباید از عملکردتان در مدرسه به عنوان پیش‌بین موفقیت یا شکست آینده‌ی خود استفاده کنید.

  • زبانی که من یاد می‌گیرم خیلی سخت است.

آیا تا به‌حال در یادگیری زبان با تأخیر روبرو شده‌اید و احساس کرده‌اید که زبانی که انتخاب نموده‌اید بیش از حد مشکل است؟

برای همه‌ی ما این اتفاق می‌افتد.

در طول سالیان کشف کردم که سختی یک زبان صرفاً در چشم ناظر است. اگر آماده‌ی تسلیم شدن در برابر یک زبان هستید، احتمال دارد که برای کار بعدی هم عمل مشابه را داشته باشید حتی اگر فرضاً راحت‌تر باشد. به این خاطر است که برای هر مشخصه‌ی نسبتاً ساده‌ی زبان می‌توانید یک مشخصه‌ی نسبتاً سخت دیگر بیابید. سطح سختی در نهایت بین زبان‌ها متعادل می‌شود بنابراین ادراک شما از زبان انتخابی با عنوان «بسیار سخت» واقعاً بیش از آن‌که به سختی واقعی زبان مرتبط باشد، به رفتار منتهی می‌شود.

سعی کنید که روی جنبه‌های راحت زبان انتخابی خود تمرکز کنید تا انگیزه‌ی خود را تقویت کنید. آیا زبان مجارستانی برای شما سخت است؟ بسیار خب، حداقل مثل زبان ماندارین آن همه آهنگ و کاراکتر ندارد! آیا در حال مطالعه‌ی زبان ماندارین هستید و برایتان سخت است؟ خب حداقل لازم نیست شما هرگز با همه‌ی آن موارد اسمی مثل زبان روسی که هفت تا دارد سر و کار داشته باشید!

  • خیلی پیر هستم که بخواهم زبانی را یاد بگیرم.

دروغ‌های بیشتر! اگر زنده هستید و به قدری هشیار می‌باشید که این جمله را بخوانید پس برای یادگیری زبان خیلی پیر نیستید.

یک افسانه‌ی متداول وجود دارد که کودکان در یادگیری زبان از بزرگسالان بهتر هستند که چرندی بیش نیست. وقتی تحقیق دیگری با اطلاعات مخالف تحقیق قبل پیش می‌آید عقیده‌ی عمومی بر اساس یک تحقیق ناقص اما محبوب  به راحتی تغییر می‌کند، سپس همگی فقط بی‌چون و چرا نتیجه را قبول می‌کنند و هرگز اعتبار آن را زیر سوال نمی برند.

ممکن است سال‌ها یا حتی دهه‌ها زمان لازم باشد تا ضرر چنین مطالعاتی معکوس شود.

این افسانه‌ی قدیمی و رنگ و رو رفته درباره‌ی کودکان و زبان از هرجا هم که آمده باشد، ما بالاخره شاهد تحقیقی مدرن و اثبات‌پذیر هستیم که ثابت می‌کند افراد بالغ در یادگیری عملاً بهتر از کودکان هستند.

البته من نیاز به دیدن این تحقیق نداشتم تا بدانم که این حرف دست است. بزرگسالان از جمله من در هر سنی دائماً ثابت می‌کنند که می‌توانند در یادگیری زبان موفق باشند، لذا شما هم می‌توانید!

تنها به اطراف خود و تمام موفقیت‌هایی که زبان‌آموزان بزرگسال داشته‌اند نگاه بیندازید و از آن‌ها الهام بگیرید.

  • من پول کافی برای یادگیری زبان را ندارم

آیا شما پول کافی برای پرداخت مخارج ارتباط اینترنتی را دارید؟ پس شما پول کافی برای یادگیری زبان دارید.

سایت‌های تبادل زبان مثل italki رایگان هستند. Omniglot سایتی رایگان است که لیستی از عباراتی مفید برای هر زبانی که فکرش را بکنید، دارد. اپلیکیشن های خود آموز مثل Duolingo رایگان هستند. صدها پادکست رایگان برای عملا هر زبانی که شما می‌خواهید بیاموزید. اینترنت پر است از وب رایگان برای کمک به یادگیری زبان و تشویق شدن شما. شاید لازم باشد کمی جستجو کنید تا منابعی را که برای شما مناسب است، پیدا کنید، اما مطمئن باشید، پیدا می شوند.

درست است که منابع یادگیری زبان رایگان می توانند در کیفیت و سودمندی متفاوت باشند. اگر شما کمی پول دارید که از آن برای ماموریت یادگیری زبان خود استفاده کنید، تعدادی محصولات و خدمات قابل تهیه و از لحاظ مالی مفید هم وجود دارند که بخش بزرگی از هزینه‌های شما بازگردانده می شود.

برای مثال، شما می توانید به معلم خصوصی یا italki پول بدهید تا کلاس های اسکایپی مداوم را برای شما برگزار کنند که مناسب برنامه و اهداف شما است. کلاس‌های ‌درس می‌توانند همان‌طور که شما دوست دارید مداوم یا گاه به گاه باشند، ‌و شما و معلم خصوصی می‌توانید با هم کار کنید تا درس‌ها را با توجه به نیاز و خواسته‌های خود سازمان‌دهی کنید. آن‌ها همچنین به طور کلی بسیار ارزان‌تر از معلم خصوصی برای یک شخص، یا حتی یک کلاس زبان هستند.