زبان فرانسه در بلژیک

زبان فرانسه در بلژیک
فرانسوی بلژیکی Belgian French شاخه ای از زبان فرانسه است که تفاوت بسیار کمی با زبان فرانسه استاندارد دارد. زبان فرانسه در بلژیک یکی از سه زبان رسمی این کشور است و ۴۱ % از جمعیت این کشور که در بروکسل و والونیا هستند به این زبان صحبت می کنند.

زبان فرانسه در بلژیک
زبان فرانسه در بلژیک

از قرن سیزدهم میلادی نفوذ زبان فرانسه در بلژیک شروع شد که نتیجه تاثیر عمیق فرهنگی فرانسه در این کشور بود. اگرچه زبان فرانسه در بلژیک مثلا در شهر بروکسل در کنار زبان هلندی قرار گرفته است و بسیاری از کلمات از زبان هلندی به زبان فرانسه ترجمه شده اند و مورد استفاده هستند. کلماتی که فقط مختص زبان فرانسه در بلژیک هستند را Belgicisms می نامند. به صورت کاملا اتفاقی همین کلمات به کلمات زبان هلندی که مختص بلژیک هستند نیز گفته می شوند. افراد تحصیلکرده معمولا به زبان فرانسه استاندارد آشنا هستند و با یک شخص فرانسوی زابن به راحتی و به لهجه استاندارد صحبت می کنند.
در گرامر زبان فرانسه در بلژیک تفاوت های بسیار کمی با فرانسوی استاندارد دارد. معمولا می توان در یک یا دو صفحه تمام این تفاوت ها را خلاصه کرد. پس شما نباید زیاد گران تفاوت های دستوری باشید.از نظر اعداد بلژیکی ها کمی ساده تر هستند و از سیستم ۲۰ تایی فرانسه پیروی نمی کنند. کسانی که به زبان فرانسه تسلط دارند می دانند که در ابتدا این سیستم اعداد زبان اموزان را بسیار آزار می دهد. البته تنها برای اعداد بین ۷۰ تا ۷۹ و ۹۰ تا ۹۹ این تفاوت وجود دارد. همچنین در استفاده از فعل ” تواسنتن ” هم کمی باید حواستان را جمع کنید که تفاوت ها را بشناسید.
توجه نداشتن به این تفاوت های کوچک ممکن است به سو تفاهم های خنده دار منجر شود اما بهتر است در کلاس های اموزش زبان فرانسه آموزشگاه زبان ایران آکسفورد از استاد خود این تفاوت ها را بپرسید و از همان ابتدا از آنها آگاه شوید.