قواعد کلی در آموزش گرامر زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به برخی قواعد کلی در آموزش گرامر زبان اشاره می کند که در یادگیری زبان باید حتما مد نظر داشته باشید. با دانستن این قواعد کارتان بسیار راحت تر خواهد بود.

قواعد کلی در آموزش گرامر زبان
قواعد کلی در آموزش گرامر زبان

پس به قواعد کلی در آموزش گرامر زبان توجه کنید:

یادگیری گرامر یک زبان شما را قادر می کند تا چگونگی ساختن جملات را متوجه شوید و جملات خود را بسازید. بدون دانش گرامر تمام کاری که می توانید انجام دهید این است که لغات و عبارات تکی را یاد بگیرید. نپندارید که گرامر زبان مقصد مشابه گرامر زبان مبدا شما است. هیچ دو زبانی ساختار دقیقا مشابه ندارند.

شما تا آن جایی که بتوانید از گرامر به طور موثر استفاده کنید، لازم نیست برای صحبت کردن، دانش آشکار گرامری یا لغات گرامری زبان مقصد را بدانید.

ترتیب لغات

یادگیری مرتب کردن لغات در ترتیب درست احتمالا یکی از مهم ترین و مفیدترین چیزهایی است که شما بعد از تلفظ و لغات یاد خواهید گرفت. اگر شما از عهده ی استفاده ی درست لغات در ترتیب درست بر بیایید باید صحبت شما فهمیده شود، حتی اگر شما تمام پایان های گرامری ضروری را به یاد نداشته باشید. سازمان دادن لغات زبان مبدا به روشی مشابه با زبان مقصد خود به شما کمک خواهد کرد تا چگونگی کارکرد زبان مقصد را بفهمید.

ترتیب لغات اساسی زبان‌ها با استفاده از سه لغت توصیف می شود: فاعل (S)، فعل (V)، و مفعول (O). برای مثال ترتیب لغات انگلیسی SVO است، به این معنی که فاعل معمولا در اول جمله می آید، بعد از آن فعل، سپس مفعول می آید. تقریبا ۴۲% از زبان های جهان از این ترتیب لغات استفاده می کنند.

ترتیب لغتی که حتی شناخته شده تر است SOV است، که توسط ۴۵% زبان های جهان مانند آلمانی، هندی، ژاپنی، کره ای و ترکی استفاده می شود. ترتیب لغات دیگر کم تر رایج هستند: ۹% از زبان ها از VSO استفاده می کنند، ۳% زبان ها از VOS استفاده می کنند، ۱% از زبان ها از OVS و زبان های خیلی کمی از OSV استفاده می کنند.

الگوهای با قاعده و بی قاعده

تمام زبان ها الگوهای گرامری با قاعده و بی قاعده دارند و به طور کل یادگیری گرامر زبان ها با بی قاعدگی های کم تر مانند فنلاندی، ترکی و ژاپنی، راحت تر از آن هایی است که گرامر بی قاعده ی بیش تری دارند، مانند انگلیسی و یونانی.

موقع خواندن یا گوش کردن به زبان، روی یادگیری الگوهای گرامری با قاعده تمرکز کنید و به دنبال مثال هایی از آن ها باشید. همچنین به دنبال ساختارهای با قاعده در زبان باشید و سعی کنید معنی آن ها را در بافت متنی حدس بزنید. اگر این کار با شکست روبه رو شد، معنی آن را پیدا کنید یا از کسی بپرسید. تا جایی که امکان پذیر است استفاده از آن چه که یاد می گیرید را تمرین کنید.

اگر شما الگوهای گرامری با قاعده را در تمام لغات مربوط حتی در آن هایی که به طور عادی بی قاعده هستند، اجرا کنید احتمالا بقیه متوجه خواهند شد. با این حال اغلب پربسامدترین افعال، مانند افعال to be، یا to have یا to do، هستند که حالتی بی قاعده دارند پس شما باید تعدادی ساختار گرامری بی قاعده را بیاموزید.

جنسیت

خیلی از زبان ها اسامی را به جنسیت های مختلف تقسیم می کنند. انگلیسی بقایای سیستم سه جنسیتی را دارد که انتخاب ضمیر را مشخص می کند (he, she, it, his, hers, its و غیره) و معمولا به جنسیت مربوط است. اسامی در فرانسوی، اسپانیایی و ایتالیایی یا مذکر هستند و یا مونث. در ایتالیایی تعیین جنسیت اسم راحت است: اگر به ‘o’ منتهی شود مذکر است، اگر به ‘a’ منتهی شود مونث است، اما اگر به ‘e’ منتهی شود می تواند هر دو باشد. در زبان های دیگر قوانین کمی هستند که شما برای تعیین جنسیت استفاده می کنید، معمولا بر اساس انتهای اسامی هستند، اما استثنائات زیادی درباره ی این قوانین وجود دارد.

یکی از روش های یادگیری جنسیت اسامی این است که مکان آشنایی را مجسم کنید، مانند شهر خود، و آن را به دو، سه یا به هر تعداد جنسیتی که در زبان مقصد وجود دارد، تقسیم کنید. سپس اسامی یک جنسیت را در یک قسمت شهر و اسامی جنسیت دیگر را در قسمت متفاوت شهر مجسم کنید.