روزهای هفته به آلمانی

آموزش ایام هفته به آلمانی

اگر کسی از شما پرسید “welchen Wochentag haben wir heute?” (امروز کدام روز هفته است؟) چه پاسخی به او می‌دهید؟ روزهای هفته جزو یکی از اولین مواردی است که نه فقط به زبان آلمانی، بلکه به هر زبانی یاد می‌گیرید.  به عنوان یک شخص مبتدی، احتمالاً با «مادر»، «پدر»، «سلام»، «متشکرم» شروع می‌کنید، پس از آن احتمالاً سراغ شمارش، رنگ‌ها و طبیعتاً روزهای هفته خواهید رفت. بنابراین، اگر قصد دارید به زبان آلمانی تسلط پیدا کنید، روزهای هفته به زبان آلمانی مطمئناً نقطه خوبی برای شروع هستند. ایران آکسفورد را در این مطلب حتما دنبال کنید.

 Tage (روزهای) Woche (هفته) یکی از ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین درس‌های زبان است. دانستن این هفت کلمه کوتاه به شما کمک می‌کند تا جلسات، قرارها و برنامه‌ی هفتگیِ فعالیت‌های اجتماعی و حرفه‌ای خود را تنظیم کنید. به هر حال، کل زندگی ما حول محور مفهوم زمان و چگونگی گذراندن آن می‌چرخد. ثانیه ها، دقیقه‌ها، ساعت‌ها، روزها، هفته‌ها، ماه‌ها، سال‌ها وغیره، همه جزئی از زمان هستند. پس قصد داریم به شما کمک کنیم تا یادگیری را شروع کنید و با روزهای هفته در زبان آلمانی آشنا شوید.

اگر بخواهیم مستقیم سر اصل مطلب برویم، روزهای هفته به آلمانی عبارتند از:

دوشنبهMontag
سه شنبهDienstag
چهارشنبهMittwoch
پنج‌ شنبهDonnerstag
جمعهFreitag
شنبهSamstag
یکشنبهSonntag

در ادامه، هر آنچه را که باید درمورد روزهای هفته به زبان آلمانی بدانید، به شما خواهیم گفت. به شما توضیح خواهیم داد که روزهای هفته به آلمانی چه هستند، از کجا آمده اند و چگونه از آن‌ها استفاده می‌ کنیم. علاوه بر این، به شما نکات و ترفندهایی برای به خاطر سپردن آن‌ها ارائه خواهیم داد.

ویدیو آموزش تلفظ روزهای هفته به آلمانی

آموزش تلفظ روزهای هفته به آلمانی

تمام روزهای هفته به آلمانی (البته به جز چهارشنبه Mittwoch) به  Tag که به معنای «روز» است، ختم می‌شوند.

مخفف‌های روزهای هفته به آلمانی

در زبان انگلیسی، زمانی که نمی‌خواهیم نام کامل روز را بنویسیم، اغلب از Mon،Tue ، Wed و غیره استفاده می‌کنیم. آلمانی نیز کار مشابهی را انجام می‌دهیم، با این تفاوت که در انگلیسی از سه حرف اول و در آلمانی از دو حرف اول کلمه برای مخفف‌ کردن استفاده می‌کنیم. در ادامه می‌توانید مخفف روزهای هفته به آلمانی را ببینید:

 German days Abbreviation
German days Abbreviation

نکاتی برای حفظ کردن روزهای هفته به آلمانی

برای اینکه روزهای هفته را راحت‌تر به خاطر بسپارید، آن‌ها را برای شما ریشه‌‌یابی خواهیم کرد. به عنوان مثال، Montag  که در آلمانی “دوشنبه” است از کلمه آلمانی Mond (ماه) آمده است. بنابراین دوشنبه در آلمانی به معنای واقعی کلمه “روز ماه” است.

بد نیست مطلب سلام و احوالپرسی به آلمانی را نیز ببینید تا با جملات بسیار کاربردی دیگر نیز آشنا شوید.

از سوی دیگر، Dienstag (سه شنبه) به نام خدای قدیمی ژرمنی Týr  که خدای  جنگ تن‌به‌تن و همچنین عدالت بود، ارتباط دارد. Dienstag به عنوان روز Týr  در نظر گرفته می‌شود که تلفظ آن به “thusday”(سه‌شنبه) نزدیک است، زیرا در اصل ” thusday” از آن گرفته شده است. همانطور که می‌دانید، انگلیسی یک زبان ژرمنی است، بنابراین شباهت‌های زیادی بین آلمانی امروزی و انگلیسی وجود دارد.

Mittwoch  یعنی چهارشنبه، تنها روز هفته در آلمانی است که به tag ختم نمی‌شود، و به معنای “وسط هفته” (midweek ) است.

“پنجشنبه” که در آلمانی Donnerstag  است، به معنای”روز رعد و برق” است. این روز در اصل به نام ثور، خدای بی‌نظیر اسکاندیناوی که در مارول به شهرت رسید، نامگذاری شد. در فرهنگ‌های آلمانی زبان، ثور با نام دونار شناخته می‌شد، بنابراین Donnerstag از این‌جا می‌آید.  بدیهی است که کلمه انگلیسی Thursday”” ازThor’s day” ” آمده است.

هر دو کلمه‌ی Freitag” ” و “Friday” از نام ایزدبانو Frige (یا Frigg  در زبان نورس) گرفته شده‌اند. او الهه مادری و ازدواج بود و نامش از فعل ” fríja” یعنی  “دوست داشتن” آمده است.

شنبه در آلمانی Samstag  یا Sonnabend (غروب آفتاب) در برخی مناطق شمال و غرب آلمان) است. Samstag از sambaton یونانی (یا sabbaton  که نام قدیمی‌تر آن است ) که به ” Sabbath” ربط دارد، سرچشمه می‌گیرد.

Sonntag (یکشنبه) از کلمه آلمانی Sonne (خورشید) گرفته شده است.  بنابراین Sonntag و  Sunday هر دو به معنای واقعی کلمه «روز خورشید» هستند.

همانطور که می‌بینید، روزهای هفته به آلمانی بسیار به زبان انگلیسی شبیه هستند، بنابراین به خاطر سپردن آن‌ها کار سختی نیست.

نحوه استفاده صحیح از روزهای هفته به آلمانی

اگر قصد دارید زبان آلمانی را بهتر یاد بگیرید، در این‌جا چند قانون به شما یاد خواهیم داد تا مطمئن شویم که در هر شرایطی از روزهای هفته در آلمانی به درستی استفاده خواهید کرد.

• برخلاف برخی از جاهایی که یکشنبه به عنوان اولین روز هفته در نظر گرفته می.شود، در کشورهای آلمانی زبان،Montag (دوشنبه) اولین روزهفته است.

• روزهای هفته به آلمانی معمولاً با حروف بزرگ نوشته می‌شوند، اما یک موقعیت استثناء نیز وجود دارد. وقتی می‌خواهید به این موضوع اشاره کنید که اتفاقی به طور هفتگی، در یک روز خاص اتفاق می‌افتد، آن روز را با حروف بزرگ نمی‌نویسید، بلکه یک”s ” جمع به آن اضافه می‌کنید؛ مانند: Ich gehe dienstags in die Klasse  (من سه‌شنبه‌ها به کلاس می‌روم).

روزهای هفته در آلمانی با ضمیر مذکر می‌آیند. یعنی برای آن‌ها از ضمایر der(the)  وein(a)  استفاده می‌کنیم.

• ازam  ( در) برای گفتن اینکه چیزی در یک روز خاص اتفاق می‌افتد، استفاده می‌کنیم. مثلا:

 am Monta (در روز دوشنبه)

• برای گفتن «از … به …» از «von … bis…» استفاده می‌کنیم. به عنوان مثال:

 Von Mittwoch bis Freitag, bin ich in Paris  (از چهارشنبه تا جمعه، من در پاریس هستم.)

«دیروز»، «امروز» و «فردا» در زبان آلمانی

اگر بخواهیم در مورد روزها به زبان آلمانی صحبت کنیم، موارد دیگری وجود دارد که باید بدانید؛ مانند Gestern ، heute و morgen  که به ترتیب به معنای «دیروز»، «امروز» و «فردا» هستند.

 Morgen همچنین می‌تواند به معنای “صبح” باشد که این موضوع ممکن است کمی گیج‌کننده به نظر برسد.

 معمولاً از متن می‌توان تشخیص داد که آیا morgen  به معنای “فردا” است یا “صبح”.

اگر کسی بگوید dieser Morgen، متوجه می‌شوید که منظورش «امروز صبح» است؛ زیرا «این فردا» معنی ندارد. اگر می‌خواهید بگویید “فردا صبح”، از morgen früh استفاده کنید.

روزهای قبل ازgestern (دیروز) و بعد از morgen (فردا) چه‌طور؟  همان‌طور که می‌دانید در زبان انگلیسی می‌گویند  “یک روز قبل از دیروز” و “یک روز پس از فردا”، اما زبان آلمانی، مانند فارسی، کلمات خاصی دارد: vorgestern  و übermorgen

 بنابراین ich werde es übermorgen tun”” به معنای “من پس‌فردا این کار را انجام خواهم داد” است.

در نهایت، باید یاد بگیرید که چگونه کلمات “هفته” و “آخر هفته” را به آلمانی بگویید. این کلمات به ترتیبWoche  وWochenende  هستند. اگر کاری را «در آخر هفته» انجام می‌دهید، باید بگویید:

 an der Wochenende

برای روزهای هفته به آلمانی از چه ضمایری استفاده می‌شود؟

برای روزهای هفته به آلمانی از چه ضمایری استفاده می‌شود؟ جواب آسان است: برای تمام روزهای هفته به آلمانی از ضمایر مذکر استفاده می‌شود.

به یاد داشته باشید که کلمهTag مذکر است؛ بنابراین طبق قوانین کلمات مرکب آلمانی، کلمه‌ای مانندSonntag  (یکشنبه) نیز باید مذکر باشد.

درست است که Mittwoch (چهارشنبه) یک استثنا است و بهtag  ختم نمی‌شود، اما نترسید! Mittwoch نیز مذکر است (با وجود این واقعیت کهWoche (هفته) مونث است).

امروز چند شنبه است به آلمانی

 قبلاً به welchen Wochentag haben wir heute یعنی “امروز کدام روزهفته است؟” اشاره کردیم. اما این تنها راه برای پرسیدن این سوال نیست.

در اینجا سه ​​جمله دیگر که ممکن است آن‌ها را نیز بشنوید، برای شما آورده‌ایم.

  • Welchen Tag haben wir heute? امروز چه روزی است؟
  • ?Welcher Tag ist heute امروز کدام روز هفته است؟
  • ist denn heute für ein Tag? امروز چندشنبه است؟
امروز چند شنبه است به آلمانی چی میشه؟

Welchen Tag haben wir heute یکی از اصطلاحاتی است که برای گفتن چند شنبه در آلمانی استفاده می شود؟

کلمه روز به آلمانی چی میشه؟

Tag در آلمانی به معنای روز است.