آموزش گفتن صبح بخیر به زبان اسپانیایی

چه طور به اسپانیایی بگویید صبح بخیر

یادگیری اسپانیایی یکی از راحت ترین زبان ها برای افراد مختلف در نظر گرفته می شود. گرامر و ساختار جمله متفاوت از انگلیسی اما ساده تر هستند. چون هر دوی زبان های انگلیسی و اسپانیایی ریشه ی لاتین دارند، همچنین هزاران لغات هم ریشه – لغاتی که تلفظ و معنای مشابهی دارند – را به اشتراک می گذارند. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد امروز آموزش گفتن صبح بخیر به زبان اسپانیایی را به شما نشان می دهد تا بتوانید از این به بعد در مکالمه های اسپانیایی خود از آن استفاده کنید.

مکالمه زبان اسپانیایی

اگر زبان اسپانیایی را دوست دارید، خواندن مطلب بالا برای اشنایی با مالمه اسپانیایی برایتان ضرورت دارد.

در اسپانیایی، ترجمه ی تحت الفظی عبارت “buenos días”‌ به انگلیسی می شود “روزهای خوب”. با این حال، در کشورهای اسپانیایی زبان “buenos días” به معنای “صبح بخیر” استفاده می شود. در بعدازظهر و عصر، عبارات دیگری استفاده می شوند. شما می توانید لغات را بیفزایید تا افراد مخصوصی را مورد خطاب قرار دهید. در انگلیسی عبارات دیگری وجود دارند که به طور متداول به عنوان سلام و احوالپرسی های صبحگانه مورد استفاده قرار می گیرند.

آموزش گفتن صبح بخیر به زبان اسپانیایی
آموزش گفتن صبح بخیر به زبان اسپانیایی

معمول ترین روش گفتن صبح بخیر به اسپانیایی

از buenos días (boo-EHN-ohs DEE-ahs) به عنوان سلام و احوالپرسیِ استاندارد در صبح استفاده کنید. اگر شما در حال یادگیری اسپانیایی در مدرسه هستید، این احتمالاً اولین عبارتی است که یاد می گیرید و در اسپانیایی به معنای “صبح بخیر” است.

روز بخیر به زبان اسپانیایی

در بعضی از بافت ها از “buen día”‌ که تلفظش می شود (boo-EHN DEE-ah) استفاده کنید. در بعضی از کشورهای آمریکای لاتین مانند پورتوریکو و بولیوی، از عبارتِ “buen día” برای گفتن ” صبح بخیر” در محیط های دوستانه و آشنا استفاده می شود.

• این سلام و احوالپرسی فوق العاده غیر رسمی است، و معمولاً عامیانه در نظر گرفته می شود، پس بهترین زمان برای استفاده از آن موقع صحبت با دوستان یا آشنایانِ نزدیک که تقریباً همسن شما هستند، است.

صبح بخیر به زبان اسپانیایی

بلند بگویید “¡buenas!”. این سلام و احوالپرسیِ کوتاه و نسبتاً دوستانه از “buenos días” گرفته شده است. در حالیکه شما می توانید از لحاظ تکنیکی هر موقع از روز از آن استفاده کنید، اگر صبح از آن استفاده کنید به عنوان “صبح بخیر” تعبیر می شود.

• لغت “buenas” را به شکل “boo-EHN-ahs” تلفظ کنید.

روش ۲، سلام و احوالپرسی با افراد خاص

با توجه به عنوان شخص با او سلام و احوالپرسی کنید

درست همان طور که شما در انگلیسی از sir، ma’am یا miss استفاده می کنید، می توانید بعد از “buenos días” لغات señor، señora  یا señorita را بیفزایید تا مودبانه تر یا رسمی تر با شخص سلام و احوالپرسی کنید. [۵]

• لغت señor (sehn-YOR) به معنای “آقا” است و می توان از آن برای خطاب قرار دادن هر مردی استفاده کرد، به خصوص مردی که مسن تر از شما است یا مقامی دارد.

• لغتِ señora (sehn-YOR-ah) به معنای “خانم” است و باید در مورد خانم های متاهل یا خانم هایی که مسن تر از شما هستند یا مقامی دارند استفاده شود.

• از señorita (sehn-yor-EE-tah) استفاده کنید. به معنای “دوشیزه” است، وقتی شما با دختری جوان تر یا مجرد سلام و احوالپرسی می کنید، اما می خواهید مودب باشید از این استفاده می کنید.

از اسامی خاص یا عناوین استفاده کنید

اگر شما شخصی را از بقیه جدا می کنید، یا می خواهید با عنوان متفاوتی او را مورد خطاب قرار دهید، بعد از عبارت “buenos días” فقط لغت یا عبارتی را که می خواهید استفاده کنید بیفزایید.

• برای مثال اگر شما خواستید به دکتر خود بگویید صبح بخیر، می گویید “Buenos días, doctor”.

صبح همگی بخیر در زبان اسپانیایی

یک گروه را با “muy buenos días a todos” که به شکل (moo-EE boo-EHN-ohs DEE-ahs ah TOH-dohs)‌ تلفظ می شود مورد خطاب قرار دهید. اگر شما جلوی مخاطبان صحبت می کنید یا با گروه زیادی از مردم روبه رو می شوید و می خواهید یک باره با همگی سلام و احوالپرسی کنید، می توانید از این عبارت استفاده کنید. ترجمه ی تحت الفظی اش می شود “یک صبح بسیار خوب برای همه ی شما”.

• چون این عبارتی نسبتاً رسمی است، در موقعیت های رسمی تر از آن استفاده کنید. برای مثال، شما با گفتن “muy buenos días a todos” به هنگام صرف صبحانه در جلسه ی کاریِ خود احتمالاً شروع می کنید به اظهار نظر.

استفاده از احوالپرسی های برای صبح ها

فریاد بزنید “¡arriba!”. ترجمه ی تحت الفظی “¡arriba!” که به شکل (ah-RREE-bah- فراموش نکنید که “rr” را بچرخانید) تلفظ می‌ شود “بالا!” است. اغلب در صبح برای سلام و احوالپرسی با بچه ای خواب آلود یا شخصی که دوستش دارید استفاده می‌ شود و اینکه به آنها بگویید بیدار شوند. [

• این سلام و احوالپرسی مشابه گفتن “rise and shine” در انگلیسی است.

بگویید “ya amaneció” که به شکل (yah ah-mahn-ay-cee-OH) تلفظ می شود. اگر شما می خواهید کسی را که هنوز خواب است بیدار کنید، احتمالاً از این عبارت استفاده می کنید. ترجمه ی تحت الفظی این عبارت می شود “از قبل سحر شده

• ایده ی چنین عبارتی این است که روز بدون هر کسی که هنوز خواب است شروع شده است، و از زمان بیدار شدنشان گذشته است. بعضی ها احتمالاً این عبارت را بی ادبانه در نظر می گیرند، پس در مورد هر کسی از آن استفاده نکنید مگر اینکه به آنها نزدیک باشید.

صبحتون چه طور بوده؟ به زبان اسپانیایی

اگر شما به دنبال روش مودبانه ای می گردید که از کسی بپرسید صبحشان چه طور بوده است “¿Cómo amaneció usted?” را بپرسید، احتمال دارد از “¿Cómo amaneció usted?” استفاده کنید که به شکل (KOH-moh ah-mahn-ay-cee-OH OOH-stehd) تلفظ شده و معنایش می شود “صبحتان چه طور می‌گذرد؟”

• ترجمه ی تحت الفظی این سوال می شود “چه طور سحر شد برای شما؟” مشابهِ این است که از کسی بپرسید وقتی امروز صبح بیدار شد چه احساسی داشت.

• شما همچنین می گویید “¿Qué tal va tu mañana?” که به شکل (kay tahl vah too mahn-YAHN-ah) تلفظ می شود، یا “صبحتان چه طور می گذرد؟” معمولاً اواسط صبح بهترین زمان برای پرسیدن این سوال است.

روز خوبی داشته باشین به زبان اسپانیایی

همان طور که جایی را ترک می کنید از “que tengas buen día” استفاده کنید که تلفظش می شود (kay tehn-GAHS boo-EHN DEE-ah). اگرچه شما به اسپانیایی می توانید از عبارت “buenos días” هم موقع آمدن و هم رفتن استفاده کنید، همچنین می توانید از این عبارت استفاده کنید که معنایش می شود “روز خوبی داشته باشید.”

• شما همچنین می توانید بگویید “que tengas un lindo día” که تلفظش می شود (kay tehn-GAHS boo-EHN DEE-ah)، که به معنای “روز خوبی داشته باشی” است. این عبارت معمولاً خودمانی تر است.

• در محیط های رسمی تر، شما احتمالاً از “que tenga buen día” استفاده می کنید که تلفظش می شود (kay tehn-GAH boo-EHN DEE-ah)، و به این معنا است: “امیدوارم روز خوبی داشته باشید.”

خوب خوابیدی؟ به زبان اسپانیایی

از کسی بپرسید چه طور خوابیدند. در اسپانیایی مشابه انگلیسی، متداول است که از دوستان صمیمی یا اعضای خانواده بپرسید که شب قبل چه طور خوابیدند، به خصوص صبح زود. روش رسمیِ گفتنش می شود “¿Durmió bien?”  که به شکل (door-mee-OH bee-EHN) تلفظ می شود، یا “خوب خوابیدی؟”

• سوالِ “¿Descansaste bien?” که به شکل (days-cahn-SAHS-tay bee-EHN) تلفظ می شود کمی خودمانی تر است. بهتر است که یا ” استراحت کردی؟” ترجمه شود یا “کمی استراحت کردی؟”

فقط به یاد داشته باشید که شما باید همه ی اینها را تمرین کنید و مواردی را پیدا کنید که با آنها راحت هستید.

حالا دیگر هرچه که لازم بوده برای آموزش گفتن صبح بخیر به زبان اسپانیایی را می دانید. پس بفرمایید مکالمه زبان اسپانیایی را شروع کنید.