سلام و احوالپرسی به زبان سوئدی + ویدئو

چگونه در زبان سوئدی سلام و احوالپرسی کنیم؟

حدود ۱۰ میلیون نفر در سوئد به علاوه ی میلیون ها نفر در سرتاسر دنیا به زبان سوئدی صحبت می کنند. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تنها مرکز تخصصی زبان سوئدی در ایران می باشد که برگزاری دوره های آمادگی Swedex آزمون سوئدی و آزمون سوئدی SFI را نیز انجام می دهد. امروز می خواهیم به سلام و احوالپرسی به زبان سوئدی بپردازیم و تمام اصطلاحات مربوط به مکالمه ابتدایی زبان سوئدی را به شما نشان دهیم. پس با ما همراه باشید.

اگر می خواهید اهمیت زبان سوئدی را بدانید این مقاله را حتما بخوانید.

چه بخواهید به سوئد سفر کنید یا صرفاً بخواهید دوستی سوئدی را تحت تأثیر قرار دهید، یادگیری چگونگی سلام کردن در زبانی سوئدی درها را به سوی مکالمه ی پایه باز می کند. متداول ترین روش برای سلام کردن در زبان سوئدی گفتن hej (hay) است. پس بیایید نگاهی کامل به سلام و احوالپرسی به زبان سوئدی داشته باشیم و از آن لذت ببریم.

سلام و احوالپرسی با دیگران در زبان سوئدی

در اغلب مواقع برای سلام کردن به مردم از hej استفاده کنید. همانند انگلیسی کلمات و عبارتهای زیاد مختلفی برای سلام کردن در زبان سوئدی وجود دارد. با اینحال hej معمول ترین در بین آنها است. از آنجا که برای هر موقعیتی مناسب است، واقعاً تنها لغتی است که به آن نیاز دارید.

 • همچنین ممکن است hallå (hah-loh) را بشنوید که راه متداول دیگری برای سلام کردن است (و تا حد زیادی شبیه به کلمه ی انگلیسی تلفظ می شود).

ویدیو سلام و احوالپرسی به زبان سوئدی

ویدیو آموزشی سلام و احوالپرسی به زبان سوئدی

سلام کردن صمیمی تر در زبان سوئدی

از tjenare (SHEH-nah-reh) یا tja (sheh) وقتی استفاده کنید که به دوست نزدیکی سلام می کنید. این سلام شبیه به گفتن hey یا hi در انگلیسی است. این سلامی متداول در میان دوستان یا افراد هم سن خودتان است.

 • Tjenare یا tja همچنین برای شرایط غیر رسمی هم مناسب هستند. اگر برای شغلی درخواست می دهید یا با کسی مثل معلم یا افسر پلیس که مقام بالاتر از شما را دارد صحبت می کنید غالباً از این سلام استفاده نمی کنید. با اینحال از آنجایی که سوئدی زبانی نسبتاً غیر رسمی است، این کلمه در اغلب موقعیت های دیگر مناسب محسوب می شود.

سلام کردن به افراد مسن تر در زبان سوئدی

برای افراد پیرتر آرزوی god dag (good dahg) کنید تا احترام بیشتری را نشان دهید. سوئدی ها مردم نسبتاً راحتی هستند اما بسیاری از افراد مسن تر ترجیح می دهند به جای hej به شیوه ای رسمی تر مورد خطار قرار بگیرند. God dag یعنی «روز بخیر» اما بیشتر شبیه به عبارت «چه خبر» در انگلیسی به کار می رود.

 • این عبارت همچنین می تواند در موقعیت های رسمی اری یا زمانی که مقام مسئولی را مخاطب قرار می دهید به کار برود.
 • god kväll (good kvail) هم که معنای «عصر بخیر» را دارد، به همین منوال تنها برای موقعیت های خیلی رسمی حفظ می شود و به ندرت در مکالمات روزانه به کار می رود.

صبح بخیر در زبان سوئدی

Vary your greeting with god morgon (good mor-rohn). در سوئد همچنان معمول است که پیش از ظهر و مخصوصاً در اول صبح از «صبح بخیر» استفاده شود. این سلام هم در موقعیت های رسمی و هم غیر رسمی کاربرد دارد.

 • شما می توانید god morgon را با hej,ترکیب کنید، مخصوصاً اگر با کسی ملاقات می کنید که از قبل با وی آشنایی دارید. برای مثال می توانید بگویید “Hej hej! God morgon!”

حالت چطوره به زبان سوئدی

برای پرسش راجع به سلامتی شخص از hur har du det استفاده کنید. این عبارت نسبتاً غیر رسمی است اما احتمالاً متداول ترین راه برای سوئدی ها است تا بپرسند «حالت چطور است؟» یک ترجمه ی تحت اللفظی این است که بگویید «چطور داریش؟»

 • همچنین متداول است که بپرسید Hur är lä get? این عبارت یعنی «موقعیت چطور است» و کمی غیر رسمی تر از hur har du det است. اگر با آن شخص دوست هستید یا وی را به خوبی می شناسید می توانید عبارت را بیشتر مخفف کنید و صرفاً بگویید Lä get?

خداحافظی به زبان سوئدی

خب بعد از یاد گرفتن سلام و احوالپرسی به زبان سوئدی، باید خداحافظی سوئدی را نیز بلد باشید. وقتی از جایی می روید بگویید  hej då (hey doh). لغت مشخصی برای «خداحافظ» در سوئدی وجود ندارد. Hej då متداول ترین چیز برای وقتی است که راه ها از هم جدا می شود اما برخی سوئدی ها مجدداً می گویند hej.

 • یک ترجمه ی تحت اللفظی برای hej då «پس سلام» است.
 • Adjö (ah-dieu) نیز استفاده می شود. این یک خداحافظی خیلی رسمی و نامحترمانه است و شبیه به «گفتن روز خوش» در انگلیسی است. توجه داشته باشید که شبیه به لغت فرانسوی adieu تلفظ می شود.
 • Farväl (fahr-vehl) که یعنی «بدرود» منسوخ به حساب می آید و خیلی استفاده نمی شود. با اینحال اگر احساس نمایشی دارید این می تواند راهی جالب برای جدا شدن باشد. احتمالاً می توانید این کلمه را با کمی تعظیم همراه کنید.

چگونه در زبان سوئدی خود را معرفی کنید

خودتان را با ضمایر شخصی در سوئدی آشنا کنید. Jag (yahg) ضمیر اول شخص در زبان سوئدی است در حالیکه du (شبیه به کلمه ی انگلیسی “dew”) ضمیر دوم شخص است. سوئدی ها همچنین ضمیر دوم شخص رسمی ni (nee) را دارند که در سوئدی مدرن به ندرت استفاده می شود بجز مواقعی که فردی مسن تر را مخاطب قرار می دهید.

 • صدای u در سوئدی معادلی دقیق در انگلیسی ندارد. برای تلفظ کلماتی مانند  du، زبان تان را در همانجایی قرار دهید که انگار می خواهید صدای y را درست کنید اما لب های تان را به هنگام ساختن ooo یا eww بیشتر لوله کنید.
 • Han (hahn) معادل سوئدی برای he است در حالیکه hon (hoon) معادل سوئدی برای her است.

گفتن اسم و فامیل در زبان سوئدی

از عبارت jag heter (yahg hay-tuhr)  برای گفتن نام خود به دیگران استفاده کنید. عبارت  jag heter به طور تحت اللفظی یعنی «به من … می گویند.» در ادامه ی این عبارت اسم خود را بیاورید. از آنجایی که سوئدی زبان و فرهنگ نسبتاً غیر رسمی است شما اغلب خودتان را فقط با نام کوچک تان معرفی می کنید. 

 • گویشوران بومی سوئدی تمایل دارند که کلمات را با هم ادا کنند. وقتی این کار را کنید صدای g کمتر تلفظ خواهد شد. این عبارت در نهایت به صورت yah-yay-tuhr تلفظ می شود.
 • برای پرسیدن نام فرد دیگر خواهید گفت Vad heter du? (vahd hay-tuhr dew). همچنین می توانید پس از معرفی خودتان بگویید och du (ahk dew) که یعنی «و شما؟»

گفتن اهل کجایی در زبان سوئدی

برای اینکه محل تولد خود را بگویید از Say jag kommer från استفاده کنید. بعد از اینکه اسم تان را به کسی گفتید، مسئله ی بعدی که احتمالاً می خواهند بدانند اینست که اهل کجا هستید. در ادامه ی عبارت  jag kommer från (yahg kohm-mehr frohn) اسم کشور محل تولد خود را بیاورید. شما می توانید نام کشور خود را به سوئدی بگویید یا می توانید از معادل انگلیسی آن استفاده کنید. بهرحال به احتمال زیاد منظور شما را می فهمند.

 • برای مثال اگر بخواهید بگویید «من اهل ایالات متحده هستم» یا می توانید بگویید Jag kommer från Amérika، Jag kommer från USA یا Jag kommer från United States.
 • برای اینکه از نفر دیگر بپرسید اهل کجا است بگویید Varifån kommer du?

اصلاحات پایه در مکالمه زبان سوئدی

۱٫ بگذارید مردم بدانند که شما خیلی زیاد از زبان سوئدی سر در نمی آورید. اغلب سوئدی ها از تلاش شما برای یادگیری زبان شان تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. بگویید jag talar bara lite svenska (yahg tah-lahr boh-rah lee-teh svehn-skuh) تا به آنها بفهمانید «من کمی سوئدی بلد هستم.»

 • اغلب سوئدی ها همچنین به زبان انگلیسی صحبت می کنندپس کافی است بپرسید Talar du engelska? (tahlahr dew ehn-yeel-skuh) این یعنی «آیا به زبان انگلیسی صحبت می کنید؟»
 • اگر با کسی صحبت می کنید که انگلیسی را خیلی خوب متوجه نمی شود
 • می توانید بپرسید var kan jag hitta någon som talar engelska? (vohr kohn yahg hee-tuh noh-gahn tah-lahr ehn-yeel-skuh) این یعنی «کجا می توانم کسی را پیدا کنم که به زبان انگلیسی حرف می زند؟»
 • اگر طرف صحبت تان به سوئدی چیزی می گوید که متوجه نمی شوید، بگویید jag förstår inte (yahg fuhrstoyr een-tay) که یعنی «متوجه نمی شوم.»

چطور بگوییم در حال یادگیری زبان سوئدی هستید:

توضیح دهید که در حال یادگیری سوئدی هستید. چون اغلب سوئدی ها انگلیسی را بلد هستند، احتمالاً اگر متوجه شوند که انگلیسی زبان اول شما است شروع به صحبت با این زبان می کنند. اگر ترجیح می دهید که با شما به زبان سوئدی صحبت کنند، می توانید بگویید du kan prata svenska med mig که یعنی «می توانی با من سوئدی صحبت کنی.»

 • همچنین می توانید öva svenska med mig را امتحان کنید که معنای «با من سوئدی تمرین کن» را دارد.

آدرس پرسیدن به زبان سوئدی

برای آدرس پرسیدن یا کسب سایر اطلاعات سؤالات مستقیم بپرسید. مخصوصاً اگر در سوئد سفر می کنید به خاطر داشته باشید که سوئدی ها اغلب صحبت های بیهوده اجتناب می کنند. اگر چیز مشخصی برای پرسیدن نداشته باشید، اغلب سوئدی ها فایده ای در گپ زدن بیهوده با غریبه ها نمی بینند. با اینحال، آنها معمولاً خوشحال می شوند که اگر می خواهید چیز خواصی را بدانید به شما کمک کنند.

 • با یادگیری سؤالات اساسی شروع کنید: vem (vehm) یعنی چه کسی، vad (vahd) یعنی «چه»، när (nahr) یعنی «چه زمانی»، varför یعنی «چرا»، (vahr-fuhr) و hur(hoor) یعنی «چگونه.»
 • دو کلمه ی سوئدی برای «کجا» وجود دارد. از vart (vahrt) وقتی استفاده کنید که راجع به مقصد شخص حرف می زنید و  var (vahr) را وقتی به کار ببرید که راجع به محل فعلی او صحبت می کنید. با اینحال وقتی به سوئدی صحبت می کنید، تفاوت کمی میان شان می بینید.

تشکر کردن در زبان سوئدی

با گفتن tack (tahk) مراقب رفتار خود باشید. کلمه ی tack در سوئدی بسته به موقعیت به معنای «لطفاً» و «متشکرم» هست. وقتی از کسی سؤالی را می پرسید، معمولاً مؤدبانه است که کلمه ی tack را به انتهای پرسش خود ضمیمه کنید.

 • Snälla (snell-lah) کلمه ای دیگر برای «لطفاً» است که غیر رسمی تر از tack محسوب می شود.
 • Varsågod (vahr-sah-good) یعنی «قابلی نداشت» در حالیکه förlåt (fuhr-loit) یعنی «عذر می خواهم».
 • Ursäkta (uhr-shehk-tuh) یعنی «معذرت می خواهم». این عبارت به صورت ursäkta mig خواهد بود اما mig در سوئد الزامی نیست.

بله و خیر به زبان سوئدی

از  janej, یا kanske برای پاسخ دادن به سؤالات اساسی بله/خیر استفاده کنید. به هنگام صحبت با کسی شاید از شما پرسش های ساده ای بپرسند که با بله یا خیر قابل جواب دادن است. اگر پاسخ تان بله است، بگویید ja (yah). از nej برای no یا kanske (kan-sheh) برای «شاید» استفاده کنید.

 • همچنین می توانید بگویید  jag vet inte (yahg veht een-tay) که یعنی «نمی دانم.»
 • اگر می خواهید که فرد آنچه را گفته تکرار کند، بگویید förlåt. این یعنی «عذر می خواهم» اما در این موقعیت این معنا را می دهد: «لطفاً دوباره بگویید.»

نکات مهم زبان سوئدی که باید بدانید

چون سوئدی زبانی در خانواده ی ژرمنیک است، اگر از قبل با آلمانی آشنایی داشته باشید شاید سوئدی را هم آسان تر متوجه شوید.

یک زبان چیزی بیش از تعدادی کلمه و قانون برای کنار هم قرار دادن کلمات است؛ (زبان) دنیایی دیگر است. سوئدی یکی از ساده ترین زبان هایی است که یک گویشور انگلیسی می تواند متوجه شود. گرامر و ساختار جمله در آن بسیار شبیه به انگلیسی است اما بی قاعدگی های کمتری دارد.

خوب حالا می توان گفت شما هر چیزی که لازم بود در مورد سلام و احوالپرسی به زبان سوئدی یاد گرفتید. برای کلاس های زبان سوئدی می توانید با شماره های آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید.