آموزش الفبای زبان کره ای Hangul

همه چیز در مورد الفبای زبان کره ای Hangul

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد انتظار دارد شما در پایان این مطلب بتوانید آموزش الفبای زبان کره ای Hangul را یاد بگیرید و اطلاعات مهم ان را کسب کرده باشید. هانگول یک سیستم نوشتاری بسیار علمی است که حدود ۵۰۰ سال پیش توسط شاه سه‌جونگ بزرگ اختراع شد. شاه سه‌جونگ این زبان را به قصد آسان‌تر شدن خواندن و نوشتن برای کره ای‌ها و ارتقای سواد اختراع کرد. یادگیری این حروف به شما کمک می کند تا برای آموزش زبان کره ای خود را آماده کنید. در این مطلب سعی کردیم تمام چیزهایی که برای فراگیری الفبای کره ای لازم دارید را بشناسید. پس با ما همراه باشید. برای دیدن ویدیو های آموزشی زبان کره ای حتما بخش ویدیو های وب سایت ما را نیز ببنید.

Hangul چیست؟ هانگول یا الفبای زبان کره ای

هانگول در زبان کره‌ای به صورت 한글 یا  hangeul نوشته می‌شود. در انگلیسی هم می‌توان آن را به صورت Hangeul” ” و هم “Hangul”نوشت. این کلمه دو تلفظ مختلف دارد. Hangul” ” شکل متداول‌تر آن و Hangeul” ” شکل نوشتاری جدیدتر آن است.

حروف زبان کره ای را Hangul و یا Choson gul می نامند. این حروف در سال ۱۴۴۳ توسط پادشاه Sejong کبیر ساخته شدند. اکنون این حروف به عنوان الفبای رسمی کره جنوبی و کره شمالی ارائه می شود. نکته جالب اینجاست که تا سال ۱۹۸۰ نوشتن در زبان کره ای از سمت راست به چپ بود و در ستون های عمودی انجام می گرفت و بعد از آن همانند خط لاتین و از سمت چپ به راست نوشته می شود.

هانگول به چه معناست؟

“Han”  به معنی “کره ای” و gul” ” به معنی “حرف” است. این دو را که کنار هم قرار دهید، اصطلاح “حروف کره ای” یا “الفبای کره ای” تشکیل می‌شود.

صدای حروف هانگول

صدای الفبای کره‌ای شباهت‌های زیادی به الفبای انگلیسی دارد. این باعث آسان‌تر شدن یادگیری می‌شود؛ زیرا می‌توانید از صداهای انگلیسی برای یادگیری صدای حروف کره‌ای استفاده کنید.

 الفبای کره‌ای شامل صامت و مصوت‌هایی است که قطعات هجایی را تشکیل می‌دهند. صدای این هجاها درست مانند کلمات انگلیسی است.

جدول الفبای کره ای هانگول

در ادامه، جدول هانگول  برای صامت‌ها و مصوت‌های الفبای کره‌ای را آورده‌ایم.

 اولین بخش جدول هانگول یا جدول الفبای کره‌ای، برای حروف صامت است. در کنار هر یک از صامت‌ها، املای لاتین آن قرار دارد. تلفظ صامت‌ها بسته به اینکه در ابتدا یا انتهای هجا قرار بگیرند، تغییر می‌کند.

لاتین نویسی فقط برای نوشتن کلمات کره‌ای با حروف انگلیسی استفاده می‌شود.  اگر در حال یادگیری زبان کره‌ای هستید یا می‌خواهید تلفظ صحیح حروف و کلمات را بدانید، می‌توانید از جدول‌ زیر استفاده کنید و تلفظ صحیح صامت‌های الفبای کره‌ای را بیاموزید.

 ㄱgk
 ㄲkkk
 ㄴnn
 ㄷdt
 ㄸtt
 ㄹrl
 ㅁmm
 ㅂbp
 ㅃpp
 ㅅst
 ㅆsst
 ㅇng
 ㅈjt
 ㅉjj
 ㅊcht
 ㅋkk
 ㅌtt
 ㅍpp
 ㅎht

 در ادامه، جدول هانگول برای مصوت‌های الفبای کره‌ای را آورده‌ایم. در کنار هر یک از مصوت‌ها، املای لاتین آن قرار دارد. املای مصوت‌ها ثابت است و تغییر نمی کند. با این‌حال، به خاطر داشته باشید که برخی از افراد ممکن است به دلیل اختلاف موقعیت، کلمات کره‌ای را با املای متفاوتی به حروف انگلیسی بنویسند.

 ㅏa
 ㅐae
 ㅑya
 ㅒyae
 ㅓeo
 ㅔe
 ㅕyeo
 ㅖye
 ㅗo
 ㅘwa
 ㅙwae
 ㅚoe
 ㅛyo
 ㅜu
 ㅝwo
 ㅞwe
 ㅟwi
 ㅠyu
 ㅡeu
 ㅢui
 ㅣi

برای بهتر تلفظ کردن صامت و مصوت‌های هانگول، بهتر است از این‌ جدول‌ها  به عنوان راهنما استفاده کنید و نحوه تلفظ صحیح هر حرف را بیاموزید.

ساختار الفبای کره‌ای

از آنجا که الفبای هانگول  یک الفبای بسیار علمی است، یکی از بهترین سیستم‌های نوشتاری برای مبتدیان است که هیچی از زبان کره ای نمی‌دانند. همچنین نوشتن به الفبای هانگول  بسیار آسان است؛ زیرا حروف از الگوی ساده‌ای تبعیت می‌کنند.

 آیا می‌دانید تعداد حروف  الفبای کره‌ای کمتر از حروف الفبای انگلیسی است؟

الفبای کره‌ای ۱۴ صامت(همخوان) و ۱۰ مصوت(واکه) دارد.

برخلاف زبان ژاپنی یا چینی که هزاران کاراکتر دارند و نوشتن هر کدام می‌تواند ۱۰، ۱۵ یا بیشتر ضربه داشته باشد، پیچیده‌ترین کاراکتر کره‌ای در حروف الفبا فقط با پنج ضربه قابل نوشتن است.‌ این امر یادگیری هانگول و زبان کره‌ای را بسیار آسان می‌کند.

 علاوه بر این، ساختار گرامری زبان کره‌ای به گونه‌ای است که با فهمیدن برخی از قواعد پایه می‌توان بر آن مسلط شد.  این امر یادگیری زبان کره‌ای را سریع و آسان می‌کند.

یادگیری این زبان با دانستن الفبای هانگول (الفبای کره‌ای) که عناصر اصلی سازنده این زبان هستند، شروع می‌شود.

در تصویر زیر می توانید الفبای زبان کره ای را به همراه صدای آن ببینید.

حروف صدادار و بی صدای کره ای

در آموزش الفبای زبان کره ای به نکات زیر توجه کنید:

این الفبا دارای ۲۴ حرف می باشد. ( ۱۴ حرف بی صدا و ۱۰ حرف صدا دار)

شکل حروف از سه طرح اصلی تشکیل شده است : انسان ( خط عمودی )،  زمین ( خط افقی ) و آسمان ( نقطه )

ممکن است حروف به یکدیگر متصل شوند که به انها Digraph و یا trigraph گفته می شود.

بسیاری از زبانشناسان علاقه بسیار زیادی به حروف کره ای دارند. آنها این حروف را بهترین سیستم و هوشمندانه ترین سیستم انسانی برای نشان دادن صدا در کلمات می دانند. اصلی ترین دلیل این مسئله این است که در الفبای زبان کره ای خصوصیات صدای یک حرف با شکل آن کاملا مطابقت دارد. حتی در برخی مواقع Hangul می تواند به شما بگوید که حرف را با کجای دهنتان و یا زبانتان بیان کنید.

می توان گفت هیچ زبانی همانند زبان کره ای دارای حروفی تا این اندازه رمزآلود و جالب نمی باشد. برای یادگیری بهتر می توانید در کلاس های زبان کره ای ایران آکسفورد شرکت کنید.