تاریخچه زبان چینی

تاریخچه زبان چینی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در بررسی زبان چینی قصد دارد در این مطلب تاریخچه زبان چینی را مورد بررسی قرار دهد. کارشناسان معتقدند که قدیمی ترین نوشته های جهان به زبان چینی هستند. قدمت برخی از این نوشته ها به بیش از ۶۰۰۰ سال قبل بر می گردد. اما نکته جالب در مورد زبان چینی تغییر نکردن زیاد این زبان از آن زمان تا کنون بوده است.

تاریخچه زبان چینی
تاریخچه زبان چینی

ریشه زبان چینی

زبان چینی از زبان های Sino-Tibetan می باشد. البته هیچ منبع نوشتاری از آن زمان تا کنون پیدا نشده که بتوان زمان دقیق جدا شدن زبان ها را از هم مشخص کرد.

چینی قدیمی یا Old Chinese یا Archaic chinese زبانی بوده است که در سال های ۱۱۲۲ تا ۲۵۶ قبل از میلاد مورد استفاده قرار می گرفته است. از آن زمان تا اواسط قرن بیستم معمولا نقاط مختلف چین به زبان محلی خود صحبت می کردند. با به وجود آمدن جمهوری چین و تدریس زبان چینی استاندارد در مدارس و دانشگاه ها زبان چینی مدرن به وجود آمده است. بعد از آن در نهضت هایی جداگانه سعی شد به ساده شدن زبان چینی پرداخته شود و Simplified Chinese برنامه ریزی شده است. در پی این برنامه ریزی ها امروزه زبان چینی استاندارد Mandarin در چین و تایوان مورد استفاده قرار می گیرد.

دیکشنری QIEYUN

یکی از دیکشنری های تاریخی و پرکاربرد زبان چینی به QIEYUN معروف بوده است. یکی از خصوصیات این دیکشنری تقسیم کلمات بر اساس تون و صدا های زبان چینی می باشد. البته بعد از مدتی منابع دیگری نیز به این دیکشنری اضافه شده است.

تاریخچه زبان چینی به دلیل قدمت آن بسیار مورد مطالعه بوده است. بسیاری از دانشگاه های معتبر دنیا همانند آکسفورد ، هاروارد تحقیقات گسترده ای را برای پوشش دادن این مطلب انجام داده اند.

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برگزار کننده کلاس های آموزش این زبان تاریخی در ایران می باشد.