تافل چقدر سخت است؟ ۵ جنبه ی چالش برانگیز تافل

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد بررسی می کند که تافل چقدر سخت است؟ ۵ جنبه ی چالش برانگیز تافل کدام ها هستند و چطور می توان به نمره مورد نظر خود دست پیدا کنید.

تافل چقدر سخت است؟ 5 جنبه ی چالش برانگیز تافل
تافل چقدر سخت است؟ ۵ جنبه ی چالش برانگیز تافل

اما واقعا تافل چقدر سخت است؟ ۵ جنبه ی چالش برانگیز تافل را با هم ببینیم

۱: مدت زمان آزمون

یکی از سخت ترین جنبه ها در آزمون تافل که بلافاصله به نظر می رسد، طول آن است. تمام کردن آن تقریباً ساعت طول میکشد. حتی اگر بسیاری از پرسشها به نظرتان ساده باشد، چهار ساعت برای یک آزمون واقعاً زیاد است، مخصوصاً آزمونی که در زبانی بجز زبان بومی شما باشد. بسیاری از افراد در بخشهای بعدی کم کم خسته میشوند و این میتوانید باعث شود اشتباهات مسخره ای کنید که در غیر اینصورت مرتکب آنها نمیشدید.

مضاف بر آن، بخش پایانی تافل به رایتینگ اختصاص دارد که در آن نیاز خواهید داشت تا برنامه ریزی کرده و دو مقاله بنویسید که یعنی نمی توانید وقتی به این مرحله میرسید جا بزنید یا از سرعت خود کم کنید. شما باید تحمل خود را بالا ببرید و یاد بگیرید پیش از آزمون چگونه سرعت خود را تنظیم کنید تا در تمام طول آزمون ایام آسان تری داشته باشید.

۲: واژگان سخت

از شما به صورتی کاملاً مستقیم درباره ی اطلاعات واژگانی تان در بخش ریدینگ امتحان گرفته می شود، در آن متنهای آکادمیک ثقیل خواهید خواند و مستقیماً راجع به واژگان سؤال جواب خواهید داد اما برای هر بخش از آزمون تافل به دایره واژگان قوی نیاز خواهید داشت. دانستن لغات بسیار به شما در درک همه ی سؤالهایی که از شما خواهد شد و خواندن متنها کمک خواهد کرد.

حتی گویشوران روان انگلیسی هم ممکن است دایره واژگان جدید داشته باشند، پس فکر نکنید که دانستن واژگان تا قبل از اینکه چند آزمون آزمایشی بدهید باعث هیچ مشکلی برایتان نمیشود. به علاوه از آنجا که تافل متون آکادمیک بسیاری را استفاده می کند، تعداد زیادی از واژگان ممکن است رسمی تر از آنهایی باشند که ممکن است در گوش دادن، خواندن و اضافه کردن عنصری دیگر برای سختی تجربه کرده باشید.

۳: بسیاری از پاسخها نیازمند مهارتهای چندگانه هستند

تافل به چهار بخش تقسیم شده است: ریدینگ، لیسنینگ، اسپیکینگ و رایتینگ. اما به این معنا نیست که فقط یک مهارت را در آن واحد ترجمه خواهید کرد. بسیاری از پرسشها نیاز دارند که از دو یا تعداد بیشتری مهارت برای پاسخ دادن به آنها استفاده کنید. این بیشتر دز بخشهای اسپیکینگ و رایتینگ دیده میشود. در بخش اسپیکینگ دو تسک وجود دارد که باید در آن به مکالمه گوش کرده، متنی را بخوانید و سپس بلافاصله پشت سر مراحل قبل به بیان کردن پاسخ خود بپردازید.

شما برای بخش رایتینگ جامع نیاز خواهید داشت که به یک مکالمه گوش کرده، متنی را بخوانید و سپس پاسختان را مکتوب کنید. سایر پرسشها در بخشهای ترکیبی لیسنینگ و ریدینگ، ریدینگ و رایتینگ، اسپیکینگ و لیسنینگ و سایر مهارتهای ترکیبی وجود دارند.

۴: پرسش راجع به جزئیات ریز

تافل قطعاً آزمونی نیست که بتوانید در آن با اجمالی خواندن متنها و پرسشها به نتیجه برسید و تنها نیمی از آنچه را بحث شده یا به اصطلاح همان تصویر بزرگ را درک کنید. غالباً از شما سؤالهایی راجع به جزییات ریز پرسیده میشود تا واقعاً دانش انگلیسی خود را بسنجید.

باز هم جای تأکید دارد، اگر تا الان صرفاً با فهمیدن جلو آمده اید مثلاً ۸۵ از چیزی که در طول مکالمات انگلیسی گفته میشود، شاید خود را در تقلا با پاسخ دادن به سؤالات جزئی تر در بخش لیسنینگ  سایر بخش های تافل بیابید.

۵: پرسشهای تشریحی

چهار ساعت پاسخ دادن به پرسشهای چندگزینه ای در زبان انگلیسی به اندازه ی کافی سخت است اما بسیاری از پرسشها در تافل نیازمند جوابی بیش از انتخاب پاسخ صحیح هستند. از شما در هر دو بخش اسپیکینگ و رایتینگ راجع به پرسشهای گسترده، تشریحی سؤال خواهد شد و باید به آنها پاسخهای واضح و جزئی بدهید.

این پرسش نمونه برای بخش اسپیکینگ را در نظر بگیرید: “What is your favorite childhood memory?” برای پاسخ به آن باید یکی از خاطراتی را که از همه ی خاطرات دوران کودکی دارید (که شاید سدها یا هزاران باشد) و راجع به آن در ۴۵ ثانیه صحبت کنید. به همین صورت در بخش رایتینگ هم مقالاتی خواهید دید که از شما میخواهد نظر خود را راجع به موضوعی مشخص توضیح داده و از عقیده ی خود با دلایل و مثالهای مشخص پشتیبانی کنید.